Temný oheň

Temný oheň https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3099/bmid_temny-ohen-B9H-3099.jpg 4 227 55

Matthew Shardlake série

Je parné léto roku 1540 a londýnský právník Matthew Shardlake se souhrou okolností ocitá ve žhavém středu mocenských sporů mezi nejvyšší anglickou šlechtou. Jeho úkolem je najít ztracený recept na řecký oheň, nebezpečnou hořlavinu, s jejíž pomocí by se Anglie snadno vypořádala s jakýmkoli nepřítelem. Není proto divu, že o jeho tajemství usilují i mnozí další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Dark Fire , 2004

Richie1
16.01.2015 4 z 5

Jestliže prvnímu dílu Sansomovy série detektivních románů ze středověké Anglie - Rozpuštění - v mých očích uškodilo srovnání se skvělým románem Umberta Eca Jméno růže, tak druhý díl Temný oheň mě zcela zaujal - přečetl jsem si ho s chutí, byť detektivky jinak nemusím. Sansom výborně vystihuje nejen středověkou Anglii, ale i jednotlivé postavy, jejich charaktery, pohnutky, myšlení.
Právník Matthew Shardlake je pověřen nejen životu nebezpečným pátráním po tajemství řeckého ohně, ale snaží se navíc obhájit i dívku obžalovanou z vraždy svého nezletilého bratrance. Dívka za svým mlčením skrývá děsivou pravdu, která se postupně odhaluje. Shardlake má však omezený čas, poprava dívky se blíží a také králův první ministr na něj tlačí - vysoká politika Tudorovské Anglie nakonec může zničit i ty nejmocnější...
Výborný historický detektivní román, mohu jen doporučit! 80%

soukroma
15.10.2014 5 z 5

Vynikající čtení, možná vůbec nejlepší historické romány (a dozajista retro detektivní série), se kterými jsem se seznámila. Skvěle vykreslené prostředí a dobové reálie a báječně plastické postavy, které působí plnokrevně, reálně, nejsou černé ani bílé, a navíc mají v sérii těchto knih v průběhu několika let svůj zřetelný vývoj. Také se mi líbilo, že se autor vyhnul náboženskému dogmatismu - připomínal sice důležitost toho, o jakou dobu z hlediska (smrtelných) půtek mezi tradicionalisty a reformisty se jednalo, ale nepřiklonil se ani k jedné straně, naopak nechal své hlavní hrdiny v otázkách víry docela tápat, čímž se stali ještě sympatičtějšími. Pětset stran je v tomto případě namístě, každé slovo má opodstatnění.

ondrash77
30.03.2014

C. J. Sansom je vystudovaný právník a historik. Je tedy vcelku logické, že se pustil do psaní historických detektivních románů. Narozdíl od jiných autorů ovšem nepotřebuje dělat na čtenáře ramena a dávat najevo, kolik toho v akademických knihovnách vyčetl.

mpb1913
05.03.2014 5 z 5

Podle mě nejslabší kniha s Mattew Shardlakem, přesto opět vynikající.

ZuzuK
01.01.2014 3 z 5

S touto knihou se chvíli budete nudit a chvíli vás to bude bavit. Celkově takový velký zmatek možná až zbytečně vyšetřovatel řeší několik příběhů naráz, místo toho aby to dodalo knize napětí uvrhá vás jako čtenáře do velkého zmatku a nepřehlednosti a co mě docela vadilo pořád hlavní hrdinové jezdily sem a tam a třeba názvy ulic pro člověka co v Londýně nebyl ˇjako pro mě) spíš na obtíž. Musím říct že tato kniha se moc nepovedla.

Lenny33
09.11.2013 4 z 5

Až na malé chvilky v polovině knihy, kdy jsem se nudila, to bylo úžasné čtení. Autor opět nezklamal a napsal kvalitní knihu, při jejíchž posledních 150 stránkách, jsem napětím zadržovala dech a srdce mi strachem bušilo jak splašené. A zase jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo je obávaným nepřítelem našich hrdinů. Napětí až do samého konce.
Už nyní se těším na další příhody právníka Shardlaka. :)

KikiZ
12.08.2013

Vedle bezkonkurenčního "Zjevení" podle mě nejlepší Sansomovka a asi taky nejakčnější. Super historicko-detektivní čtivo. A Jacka Baraka bych při vyšetřování taky chtěla mít u sebe.

Dašička
10.05.2013 5 z 5

Přečteno jedním dechem:) Hrbáč Shardlake a jeho sluha jsou naprosto skvělé postavy. Vřele doporučuju všechny knihy o tomhle detektivovi-právníkovi. Přečetla jsem tři knihy a jsem nadšená:)

elcapitano
18.03.2013 5 z 5

Moje první setkání s C.J. Sansomem. Jsem moc spokojený, knihu jsem přečetl jak to šlo nejrychleji. Napínavý děj, historické pozadí, čtivé. Užil jsem si to.

RomanCastka
17.02.2013 5 z 5

Kniha je dějově na stejné linii jako díl první...ale i tak mne mile překvapila.

Deadly
12.02.2013 5 z 5

Bavilo mě to ještě více než Rozpuštění. Pro mistra Shardlaka a jeho případy začínám mít velkou slabost:-)

cori
29.01.2013 4 z 5

Velice napínavé čtení, v němž se prolínají tři případy a Mathew se zamiluje. Pátrání po řeckém ohni- smrtonosné zbrani byzantských císařů, je životu nebezpečné.

kryspin66
17.01.2013 5 z 5

Stejně poutavý román jako první díl Rozpuštění. Děj s bezva zápletkou. Oba díly jsem přečet za devět dní. Doporučuji.

Ellierick
18.10.2012 4 z 5

Byla jsem fascinována prvním dílem, od kterého jsem se neodtrhla a zhltla jsem díl ani ne za den, ale Temný oheň mě trochu zklamal. Musím říct, že skvělá zápletka, četlo se to strašně rychle a chytlavě, jen mi přišel stejný scénář jako Rozpuštění. Hodně váhám jestli si zajít koupit i třetí díl, i když mi to asi nedá a přece pro něj půjdu.

Ula
16.02.2012 4 z 5

Ani druhý díl (po knížce Rozpuštění) nezklamal. Tentokrát je zápletka poněkud naivní, ovšem opět je to velmi čtivé a napínavé. V pozadí smýšleného děje sledujeme skutečné intriky panující na dvoře Jindřicha VIII, tentokrát namířené proti Thomasovi Cromwellovi, prvnímu ministru krále, které jej dovedly až na popraviště.