Rozpuštění

Rozpuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15546/bmid_rozpusteni-TUg-15546.jpg 4 312 85

Matthew Shardlake série

Tajemství klášterních zdí Píše se rok 1537. Thomas Cromwell pomáhá králi Jindřichu VIII. zbavit se nepohodlné manželky, stát se hlavou reformované církve a získat majetek mocných římskokatolických klášterů. Doba je bouřlivá a přeje novým zákonům, ziskuchtivým trikům a špehům státní moci. Do tohoto rámce je zasazen příběh vraždy královského vyslance v jednom z klášterů, kterou vyšetřuje další vyslanec, reformistický právník Mathew Shardlake. Ten se bludištěm dalších vražd, nejasných stop a spletitých motivů pomalu propracuje k překvapivému řešení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Dissolution , 2003

marhoul
01.02.2021 5 z 5

Pro mě perfektní historická detektivka z prostředí benediktínského kláštera ( podobnost tématu se Jménem růže se nabízí, ovšem nikterak to románu neubírá) , precizní kombinace zápletky i reálných událostí z časů vlády Jindřicha VIII., výborně mi to sedlo, těším na další volná pokračování z této série.

Louisareading
21.11.2020 5 z 5

Jsem milovnicí historických knih, filmů a seriálů a tuhle lahůdku jsem přečetla po doporučení mou nejlepší kamarádkou. Knihu jsem četla poměrně dlouho, asi dva měsíce, ale to i proto, že jsem si od tohoto historického tématu skákala do současnosti k jiným autorům, abych nelítala vzduchem několik století zpátky. A mohu ji jen doporučit. Pět hvězdiček.

Archšermířka
18.09.2020

Historické detektivky mám velmi ráda, ale občas bývají příliš rozvleklé nebo obsahují příliš historických dat. To ale neplatí o této knize. Velmi čtivé, děj rychle utíkal. Přečteno jedním dechem. Můžu jen doporučit.

Babo
27.05.2020 4 z 5

Pro mě celkem příjemné překvapení . Ne, není to žádný thriller ani historický román. Jen se odehrává v době vlády Jindřicha VIII . ,ale jinak se pátrá po vrahovi jako v době jakékoliv jiné .

PavkaHu
16.05.2020 2 z 5

Měla jsem problém dočíst, postavy nezajímavé, akce slabá.

Česneksmedem
15.03.2020 5 z 5

Psát historickou detektivku je již nějaký čas in, takže je z čeho vybírat. Musím uznat, že tato se opravdu povedla. Dost jsem se bavil u výroby piva, při které jistým neotřelým způsobem pomáhala i drůbež. Také nad jedem z rulíku jsem poučeně pokýval hlavou, neboť tato rostlina je v mém kraji docela hojná. Zde byla použita šťáva z plodů, což ale rozhodně není ta nejjedovatější část rostliny.
Prostředí kláštera a života v něm je atraktivní a dobře zpracované. Knihu doporučuji.

katka134
13.03.2020 4 z 5

Skvělé napsána historická detektivka z prostředí kláštera. Napínavá, občas až strašidelná. Dala mi hodně zajímavých informací.

Moja76
13.03.2020 3 z 5

velice dobře se čte, i přes větší počet osob v ději se čtenář dobře orientuje. Čekala jsem ale asi víc napětí.

modroocko
26.08.2019 5 z 5

Skvělá historická detektivka. Když autor ví, jak zaujmout, zvláště mne potěšilo, že se rozepsal i o Anně Boleynové.

Alma-Nacida
02.08.2019 4 z 5

Pěkná historická detektivka napsaná se znalostí prostředí mě potěšila, vytkla bych jen pomalejší rozjezd a poněkud nadprůměrnou naivitu hlavní postavy, pokud šlo o politické machinace a monstrprocesy. Ale jinak se mi kniha líbila a půjdu i do dalšího dílu.

