Manželky a milenky nacistických pohlavárů

Manželky a milenky nacistických pohlavárů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314451/mid_manzelky-a-milenky-nacistickych-poh-BQj-314451.jpg 4 26 13

Manželky kruhu nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera jsou nejvíce opomíjenými osobami v temném období nacistické mašinerie. A přitom to byly právě ženy nacistických pohlavárů, které patřily mezi první osoby primárního sdílení plánů a rozhodnutí, jež produkoval systém pod hákovým křížem. Kniha se zaměřuje na ženy a milenky, které vnímaly nacismus různě. Například Gerda Bormannová, manželka vedoucího kanceláře Adolfa Hitlera, porodila pro třetí říši 10 dětí. Její manželství s Martinem Bormannem, po vůdci nejmocnějším mužem nacistického Německa, se dalo hodnotit jako vyšinuté. Bormann měl děti i se svou milenkou Manjou Behrensovou, německou divadelní a filmovou herečkou. To by nebylo nic podivného, ovšem dnes prokazatelně na základě řady důkazů víme, že to Gerdě vůbec nevadilo, naopak tvrdila, že takový status mužů v Německu by měl být samozřejmostí. Gerda Bormannová zašla v tomto ohledu tak daleko, že jako vzorná, či spíše fanaticky věrná manželka nacistického pohlavára veřejně propagovala zásadu, že „každý ctnostný árijský muž má právo na více manželství," a chtěla dokonce zakázat slovní spojení „manželská nevěra“. Mnohé manželky byly úchylné, zvrácené i násilné. Některé na zhoubný systém zanevřely, ale tolerovaly ho, ovšem většina pro bezcitnou ideologii našla nejen pochopení, ale také zalíbení v ní.... celý text

Juda010
31.10.2023 4 z 5

Za mne naprosto pohodove čtení.

Dagmus
24.10.2023 5 z 5

zajímavé čtení

akamasu
03.01.2020 5 z 5

Přečteno za noc, mohlo to být delší. Hodnotím za dobré.

Termina
30.07.2019 4 z 5

Kdybychom si jen uměli představit jak moc musela žena tu válečnou dobu ovlivnit :) DÍK!

pavlikberan
11.02.2019 4 z 5

Lidi neblázněte, co víc můžetenapsat do několik desítek stran? Je to náhodou pěkná knížka a i znalec se možná dočtě něco nového.

milan.krimsky
15.08.2017 5 z 5

Životopisné drama manželek a milenek nejvlivnějších lidí Třetí říše

Nikka710
09.08.2017 3 z 5

Kniha obsahuje životopisné údaje o třinácti ženách, které žily po boku nejvýznamnějších představitelů nacismu. Kromě nejznámějších, kterými jsou Eva Braun, Magda Goebbels a Emma Göring, lze zde nalézt i příběh Hitlerovy švagrové Gretl Fegelein (sestry Evy Braun), Liny Heydrich, dále dcery Hitlerova fotografa Henriette von Schirach či jihočeské rodačky Veroniky Lieblové, která byla manželkou „architekta holocaustu“ Adolfa Eichmanna. Mimo to jsou jejich životopisy protkány množstvím milenek jejich manželů, nad kterými se nejedna z nich musela povznést, jiné je dokonce tolerovaly. Jelikož jsem četla použitou literaturu, která byla základem pro tvorbu této knihy, hodnotím jako poměrně zdařilé, výstižné a pro přehled dostačující. Kniha obsahuje i vhodnou míru dobových fotografií, což je pro pochopení nezbytné, ale osobně bych jich snesla i vícero. 

yaoiyuri
06.06.2017 2 z 5

Pro mě docela zklamání. Nejsem žádný velký a ani extra sečtělý fanoušek druhé světové války, ale naprostou většinu informací jsem buď již někde viděla / slyšela / četla. V některých kapitolách je informační hodnota spíš záporná, protože kromě data narození, svatby, jména manžela, počtu dětí se člověk prakticky nic nedozví. U většiny „manželek“ navíc větší část kapitoly zabírá spíš popis jejich manželů a jejich role ve Třetí říši – a přitom třeba frau Heydrichová byla údajně oním „krkem“, který hýbal hlavou rodiny a usměrňoval kariéru budoucího říšského protektora a my si víceméně přečteme leda o jejím milenci. Jediné kapitoly, která mě zaujaly, byly o Gerdě Bormannové a Magdě Goebbelsové.

lea735
30.03.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila. Autor nás seznámil s manželkami a milenkami , které se staly druhými manželkami nacistů. Jsou tu vykresleny i jejich povahy a postoje a i oblíbenost. Zaujala mě manželka Adolfa Eichmanna. Češka Veronika Lieblová . V knize jsem poprvé dočetla i o Gudrun Himmlerové a org Tichá pomoc. Knížka mi otevřela dveře do jiné "společnosti" a rozšířila obzory , za to moc děkuji a další knihy autora si opatřím a ráda přečtu.

milamarus
15.03.2017 3 z 5

Pro prvotní seznámení dobré, ale pro ostatní případy poněkud uspěchané, ploché a zvlášť ke konci nedotažené, takže to procentuální hodnocení teď o málo shodím. Vyloženě rozzlobená jsem na kapitolu o Margarete Speerové – tři fotky a stránka textu, který konstatuje v podstatě jen to, že se narodila, zemřela a mezitím manželovi porodila šest dětí… U Henriette von Schirachové a Gretl Fegeleinové je to obdobné. Nejde tam ani tak o zkratkovitost, jako do očí bijící ignorování. Tentokrát ze strany autora, který se věnuje raději jejich mužským protějškům a jejich kariéře, skutkům a osudům.

Nicméně (a teď si budu trochu protiřečit): překvapivou výjimku přináší čtvrtá kapitola, v níž je protiváhou Emmě Göringové kromě jejího manžela také švagr - Albert Göring. Má tam dokonce fotografii. :-) Kdo by o něm chtěl vědět víc, nechť si vyhledá a přečte knihu Čtyřiatřicet (autor: W. H. Burke). Vlastně mě napadá ještě jeden skvělý titul - Nosíš mé jméno (autoři: Norbert Lebert a Stephan Lebert).

Informacechtivým čtenářům zdar!

jaroslavavrbeck
28.12.2016 5 z 5

Jeden večer a bylo dočteno. Knihu nelze jinak hodnotit, než velmi dobré

karelmajerka
28.12.2016 5 z 5

dobry !!!!!!!!!!

renpavlicek
07.12.2016 5 z 5

Knihu jsem koupil mamince, ale když jsem viděl její nadšení při čtení tak jsem ji přečetl také. Výsledkem byla skutečná spokojenost z dobrého počteníčka ...

ženy nacisté milenky manželky

Václav Miko
česká, 1971
2016  76%Prostituce v nacistických táborech
2015  75%České milenky nacistů
2015  82%Manželé Goebbelsovi - Svůdník a vražedkyně
2016  83%Manželky a milenky nacistických pohlavárů
2016  82%Zdrogovaný Hitler - Perverze a choroby

Kniha Manželky a milenky nacistických pohlavárů je v