Máte rada Brahmsa...

Máte rada Brahmsa... https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56138/mid_mate-rada-brahmsa-ng7-56138.jpg 4 23 7

Psychologický román populárne francúzskej spisovateľky je pohľadom na milostný konflikt troch ľudí – starnúcej inteligentné ženy a dvoch mužov. — Saganová citlivá, ale nesentimentálne zachytila ​​Predovšetkým vnútorné atmosféru tohto zložitého vzťahu, a aj keď sa ani v tejto knihe nepokúsila zasadiť život a správanie svojich hrdinov do širšej spoločenskej súvislosti, predsa len je tu oveľa prenikavejší snaha zobraziť skutočný život, než v predchádzajúcich románech.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Aimez-vous Brahms... , 1959

nelcisko
09.06.2023 5 z 5

Od Saganové jsem přečetla už jednu knihu a teď čtu další. Styl psaní knih je všude stejný, ale mám pocit, že každý příběh je naprosto jiný. Jakoby autorka žila tisíce životů a v každé knize zmínila jeden. Kniha Máte ráda Brahmsa je velmi čtivá, lehká, přesto dokáže velmi zaujmout a vtáhnout do děje. Řekla bych lehce melancholická, romantická, ale bez naivity.

Zuna1990
17.11.2022 5 z 5

Málokto vie preniknúť tak hlboko pod kožu témou lásky a utrpenia ako práve Francois Saganová. Pred pár mesiacmi som natrafila na jej tri diela - Dobrý deň smútok, Máte rada Brahmsa a Akýsi úsmev.

Keď som dočítala Dobrý deň smútok, bola som nadšená a ešte dlho som na ňou premýšľala. Egoistická Cecile sa nevie zmieriť s tým, že srdce jej otca patrí novej žene. Následkami svojho konania dôjde k tragédii, pri ktorej uz nejde vrátiť čas.

Máte rada Brahmsa ma zaujala ešte viac. Opisuje milostný trojuholník medzi Paulou, jej priateľom Rogerom a mladým Simonom. Ten sa vášnivo zamiluje do rokmi nepovšimnutej Pauly. Tá sa ocitá pred vážnou dilemou či ostat v mŕtvom vzťahu s mužom, ktorý ju celý čas podvádza a neváži si ju, alebo podľahne kúzlu o 14 rokov mladšiemu chlapcovi, ktorý jej dá všetko po čom kedy túžila? Ľudia zo zvyku a sentimentu často ostávajú v destrukčných vzťahoch plných lži, nie je to tomu ani v tomto prípade. Záver ma dostal, čakala som že dotyčná dostane rozum, no vyjazdené koľaje sú zrejme ľahšou cestou. “A Vás obviňujem, že ste nesplnili povinnosť ľudskej bytosti, že ste prepásliu lásku, že ste zanedbali povinnosť byt stastna, že ste sa uspokojili s nahradou, že ste biedne zivorili a vzdali sa. Mali ste byt odsúdená na smrť, budete odsúdená samotou.”

Obe knihy majú spoločný znak. Obe melancholicky popisujú vzťahové rozkoly a poukazujú na deštrukčné formy lasky slobodomyseľnosť a premenlivosť ľudských citov.

Z tejto trojice mi ostáva už len Akýsi úsmev. V roku 2019 však vyšiel po 15rokoch od smrti autorky jej nový román Temné zákutia srdca.

Leyla
26.07.2022 4 z 5

prečítala som si nedávno 4-lístok Saganovej diel (O mesiac o rok, Akýsi úsmev, Zázračné oblaky, Máte rada Brahmsa). Táto ma zaujala najviac, možno preto, že niektoré momenty mi pripomenuli niečo moje vlastné..

mosem
08.11.2018 4 z 5

Příběh zralé ženy, žijící svůj život ve vztahu s úspěšným mužem, který se stejně jako vztah k ní cení i vlastní svobodu. Na jedné straně jeho svoboda, na druhé straně její omezování a téměř vlastnický vztah. Na scéně se objevuje o 15 let mladší muž, kterého tato žena přitahuje....... Vcelku jednoduchý příběh, který má své kouzlo ve vykreslení úvah jednotlivých aktérů. Vykreslení myšlenkových procesů, vykreslení pocitů a nepřiznaných myšlenek provází čtenáře touto knihou až k překvapivému rozuzlení, které při promyšlení až tak překvapivé vlastně ani není.

adelinka
11.04.2018 3 z 5

Zaujímavý príbeh jednej ženy - dvaja nápadníci a vedieť sa správne rozhodnúť, ktorý je ten pravý....?

Lessana
05.07.2016 4 z 5

Pri čítaní tejto knihy zrodila sa mi v hlave úvaha: Aké to sú ľudia zvláštne tvory! Zo zvyku a sentimentu zostávajú (často vedome) v neúprimných a deštruktívnych vzťahoch plných (ne)vyslovených lží (ako hrdinovia tohto príbehu). Načo také samoúčelné martýrstvo? Potom si dajú náplasť v podobe (konkrétneho) rozmaru, aby ich ťaživé bremeno minulosti nepustilo ďalej a nedovolilo im opustiť vyjazdené koľaje... V každom prípade - kniha je pútavým čítaním v ladnom štýle na jeden-dva večery, no škoda, že autorka nechala v závere hrdinov točiť sa ďalej v kruhu...

Etela
11.12.2011 3 z 5

Mně se nejvíce na Francouzích "líbí", jak dokáží až melodramaticky a přitom nonšalantně popisovat vztahové rozkoly ....hrdinové se opíjejí, pláčou, jsou hysteričtí, pak odpouštějí a k tomu všemu diskutují o Voltairovi a jeho literárnímu dílu:)))