Rozpuštění

Rozpuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15546/bmid_rozpusteni-TUg-15546.jpg 4 312 85

Matthew Shardlake série

Tajemství klášterních zdí Píše se rok 1537. Thomas Cromwell pomáhá králi Jindřichu VIII. zbavit se nepohodlné manželky, stát se hlavou reformované církve a získat majetek mocných římskokatolických klášterů. Doba je bouřlivá a přeje novým zákonům, ziskuchtivým trikům a špehům státní moci. Do tohoto rámce je zasazen příběh vraždy královského vyslance v jednom z klášterů, kterou vyšetřuje další vyslanec, reformistický právník Mathew Shardlake. Ten se bludištěm dalších vražd, nejasných stop a spletitých motivů pomalu propracuje k překvapivému řešení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Dissolution , 2003

rezzba
08.12.2015 4 z 5

Holt další spisovatel co mě dostal. A po moderních detektivkách je to balzám na duši. Ta atmosféra staré Anglie,paráda.

lampernaqui
07.12.2015 4 z 5

Skvělý detektivní román ze staré Anglie. Přidávám se k ostatním čtenářům, kteří si oblíbili hlavní hrdinu a s ním i spisovatele. Výborný popis kláštera, doby, atmosféry... to všechno vtáhne do děje a zhltnul jsem to během chvilky. Tohle jsou ty pravé detektivky pro mě. Už se těším na další hrbáčův případ.

trudoš
19.10.2015 4 z 5

Fundovaně podaná historická detektivka, kde se víc hledí na historické reálie, než na detekční pátrání. Pravdou je, že hrdina moc neumí používat mnou tolik milovaný cynismus a černý humor, na druhou stranu od hrbáče/právníka toho zas tolik čekat nemůžete. Navíc je Matthew Shardlake trochu suchar, takže nepočítám-li vlezlost, není toho moc, čím by mě nějak zásadně oslovil. Ještě k tomu se příběh odehrává v mnišském klášteře a nemůžu se zbavit dojmu, že se autor (ať už záměrně, či nevědomky), nedokázal vyhnout momentům, jak ze Jména růže střižených.
Ale jinak skutečně příjemné, historicky věrné, dějově rozvážné a přiměřeně napínavé. Já však dám víc na funkčnost zápletky a sympatické postavy, než dobovou věrohodnost, pročež se nirvána tak úplně nekoná.

klokan.1905
27.08.2015 5 z 5

No, tak to byla opravdu bomba!!! Skvěle napsaná historická detektivka... Téměř žádná hluchá místa, pro mě nečekaný závěr...Fakt jsem se moc bavil a zcela jistě si přečtu i další vyšlé díly... Za pět, samozřejmě hvězdiček.... Knížku mohu jen a jen doporučit, určitě se nebudete nudit ;-)

achilles
18.08.2015 5 z 5

Komu se líbili Tudorovci, Jméno růže a nově i Wolf Hall, tak Sansomovo dílo nesmí opomenout. Skvělé.

Ran
20.05.2015 5 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila, byla to první historická detektivka, kterou jsem četla a můžu ji rozhodně doporučit. Je to velmi kvalitní román s dobře propracovaným příběhem a zápletkou.

Richie1
16.01.2015 3 z 5

Obecně nemám moc rád detektivní žánr - detektivky nečtu. Výjimku tvoří "historické" detektivky, jako např. série od Davisové, de Campa či Petersové. Sáhnul jsem i po Sansomovi a víceméně jsem nebyl zklamán.
Jeho román ze středověké Anglie opravdu silně připomíná Jméno růže od Eca. Jméno růže se mi však líbilo více, bylo tam více tajuplnosti, mysterióznosti i napětí. Rozpuštění je nicméně velmi kvalitní román a potěší určitě příznivce detektivek. Za sebe musím říci, že kdyby byl více historickým než detektivním románem, tak bych dal o hvězdičku více. 70%

Ereniss
20.08.2014 4 z 5

Chviličku mi trvalo, než jsem se začetla, ale to bylo spíš nedostatkem času a hlavu mi zatěžovaly jiné myšlenky. Každopádně příběh mě postupně vtáhl, i když konec mě moc nepřekvapil. Jistě se ale jedná o velice kvalitní historickou detektivku, zasazenou do doby vlády Jindřicha VIII. a jeho "kumpána" Cromwella.

Oli1104
22.06.2014 5 z 5

Naprosto uzasna historicka detektivka. Zcela urcite si koupim i od autora dalsi knihy.

tenax
17.06.2014 5 z 5

Skvěle napsaná historická detektivka, začátek série, který nutí k přečtení dalších dílů. Současně je to i zasvěcený popis anglických dobových reálií první poloviny 16. století.

mpb1913
05.03.2014 5 z 5

Ponurá atmosféra, skvělý příběh umě zasazený do historických událostí. Po přečtení jsem koupil zbývající díly a jedu dál.

Majulinek
22.02.2014 5 z 5

Naprosto úžasná detektivka, nemám slov :)

ondrash77
02.02.2014

Rozpuštění je slušně napsaná detektivka, kde se kromě jména vraha dozvíme něco víc o životě v Anglii první poloviny šestnáctého století.

Helenicka
25.10.2013 5 z 5

Všech pět dílů jsou úžasné, skvěle se čtou. Kdo má rád historii, starou Anglii a detektivky, přijde si opravdu na své. Jen je možná dobré číst knihy podle posloupnosti.

ZuzuK
14.10.2013 5 z 5

Skvělá knížka, dokáže vtáhnout do děje. Ze začátku jsem měla pocit jak to bude nuda vražda v klášteře ...ale pak se to pěkně rozjelo a už jsem jen hltala. Styl se tak trošku podobá na našeho spisovatele Vlastimila Vondrušku, který mimochodem píše taky moc pěkně.

KikiZ
14.08.2013

Zde je po boku vyšetřovatele, právníka Mathewa Shardlaka jeho mladý spolubydlící Mark Poer. Po této povídce už čtenář vídá po boku Mathewa trochu pádnějšího Jacka Baraka. Jinak příběk je výborný a napínavý. Člověk tu zimu a nevlídnost starého kláštera téměř cítí na vlastní kůži.

laklom53
17.03.2013 4 z 5

Dobrá kniha,doporučuji.

kryspin66
12.01.2013 5 z 5

Velmi dobr

RomanCastka
27.12.2012 3 z 5

Tak ted nevím...Je to první nebo posledník kniha této série...Vincek1 píše že poslední a jinde zase někdo píše že první...tak opravdu nevím...A nechci se do ní pouštět dokud nevím zda začnu opravu na začátku...poradíte někdo prosím?

vincek1
15.12.2012 5 z 5

Poslední kniha této pro mě vydařené série. Výborně se čte, má spád, ale stejně jednou skončí. To je podle mě jediná vada.