Maus – Souborné vydání

Maus – Souborné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/bmid_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 5 852 151

Maus série

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst

The Complete Maus , 2003

Popcorn
07.03.2014 5 z 5

Velmi působivě vystižena atmosféra holokaustu

Eskandriel
21.01.2014

Výborná kniha, nejdřív jsem byla nedůvěřivá, když jsem zjistila, že vlastně někdo zpracoval téma jako holocaust pomocí komiksu, ale naproto mě dostala. Více v recenzi:

Foks
01.01.2014 5 z 5

Kniha knih. Fenomenální pohled do lidské duše. "Kamarádi? Tví kamarádi? Kdybys je na týden spolu zavřel, a bez jídla... to bys viděl, co jsou kamarádi!" Nejde jen o to, jak nepochopitelně se Němci chovali (nejen Němci) k židům. Spiegelman také mistrně ukázal, jak se v extrémních podmínkách chovají lidé k sobě navzájem. A ať se nám to líbí nebo ne, čtení to není pro člověka moc hezké. Soudit ale nelze, protože kdo nezažil, nemůže pochopit.

Modrý medvěd
02.11.2013 5 z 5

O válce a vyhlazovacích táborech bylo již napsáno mnohé. Ale díky přesahu do života poté, je tato kniha mnohem silnější. Válka skončila, ale bohužel nenásleduje "a žili šťastně až do smrti". Bojím se, že až umře generace, která vše zažila na vlastní kůži, stanou se tábory jen bájí. Něčím, co se prostě díky té strašné děsivosti stát nemohlo.

Bbbutterfly
14.09.2013 5 z 5

Kniha, která ve vás zanechá hluboké stopy toho nejzrůdnějšího, čeho je člověk schopen...nejhorší je, že se něco podobného děje i dnes...

SuperFrankie
21.08.2013 5 z 5

Naprosto fanstastický a jedinečný komiks. Po jeho přečtení mě mrazilo v zádech. Doporučil bych ho všem, kteří se chtějí něco dozvědět o hrůzách Druhé světové války, ale knížky jim nejsou tak blízké.

Merida
24.06.2013 5 z 5

Díky komixovému zpracování se kniha velmi dobře čte. Je to velmi smutná kniha ale je fakt, že mne oslovila.

Locikka
24.06.2013

Úžasná kniha, smutná, ale pravdivá.

ubiq
13.02.2013 5 z 5

Po precteni si rikam, ze todle dilko by se melo cist na skolach povine

dusty
27.12.2012 5 z 5

Nepatřím mezi vyznavače komiksu, ale tohle by z mnoha důvodů měla být povinná četba. Na nejhorší čas lidských dějin by se nemělo zapomínat a pokud se na ně někdo dokáže jinak než černobíle a ještě o tom poutavě napsat, pak klobouk dolů.

Oophaga
14.12.2012

Nakladatelství Torst se rozhodlo k 25. výročí první vydání kultovního grafického románu znovu přinést Spiegelmannovo dílo na český trh a to navíc v souborném vydání původně svou svazků (a v pevné vazbě, což rovněž potěší). Přelomový pokus ztvárnit „velké téma“ formou ztotožňovanou s lehkým žánrem změnil tvář komiksu jako takového a ovlivnil spoustu dalších tvůrců žánru. (U nás třeba i loňské komiksové zpracování „příběhů totality“ ve svazku "Ještě jsme ve válce", který bohužel nedisponoval scénáristy dosahujícími Spiegelmannových kvalit a utopil výtvarné zpracování v didaktičnosti. Přesto však dosáhl na cenu Muriel a několikanásobné dotisky, což ukazuje, že o progresivní pojetí nelehkého námětu je tu rozhodně zájem.) Maus zpracovává holocaust prostřednictvím osobních vzpomínek, o nichž autorovi v Americe vypráví jeho otec Vladek. Židovský obchodník s textilem zažívá spolu se ženou Anjou postupné vyostřování situace v Polsku přes zabavování majetku až po ghetta, selekce a ukrývání se před transporty a nakonec i cestu do Osvětimi a hrůznou každodennost v koncentračním táboře. Nejen v odkazu na bajky jsou jednotlivé národnosti v komiksu zobrazovány coby zvířecí druh: Židé jako myši, Němci jako kočky, Poláci jako prasata… Spiegelmann tak dosahuje kontrastu zjednodušených spojení, která se mohou vázat k vnímání skupiny definované svým původem, a individuálního příběhu obsahujícího ničivou zkušenost, jejíž účinek dalece přesahuje ztvárnění anonymní oběti masového vraždění.