Marakéš - Šicke me naše

Marakéš - Šicke me naše https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379778/bmid_marakes-sicke-me-nase-As1-379778.jpg 4 17 4

Balansovanie na hrane reálneho a magického u mňa vychádza skôr z toho, že od detstva som si rád vymýšľal. Je to podmienené aj dávkou fantázie, niečím, čo má človek zažité, čo zdedil a čo prežíva. Pritom treba pripomenúť, že urieknutie či počarenie sa na mnohých miestach a nielen na východnom Slovensku považuje za úplne normálny jav, v ktorý verí veľa ľudí. (Václav Pankovčín) Prvý zväzok súborného diela predčasne zosnulého talentovaného autora Václava Pankovčína obsahuje poviedky zo začiatku 90. rokov, ktoré mu vyšli v prvých dvoch knihách „Asi som neprišiel len tak“ a „Marakéš“. Sú doplnené o nové, doposiaľ nepublikované texty z pozostalosti.... celý text

Povídky Literatura slovenská
Vydáno: , KK Bagala (Koloman Kertész Bagala)

Marakéš , 1994

lentolog
18.02.2018 4 z 5

Magicko-šaľeny vychod - domácka verzia exotiky.

bondula
27.09.2016 5 z 5

„Do Marakéša sa vrátil Amerikánec John Pavlínko. Vystúpil z taxíka pred nákupným strediskom Marakéš. Z plných pľúc sa nadýchol. Chcel pobozkať zem, ale: bolo blato. Chcel sa rozhliadnuť, ale: bola tma – nefungovalo verejné osvetlenie. Zrazu si po tých tridsiatich troch rokoch nevedel spomenúť, kde býva.“

Asi by som mal trochu vychladnúť a nepísať komentár hneď, ako som Marakéš dočítal. Alebo si dať najprv pivo a bororo. Dvakrát. Kašlem na to. Marakéš je neskutočne dobrá kniha!
To, čo dokáže Emir Kusturica na filmovom plátne, to vedel stvoriť Václav Pankovčín na stránkach svojich knižiek. Brutálna exotika a zároveň také naše. Jedno oko sa smeje, druhé plače. Tie príbehy sú skutočné aj keď sú tak veľmi neskutočné!
Ak by som mal vybrať jeden text, ktorý reprezentuje Slovensko a jeho literatúru, zvolil by som jednoznačne tretiu časť tejto knižky: Sandokan, lev z Marakéša.
Vďaka Václav za neskutočný literárny zážitok!

A teraz si už naozaj idem dať to pivo a bororo...

Koňadra
01.11.2015 5 z 5

Ešteže som si Pankovčínove knižôčky, vrátane Marakéša, kedysi dávno nakúpil. Dnes sú k nezohnaniu. Poviedky hutné, postavičky pitoreskné a dedinka Marakéš? Marakéš mal potenciál byť Pankovčínovým a možno i slovenským Macondom. Škoda, že to nevyšlo.

Koka
18.10.2014 5 z 5

Úžasné žánrové obrázky z východoslovenskej dediny, vykreslenej v plnej jej malebnosti, otupelosti, zaostalosti, s figúrkami pánbičkáriek, prespaniek, miestnych bláznov, opilcov, zdegenerovaných machrov milujúcich - ako inak! - váženého pána oného, premiéra. Všetci sa vystatujú, pozerajú si vzájomne do spální i hrncov, snívajú o veľkom svete, o ktorom majú predstavu len z televízora, a žijú si svoje životy plné radostí i problémov porovnateľných s kýmkoľvek. Autor vystihol prostredie a jednotlivé typy v geniálnych skratkách, únosne dávkovaným vkladaním východoslovenského nárečia do textu priblížil čitateľovi prostredie i myšlienkové pochody postáv tak, že ich počujete, cítite ich pach a pot, vidíte ich gestá. Sandokan, Chosé, Cvanciger, Fiťo, Moťo a ďalší - ako by to všetko boli východniarski bratranci Pišťankových postáv.
Vynikajúce, skvelé, jedinečné.