Mapa, ktorá vedie k tebe

Mapa, ktorá vedie k tebe https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365796/bmid_mapa-ktora-vedie-k-tebe-ppK-365796.jpg 3 109 109

Mladá Heather si už mapu svojho života nakreslila. Po vysokej chcela cestovať po Európe, v septembri by sa vrátila a začala sľubnú kariéru v newyorskej banke, vo svete, kde možno sotva niečo nechať na náhodu. Lenže potom nastúpi do nočného vlaku do Amsterdamu a zoznámi sa s vášnivým cestovateľom Jackom. Ten nezmení len smer jej cesty, ale aj života. Rozpráši Heatherin starostlivo pripravený cestovný plán a spolu putujú po stopách denníka Jackovho starého otca, ktorý prechádzal Európou po skončení druhej svetovej vojny. Jack ukazuje Heather miesta, ktoré by nenašla v žiadnom turistickom sprievodcovi, a chce, aby v potulkách pokračovali. Ona však má namierené do Spojených štátov a nahovára Jacka, aby sa k nej pridal. Jack odmieta prijať Heatherin návrh a dusí v sebe tajomstvo, ktoré otrasie Heatheriným svetom od základov.... celý text

Literatura světová Romány Dívčí romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Map That Leads to You , 2017

Lenka.Vílka
11.01.2019 5 z 5

("Here I am, here I am, I'm walking in the wilderness, without a map, Save me, save me, Save me, save me, I need a hand to help me stand, I pushed away the only one who gave a damn about me." ... Maps - Mallory Knox)

Celá tahle kniha na první pohled neskutečně mate. Začíná to lacinou obálkou s fotkou dvou lidí ve vlaku. Ta evokuje lacinou roadtrip romanci. A potom přijde anotace. "Hodila za hlavu povinnosti mladí." Teda, mladí žádné povinnosti nemá. Pokud se nejedná o právě teď neustále omíláné "damage goods" hrdiny (fajn, asi to kvůli ex a práci), A na konci anotace se dozvíme, že "on má své temné tajemství". Jenže knihu napsal pán, kterému bylo v době psaní kolem šedesáti a už pár těch knih za sebou má. Doufala jsem, že to nebude jako od všech těch autorek kolem třicítky, které píšou YA lehké čunčinky pro čtrnáctky. Moje hodnocení napoví. Následující komentář to dovysvětlí.

("Kdybych měl ocasní peří, už bych je měl roztažené a poskakoval kolem tebe, abych ti dal najevo svůj zájem. Tak jak si zatím vedu? Působí to na tebe? Cítíš už nějaké bušení v srdíčku?" ... "Líbil ses mi víc, než jsi otevřel pusu. Mnohem víc.")

Styl psaní autora mě pohltil. Sakra, on umí psát jako hodně dobře! Bavilo mě to, příjemně posouvalo stránkami. A přestože hlavní hrdinka byla chodící klišé, nějak nevyzněla jako hloupá pipka, která se najednou zblázní, protože přijde "on". Fajn, možná je jedno, kudy se cestuje. Stejně mi ten trip přišel vedlejší. Stejně je to o tom poznat sám sebe. Co v životě chceme a jak naložíme s tím, co zjistíme tím poznáním, pokud k němu dojde. A že je tomu nápomocný někdo s vizáží Hugha Jackama je bonus (?). Druhá část mě přiměla dát nakonec o hvězdu víc. Změna vyprávění působila jako odosobnění. Protože každý, kdo už podobnou knih četl, moc dobře ví, co v téhle časti bude následovat. Proto mi kniha přišla lepší než (v porovnání s tímhle blbost) Jen jeden den.

Natahování mezi Heather a Jackem bylo dobré, vtipné a bavilo mě. Svým způsobem je to strašně jednoduché a vy celou dobu tušíte, co se nejspíš stane. Ale co už. Fakt je to to podstatné právě v tomhle typu knih? Že se mi kniha bude líbit, mě překvapilo. Vážně moc. Na konci jsem si pobrečela. Číst to od nějaké (jak jsem zmiňovala na začátku) třicítky, na konci jisto jistě blinknu (na konec dají přesně to, co mě vždy irutuje na podobných knihách, a to autor téhle knihy vynechal). Ten rozdíl v tom byl prostě poznat. Sparks má konkurenci. Tak snad autorovi vyjdou další knihy. Co jsem koukala, tak i ostatní vypadají zajímavě.