Jiparis
22.07.2019 4 z 5

Příjemné překvapení, že i historická detektivka může být živá, napínavá a zároveň poučná.

tonysojka
22.05.2019 4 z 5

Po Jménu růže mé druhé setkání s žánrem tzv.historické detektivky.Rozdíl mezi nimi je asi 30 let,proto jsem byl velmi zvědav.Byl jsem příjemně překvapen tím ,jak zápletka přirozeně vychází z historických událostí té doby.O Jindřichovi VIII jsem věděl jen to ,že aby dosáhl rozvodu,tak se trhl od papeže.Ale o podrobnostech tohoto schizmatu a jaký měl dopad na politiku,kláštery a obyčejné lidi jsem se dozvěděl až z této knihy a za to jsem vděčen. Proto ji považuji za nadprůměrné čtení v tomto žánru.

Chesterton
15.05.2019 4 z 5

Čtivě napsaný příběh s celkem vyváženou detektivní i románovou částí. Detektivní zápletka mě zaujala a kupodivu se mi povedlo i dobře tipnout. Ústřední postava právníka je dobře vymyšlená, aby motivovala k přemýšlení a pohledu z více vrstev. Souhlasím s trudošem, ani mě Shardlake k srdci nepřirostl a humor hodně scházel, ale zdá se to být záměr.
"Asi jsem to v hloubi duše tušil, někde hluboko, kam nevidí ani Bůh." říká v závěru Matthew, když mu dochází nakolik je Jindřichova reformace postavena na lžích a osobní bezcharakternosti, jak píše autor v doslovu. Z příběhu často čiší beznaděj a bezvýchodnost, zejména když autor proti sobě staví podobnou tělesnou bezuzdnost mnichů i panovníka.
"Potom nezbude ani stopy po staletí poklonkování modlám, jen holé ruiny jako důkaz královské moci....". Hodně bolestné a temné období anglických dějin. Asi proto autor staví klášterní život i reformaci snad až příliš do negativního světla.

Jaruš7
31.10.2018 5 z 5

Totální Rozpuštění je likvidace víry.
Příběh s poznamenaným hrdinou, řešící logiku a příčiny zločinů spolu s vlastními tělo i duši trýzněmi má v sobě víc poloh pro čtivost, takže fajn.
Z historických pramenů je to obraz doby, který je v dramatických událostech dějin prošetřován z jiné strany, nenápadně, jen tak mimochodem se zde tak mohou odtajnit i zločiny historické.
Relikvie, která mě odrovnala, nebyla ta s krví, nebo rukou, ale ta s mlékem, pak jsem už jen čekala na tu další, žlutou v kapalném stavu, tak ta se nekonala, díkyb... .
Každopádně si další díly ujít nenechám.

Brembelik745
27.05.2018 4 z 5

Zpočátku nedokázala jsem se začíst, prostředí klášterů a postavy mnichů mně příliš nezaujaly. Není to typ detektivky od které se prostě nedokážete odtrhnout. Kniha ale četla se poměrně rychle, odkrývá zajímavé historické události a zajímavosti z dřívějších dob. Nakonec pro mně povedená historická detektivka. 4*

Makec
29.12.2017 4 z 5

Kniha je psána zajímavě o tématu, o kterém jsem neměl doposud tušení, že něco takového proběhlo. Postavě Edwiga byla přidána koktavost, což beru jako plus. V knize je sice pár opakujících se frází, ale dojem mi skazilo snad jen přirovnání královské hry k tenisovému míčku, což bych v 16. století ještě nečekal.

Rozmarýna Rozm
17.12.2017 4 z 5

Čekala jsem historický román, ale je to povedená historická detektivka, odehrávající se převážně v klášteře. Rozuzlení mi přišlo překvapivé. Není to detektivka, od které bych se nedokázala odtrhnout, na druhé straně mě denně něco nutilo si k ní sednout a pokračovat ve čtení.

Arsi
13.12.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Dobrý způsob, jak se něco dozvědět o historii Anglie. Příjemné čtení, doporučuji.

Vikina333
10.12.2017 4 z 5

Na knížce se mi nejvíc líbilo, že k vyřešení byla použitá logika a ne supr moderní laboratoř s nějakými dna testy. Jen jsem měla přehnané očekávání a musím konstatovat, že už jsem přečetla spoustu lepších knih.

anko57
26.11.2017 4 z 5

Trošku se historických detektivek obávám, ale tenhle spisovatel mě fakt překvapil. Kniha se mi moc líbila, děj byl poučný tak trochu nenápadně, zápletka i konec dobrý. Určitě si přečtu další knihy tohoto autora.