Mengeleho dvojče A-782

Mengeleho dvojče A-782 https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431042/bmid_mengeleho-dvojce-a-782-LpQ-431042.jpg 4 65 18

Příběh Jiřího Fišera, který jako osmiletý přežil Osvětim i zvrácené pokusy Doktora smrti. Před tři čtvrtě stoletím přijeli Jiří a jeho dvojče Josef do Osvětimi. Malí kluci vystupovali z nacpaného dobytčáku a klopýtali přes koleje. Ještě nevěděli, že se dostali do skutečného pekla na zemi. Ale po prvních okamžicích, poté, co kolem sebe onu osudnou noc v květnu 1944 viděli, tušili, že bude zle, a že to bude mnohem horší než v Terezíně. Maminka a sestra Věra skončily o pár měsíců později v plynové komoře. Zemřel rovněž otec, i když v jiném koncentračním táboře. Jirka s Josefem měli větší štěstí – vlastně štěstí v neštěstí. Vybral si je Josef Mengele, přezdívaný Doktor smrt, pro své zvrácené experimenty. Bratři na vlastní kůži poznali, jak tenká byla tehdy hranice mezi životem a smrtí. V osmi letech. Přežili. Dočkali se osvobození a vrátili se domů. Sedmdesát pět let po osvobození Osvětimi vypráví Jiří Fišer svůj příběh.... celý text

iv.ča
31.08.2023 5 z 5

Krásně napsaná kniha o osudech jedné židovské rodiny v době druhé světové války.

escapelle
14.11.2021 5 z 5

Vždy ocením, když jsou v knize fotografie. Mám pak pocit, že osoby znám lépe, dokážu si představit konkrétní tváře. Knihu jsem přečetla za jeden den. Oceňuji i "odbočky" vysvětlující historická fakta.
Nesmíme zapomenout.

konicekbily
27.08.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. "Kompozice" na téma něco z biografie, literatury faktu, historie a vzpomínky pamětníků je sladěna na výbornou! Do příběhu židovských dvojčat-bratrů, která přežila v Osvětimi řádění doktora Mengeleho, jsou formou "odboček" vkládána potřebná data či doplňující informace z historie, souvisejících příběhů i z části životopisů jiných osob - například Mengeleho. Dozvěděl jsem se tak i nové, pro mne dosud neznámé, informace!

Nikola086
05.08.2021 5 z 5

Na knížce se líbilo, že autor do příběhu vložil i odbočky týkající se Holocaustu či jiných událostí, mohla jsem se tak dozvědět i něco navíc.
Co mě ale rozčílilo bylo autorovo oslovování - Pepík Fišer. Absolutně se mi to tam nehodilo, ale kdoví jak to bylo, jestli o svém bratrovi tak sám nemluvil právě Jiří Fišer.

Anet95
29.03.2021 3 z 5

Tato kniha mě celkem zklamala, o holocaust se hodně zajímám, vím o něm dost, ale těch kdo přežil Mengeleho je opravdu minimum, proto jsem se na tuhle knížku tolik těšila. Zklamalo mě, že se začalo mluvit konkrétně o pokusech, byla půlka knihy pryč a vlastně všechno už jsem věděla. Bohužel mě to zklamalo

oblakaknih
25.01.2021 5 z 5

Další kniha s válečnou tematikou, která se ale věnuje pro mě dosud neobjeveného tématu.
Příběh Jiřího Fišera je krátký, ale přesto neskutečně obsáhlý a skvěle zpracovaný. Ze všech knih s touto tematikou na mě tato zapůsobila nejvíc. Při čtení mi nebylo vůbec dobře, měla jsem husí kůži a některé detaily bych klidně nevěděla. Přesto jsem se od knihy nemohla odtrhnout.
Ne celá kniha se věnuje přímo příběhu Jiřího Fišera, je plná různých až teoretických odboček, které příběh obohacují o další informace a příběhy mnoha dalších lidí. Přesto nijak neodvádí pozornost od samotného příběhu. Je pro mě těžké sepsat mé pocity, protože jsem se z knihy dodnes nevzpamatovala.
Styl psaní autora mi moc vyhovoval. Vše bylo stručné, ale zároveň se mu na tak málo stran podařilo vepsat obsáhlý příběh.
Každá strana této knihy mi dala informace o historii, ale zároveň ve mně zanechala hrozný pocit.
Nemohu napsat víc. Pokud vyhledáváte knihy s touto tematikou, tato by vám rozhodně neměla uniknout.