sarka5731
13.10.2018 3 z 5

Ze začátku jsem si trochu musela zvykat na styl psaní autora. Nejvíc mě asi zaujalo smýšlení Jacka o životě a tak nějak díky tomu jsem pokračovala ve čtení dál. Ovšem v polovině knihy mi začalo docházet, co se děje a zbytek jsem četla trochu znuděně, jen kvůli potvrzení vlastní teorie o celém příběhu. Konec nepřekvapil ani neurazil. Příběh se mi líbil a čtení taky bylo pěkné, ale zejména s druhou polovinou knihy si mohl autor ještě trochu pohrát:)

suzanne1997
16.08.2018 4 z 5

Nechci psát, že to byla špatná kniha. To v žádném případě, ale je tady nějaké ale, o kterém si nejsem až tak úplně jistá, co vlastně znamená. Knížka je napsaná opravdu neobvyklým způsobem, autor si hraje se slovy, snaží se upoutat čtenářovu pozornost a nutí Vás číst dál. Na druhou stranu se mi kniha zdála až příliš chaotická, kdy jakoby autor chtěl navštívit celou Evropu, ale neměl na to dost stran ani sil. Nemůžu napsat, že se mi nelíbila, ale ani, že je tou pravou, která by mne nenechala spát. Je možné, že si své čtenáře najde a okouzlí je. Já mezi ne bohužel nepatřím, nelíbila se mi ta chaotičnost, někdy až rozpolcenost a hlavně poslední část příběhu, kdy se vrací a dozvídá dosud neznámé. Kvůli té záležitosti s Jackem, ať už se to snažil autor ukončit sebelépe, knihu do ruky už nejspíš nevezmu.

klodnerovic
29.07.2018 3 z 5

Příběh: 1/2
Rozuzlení: 1
Forma: 3, ne-li 3/4 - Proč? Protože mě na ní cosi značně iritovalo. Co přesně, asi nedokážu popsat. S největší pravděpodobností ale kombinace bezdůvodně se opakujících popisů situací, prapodivného způsobu jak se přiblížit čtenáři - "Představte si, … počínaje, ne moc zdařilým vylíčením studentské duše končíc - a chyb. Pravopisných i jiných. Některé z těchto nedostatků Ikar odstranit nemohl, některé ano, takže … dobrý :-).
Heather a Jack mě ale bavili. Hlavně teda Jack a jeho pohled na svět a postoj ke knihám :-).

Dominika_a
03.06.2018 3 z 5

Začátek byl super, nemohla jsem se odtrhnout, ale pak přišla část, která mě vyloženě nebavila, knihu jsem odložila s tím, že se k ní vrátím později. Dočetla jsem, ale trošku jsem se musela nutit.

veronika0382
09.05.2018 3 z 5

Začátek mě velice bavil, hodně se u knihy nasmějete a určitě budete těm dvěma držet palce. Prostředek byl trošku vlažnější a já jsem si říkala, že to bude jen další z průměrných romantických příběhů. Nenadchne, neurazí. Závěr jsem tak trošku předvídala, ale přesto napravil knize reputaci a opět ji vyzdvihl výš. Moc se mi líbily některé citace v knize. Chytrá slova, filozofické úvahy, kterých měl Jack v zásobě víc než dost.

jaspis
27.04.2018 3 z 5

Hezký začátek a netradiční konec, jenže to mezitím mě moc nebavilo. Po pravdě prostřední část mě spíše nudila a přistihla jsem se, že do čtení jsem se chvílemi musela nutit.

BlueIvy
11.04.2018 2 z 5

Ďalšia z kníh, ktoré sa snažia úporne hrať na city čitateľa - nemám rada takéto knihy. U mňa to bolo bez akejkoľvek odozvy a to som veľmi citlivý človek. A samozrejme, aby sme sa do postavy čo najskôr vžili, je kniha písaná ich formou. Už od začiatku bola veľmi nudná, absolútne ma nevtiahla do deja - ako sa to podarí niektorým podarenejším kúskom. No najviac mi asi vadil štýl akým autor príbeh rozpráva. Toľké slaboduché bláboly v texte som už dávno nevidela. Predpokladám, že som len málo filozoficky podkutá a teda ich asi nedokážem náležite oceniť. Haha. Skrátka mi to vôbec nesadlo a tie dve hviezdy sú len za samotný výlet po Európe. Úprimne, keby to bol výlet po USA... tak dám automaticky odpad, pretože tam by pre mňa nebolo už ale že vôbec nič zaujímavé.

Petra.M
08.04.2018 3 z 5

Prostě pěkná knížka. Kdo čeká nějaké dramatické zvraty, zážitky a pocity, tak bude možná lehce zklamán, ale to už záleželo jen a jen na autorovi. Nejde tam o běh Evropou, spíš je to o proplouvání pár známými evropskými městy, kde není důležité, kde jste, ale s kým jste. Vztah Heather a Jacka je z realistického pohledu trochu přitažený za vlasy, ale ne nereálný. Ovšem v anotaci nazvat Jackovo tajemství TEMNÝM, je asi to nejvíc zavádějící. Protože jeho tajemství je všechno, jen ne temné. Možná proto jsem od knihy čekala něco jiného. Ale jako oddechová četba - dobrý.

láska tajemství romantika

Autorovy knížky