Mám ráda babí léto

Mám ráda babí léto https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86368/mam-rada-babi-leto-86368.jpg 4 25 8

Když šestnáctiletá Marie odcházela z rodné vesničky do okresního města sloužit židovské rodině Schmidtových, psal se rok 1936. Mezi Marií a Schmidtovým synem Karlem se brzy rozvíjí milostný vztah, do něhož tragicky zasahuje Karlův nucený odsun.Po skončení války Marie - teď už s malým Karlíkem - čeká, že se její láska z koncentračního tábora vrátí, ale osed se ubírá jinými cestami... Dvoudílná próza zachycuje život obyčejné venkovské ženy a jejích blízkých v období takřka 70 let.... celý text

Lili2
22.06.2021

Ach ty osudy. Sice zde cca v 2.polovine knihy všechno klape, všichni se mají rádi až nejmladší generaci, všechno je tedy růžové, dokonale. Ale proč ne? Třeba taková rodinka existovala, existuje.

Katka2382
12.05.2020 4 z 5

Ze začátku velké nadšení,ale pak se to tou komunistickou agitací trochu zakalilo.Ale je to rozhodně pěkně napsaná a čtivá kniha.

babystar
30.10.2018 5 z 5

Skutečný příběh a jedna z mála knih, která mne rozplakala.

Damato
15.10.2018 2 z 5

První polovinu knihy jsem přečetla se zatajeným dechem, úžasně popsaná první republika a nástup fašismu a transporty. Ovšem druhá polovina , kdy uvědomělá údernice jde sama budovat mateřskou školu a proto, že syn prožívá pubertu a jako každý mladý okusí, jak chutná ranní bolehlav a matka se kvůli tomu chystá na sebevraždu, protože neunese zdánlivě chybnou výchovu syna??? Tak to jsem fakt nemohla nějak vstřebat.A ten dokonalý závěr, kdy vše je zalito sluncem....nereálné, s obyčejným životem člověka prostě neslučitelné a proto nedočteno.

ajasin
27.06.2018 3 z 5

Kniha mapuje jeden lidský osud. Obyčejný život jedné obyčejné ženy, který ale rozhodně není nezajímavý. Příběh je poutavý a čte se velmi dobře. Je ovšem psán s určitou naivitou, někdy hraničící s patosem.

cérka
28.05.2018 5 z 5

Děj knihy se začíná odvíjet na konci třicátých let, v době která si ještě nesla kouzlo i tvrdou realitu první republiky. V malém okresním městečku , v židovské rodině, začíná svou službu Marie. Dívenka z velmi chudých poměrů, dcera komunisty, věčně nezaměstnaného dělníka a maminky v domácnosti, která si přivydělává občasnou službou u sedláka. Marie je lákána dobře placenou službou, těší se na výbavu, kterou si postupem času pořídí, na peníze, které vylepší rodinný rozpočet. Život však začíná roztáčet kolo osudu a mě kniha začala upoutávat čím dál víc až jsem ji nakonec přečetla za jediný večer.
Mohu jen doporučit. Marie se pro mne stala neobyčejnou, silnou, emancipovanou ženou.
I já mám moc ráda babí léto :-)

MartinaF
08.04.2018 4 z 5

Krásný jímavý příběh o životě jedné obyčejné ženy. Takřka rodinná sága plná lásky, rodiny i tragédie. Ale takový je zkrátka život.

Zdenullinka
15.12.2016 5 z 5

Kniha ze života, od výborné autorky. Moc dobře se četla, určitě ji doporučuji !

Marie Chvojková
česká, 1921