Mendělejevův sen

Mendělejevův sen https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65936/bmid_mendelejevuv-sen-65936.jpg 5 11 11

Chemie je ve vědeckých pracích opomíjenou oblastí a Mendělejev, největší postava tohoto oboru, většinou jen zapomenutým géniem. Strathernova historická práce si dává za cíl tuto křivdu napravit. V této knize, které je vlastní vytříbenost a erudovanost, ale přesto neztrácí nic na své čtivosti, objasňuje literární cenou oceněný spisovatel a interpret složitých teorií Paul Strathern dramatické dějiny chemie prostřednictvím putování po stopách prvků. Dějiny oboru jsou orámovány životním příběhem ruského vědce devatenáctého století Dmitrije Mendělejeva, kterého jednoho dne u psacího stolu přepadla dřímota, z níž se probudil poté, co přišel na myšlenku periodické soustavy prvků – popisu, na kterém je založena moderní chemie a jehož vypracování klasifikovalo tento obor v nadcházejícím věku jako vědu. Od starověké filosofie přes středověkou alchymii až ke štěpení atomu – toto je pravdivý příběh zrodu chemie a role, kterou sehrál sen jednoho muže.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , BB art

Mendeleyev's Dream , 2000

Misas1
11.03.2024 5 z 5

Moc jsem si přála tuhle knihu přečíst, a nezklamala. Ba naopak předčila mé očekávání v mnoha hlediscích.
Vše je probráno od úplných začátků a plyne pokračuje vpřed. Narazila jsem na několik neznámých jmen. Je obsahově bohatá a promyšlená.
Všem kteří prahnou po vědění a souvislostech se bude líbit.

maky.orel
19.04.2022 5 z 5

Překvapivě zábavná a dobře srozumitelná populárně naučná kniha o chemii. I když se z názvu zdá, že to bude jen o periodické tabulce, kniha se po úvodu překlopí do historie chemie jako vědy a protáhne vás od starověkého Řecka až zase zpět k Mendělejevovi.
Seznámí s hlavními myšlenkami, které formovaly vývoj chemie, představí slavná jména jak z pohledu jejich přínosu poznání tak z hlediska jejich leckdy dost ulítlých životních peripetií a divokého charakteru (Thalés z Mílétu, Platón, Aristoteles, Avicenna, Paracelsus, Galileo, Bacon, Lavoisier, Newton...) a autor se nebojí šetřit věcnými sarkastickými poznámkami, až je kniha místy vyloženě humorná.
Kniha je informačně nabitá - nedoporučuji číst po obědě, neboť vyžaduje více soustředění. Přesto se čte většinou dost svižně a stačí k ní úplně elementární znalosti fyziky/chemie, text se snaží vše stručně a jasně vysvětlit. Hodí se hlavně pokud už máte i jen skromné potuchy o části obsažených historických postav - bude to pak asi zajímavější čtení, neboť je vám význam těchto osob již znám a můžete rovnou napojovat nové poznatky a ty staré lépe zasadit do kontextu.

Desireus
03.03.2013 5 z 5

Famózní populárně-naučný přehled vývoje chemie až do převratného konceptu periodické soustavy prvků. Autor nezabředává do přílišných vědeckých podrobností, takže se kniha čte velmi dobře.

chemie

Paul Strathern