Vražda v Mallowan Hall

Vražda v Mallowan Hall https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502670/bmid_vrazda-v-mallowan-hall-639712c019b88.jpg 4 120 40

Mallowan Hall série

Mallowan Hall, sídlo nejslavnější autorky detektivek Agathy Christie, v sobě spojuje to nejlepší z anglické tradice s moderními vymoženostmi roku 1930. Hospodyní je zde Phyllida Brightová, která je coby bývalá vojenská zdravotní sestra stejně výkonná jako osobitá a zdejší rozsáhlou domácnost řídí s přísnou elegancí. K tomu je milovnicí detektivek, ale ve skutečném životě ještě nenarazila na gentlemana, který by byl alespoň z poloviny tak fascinující jako Hercule Poirot. A ačkoli je Phyllida zvyklá na vraždy a jejich metody, jako na častá témata rozhovorů, není připravena na zcela skutečné, a především zcela mrtvé tělo na podlaze zdejší knihovny...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Murder at Mallowan Hall , 2021

sadlo
21.05.2023

Rozhodně stojí za přečtení, vychutnejte si pěkně napsanou detektivku.

ikvok
19.05.2023 5 z 5

Taková milá, příjemná a pomalá detektivka. Autorka se přiblížila mému očekávání a řekla bych, že i vyprávění paní Agathy. :)

Iva095
03.05.2023 4 z 5

Nečetla jsem žádné knihy Agáthy Christie, takže nedokážu říct jak moc se kniha jejím příběhům podobá, ale nebylo to špatné. Knížka se četla celkem dobře, ale že by mě příběh nějak hodně pohltil to se říct nedá. Každopádně kniha má moc pěknou obálku i ořízku.

Čmeláček
22.04.2023 5 z 5

Solidní detektivka ve stylu paní Agathy Christie. Nemohl jsem si ji nechat ujít, protože mám moc rád slečnu Marplovou a Hercula Poirota. A také v ní vystupuje sama královna detektivek. Doporučuji.

Ív688
14.04.2023 1 z 5

Abych pravdu řekla, tak mne tahle detektivka nenadchla a povětšinu čtení jsem se nudila, Agathu Christie se sice autorka snaží napodobit stylem vypravování, ale moc mi to královnu detektivek nepřipomíná, příběh je zdlouhavý a snad jedině ke konci opustí zkostnatělost a má trochu spád, za mne jednou a dost..ještě bych snad dodala že jsem sbírala vše co od Agathy Christie vyšlo

CarolineR.
13.04.2023 4 z 5

Anglie, třicátá léta dvacátého století.
Mallowan Hall, sídlo světoznámé autorky detektivek, Agathy Christie, se stane místem činu vraždy. Tu ovšem nebude vyšetřovat Agatha, jak by se jistě nabízelo, ale její hospodyně Phyllida.
Tato kniha nabízí neotřelou zápletku se starobylým nádechem, kořeněnou pravým britským humorem. Jedná se o velmi napínavé čtení, které ve Vás vyvolá příjemnou vlnu nostalgie na oblíbené detektivní příběhy z pera samotné Agathy Christie.
Pomyslnou třešničkou na dortu je okouzlující obálka korunovaná dokonale barevnou ořízkou.
Ačkoliv to z mého pohledu na plný počet není, knihu rozhodně doporučuji a těším se na další případy, které by mohla Agathina hospodyně a především přítelkyně Phyllida vyřešit.

yonda
10.04.2023 5 z 5

Jsem milovnice knih A. Christie a tak jsem vůči příběhu, kde má být tato královna detektivek jednou z postav, byla trochu skeptická. Nakonec to bylo milé překvapení. Velmi hezky vykreslené postavy, osvětlení hierarchie v panském domě, dvě vraždy.. Nic nechybělo. Dokážu si v budoucnu představit i další případy odehrávající se v Mallowan Hall.