Jirinamac
25.11.2020 5 z 5

Knížka není jen o životě Jiřího Fišera a jeho bratra Josefa. Je tady i spoustu dalších zajímavých informací např. o vynálezci Cyklonu B F. Haberovi nebo trošku ze soukromí J. Mengeleho. Pár stránek, ale zajímavostí hodně. Doporučuji.

Ondra_P
22.09.2020 4 z 5

Povedená kniha, ve které se příběh hlavního hrdiny prolíná s historickými informacemi, které příběh skvěle doplňují. Kniha je poměrně krátká, takže se dá přečíst na jeden zátah a je doplněna fotografiemi. Doporučuji.

hrosulik
15.07.2020 5 z 5

Doporučuji, čtivá, zajímavá, doporučuji.

Nestorkea
25.06.2020 3 z 5

Zajímavá kniha o osudu dvojčat proložená obecnými kapitolami. Četla se dobře, ale není pro mě top.

ERIK 2
25.05.2020 5 z 5

Dlouhou dobu jsem se nemohl pořádně začíst do žádné knihy. Myslím, že to bylo ovlivněno smrtí mé maminky, pak jsem v knihovně narazil na tuto skvelou, útlou knihu, která pojednáva o jednovaječných dvojčatech Jirkovi a Josefovi. Táto kniha nenucenou formou poukazuje na celkový průběh II. Světové války. Je to příběh, který vypráví Jiří, vždy v jeho vyprávění jsou statě tzv. "odbočky", které vám poukazují na událost o které Jirka mluví a dál ji rozvíjí. Např. první použití smrtícího plynu Cyklon B v Osvětimi, za jakých podmínek, kdo byli první oběti, zvrácené pokusy SS-Hauptsturmführera Dr. Josefa Mengeleho(jsou tam popsané a dost brrrr). Kniha dále poukazuje na svědky různých událostí a jejich knihy, které tito lidé napsali. Pokud máte zájem o tuto tématiku, přečtěte si tuto knihu, je to skvost. Já osobně si ji pořizuji do své sbírky.

klarahav
12.05.2020 5 z 5

Na hrůzy dvacátého století nesmíme zapomenout. Je dobře, že takové knihy vznikají.

Drahuš
14.04.2020 5 z 5

Opět silná kniha na toto téma.

Vesina
06.03.2020 4 z 5

Všechny knihy na toto téma jsou tak smutné .... strašná doba !!

ADE138
03.03.2020 3 z 5

Krom vzpomínek pana Fišera je knížka i o holokaustu a koncentačních táborech obecně.

Kamca75
12.02.2020 5 z 5

Díky autorovi i panu Fišerovi za toto dílo, přečetla jsem za jediný den. Poučné čtení. Knihy na toto téma by měly být zařazeny jako povinná četba.

Schamila
10.02.2020 5 z 5

Nebýt ČV 2020, tak bych si takovou knihu nepřečetla, je to už druhá s tímto námětem, po Byl jsem Mengeleho asistentem, každá tak trochu z jiného pohledu, i když v něčem byli hlavní hrdinové na tom skoro stejně. Děkuji autorovi i hlavnímu hrdinovi - panu Fišerovi za jeho neobyčejné vzpomínky.

Kočička911
01.02.2020 4 z 5

Hezky napsané a poučné..
Ostatně jako skoro všechny knihy na toto téma.

Pavel Baroch
česká, 1968