Měla jsem moc krásné dětství / Ich hatte eine sehr schöne Kindheit

Měla jsem moc krásné dětství / Ich hatte eine sehr schöne Kindheit https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201483/bmid_mela-jsem-moc-krasne-detstvi-ich-ha-201483.jpg 5 3 1

Podtitul: "Vzpomínky německých obyvatel Brna na dětství a mládí ve 20.–40. letech 20. století / Erinnerungen von Brünner Deutschen an ihre Kindheit und Jugend in den 1920er-1940er Jahren". Ve dvojjazyčné (česko-německé) knize je publikováno třinácti upravených interview s obyvateli Brna německého původu. Interview vznikla pomocí metody orální historie a tematicky se zaměřují na každodenní život v multietnickém městě od 20. let 20. století do roku 1945/1946, kdy část narátorek a narátorů musela město Brno opustit. Partnery rozhovorů nahraných v letech 2009–2012 byly osoby narozené v letech 1919–1935, které v současné době žijí v Německu, ve Švýcarsku nebo v Brně. Kniha je uvedena teoretickou studií zabývající se historií Brna, tématem dětství a mládí v etnologické a historické literatuře, metodou orální historie a kontextem vzniku sbírky rozhovorů. Publikace představuje jedinečný pokus o zmapování vzpomínek na každodenní život dětí v československém velkoměstě v meziválečném a válečném období. Součástí knihy jsou životopisné medailony respondentů, glosář, uličník, geografický a jmenný rejstřík a černobílé fotografie.... celý text

Lucina88
26.04.2023 5 z 5

Och, tak nádherná kniha.. Místy samozřejmě dechberoucí až slzy v očích.
Jsem mladá generace, ALE..dnešní děti, to je katastrofa. Žádná disciplina, úcta ke svým předkům, natož tak k rodičům.., k věcem celkově.
Tahle kniha mi dala zase do duše žár a energii. Jak to bylo vše krásné. A že je to vše v nás, v tomhle zkaženém světě už bohužel nic není svaté. Na naopak.

Díky za tuto knihu.

Brno rozhovory vzpomínky etnografie, národopis Němci ústně předávaná historie

Autoři knihy

Jana Nosková