mikika
03.04.2023 5 z 5

milá detektivka zcela ve stylu Agathy, se spoustou narážek na její život. úsměvná představa její domácnosti složené z literárních fajnšmekrů, kteří všichni čtou Agatiny knihy a po pracovní době probírají podezřelé... ale toho služebnictva na mě bylo nějak moc, už jsem ztrácela trpělivost s každou další pokojskou.

boeink
01.04.2023 4 z 5

Klasická detektivka, jakoby ji napsala sama Agatha Christie. Vyšetřování případu vraždy se ujímá hospodyně Phyllida, která dedukcí a logickými úvahami, zcela bez možnosti moderních kriminalistických metod, otisků prstů či DNA, brzy odhalí vraha. Phyllida mi sedla, je to taková chytrá všetečka, líbil se mi i šofér Bradford a taky doktor Bhatt, tady jsem cítila možnou romantickou zápletku. Možná v pokračování. Mimochodem, kniha má opravdu koukavou obálku.

m_martina
30.03.2023 5 z 5

Výborná kniha, ve které se poklidně vyšetřuje. Stejně jako v detektivkách, které napsala Agatha Christie. A také Phyllida Brightová mně byla sympatická, proto hodnotím pěti hvězdami.

Knižní střípky
29.03.2023 4 z 5

Tajit dech nad akčními scénami nebudete, mtvolami se to tady nehemží, spíše se to tady hemží obrovským množstvím služebnictva, takové až DOWNTON Abbey v dobách své největší slávy. Ale pokud jste milovníci klasického detektivního žánru, myslím si, že by se vám tento kousek mohl líbit.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

knizni_brouk
23.03.2023 4 z 5

Není to vyloženě druhá Agatha Christie, ale je to moc hezký detektivní příběh v jejím stylu, ve kterém dokonce vystupuje i sama Agatha (a tentokráte ne jako hlavní postava v příběhu o svém tajuplném jedenáctidenním zmizení).

Bylo vskutku pěkné po delší době narazit na něco, kde krev netekla proudem a nebyla to soutěž o co nejmorbidnější způsob vraždy. Začetla jsem se dost rychle, autorka má takový odlehčený styl, který odpovídá klasické anglické detektivce. Proto knihu doporučuji všem, kdo hledají spíše oddychovější, ne tak krvavý detektivní příběh, u kterého se i pousmějí. Detektiv navíc tentokráte nepatří mezi panstvo, nýbrž mezi služebnictvo. V angličtině jsou v této sérii již dva další díly, pokud budou přeloženy do češtiny, určitě si je přečtu.

POZOR, MOŽNÝ SPOILER: Agatha zde v procesu vyšetřování vystupuje spíše jako konzultantka. Protože to, že píše detektivní příběhy, přeci ještě neznamená, že musí být nutně schopná vyšetřin reálný zločin. Vyšetřování se chopí Phyllida, hospodyně Mallowanových, zarytá obdivovatelka Hercula Poirota, které se rozhodne zapojit své šedé buňky mozkové a ten případ vraždy vyřešit sama, neboť není spokojená s tím, jakým způsobem se vyšetřování chopila policie. Phyllida je velmi osobitá a rázná mladá žena se smyslem pro povinnost. Vyšetřování vraždy se tak samozřejmě věnuje vždy až tehdy, když je zabezpečen chod domácnosti. Přestože jsem si ji téměř okamžitě oblíbila, musím říct, že mi občas vadilo, jakým způsobem strkala nos do oficiálního vyšetřování a v podstatě jej až mařila. Zároveň mě mátlo, že by si jako hospodyně mohla k policii dovolit to, co si k nim dovolovala. Kniha obsahuje mnoho pasáží, které reflektují postavení a hiearchii služebnictva v oné době, díky čemuž se nyní zpětně zamýšlím nad tím, jakou výhodu vlastně měli Hercule Poirot, slečna Marplová, Tommy a Pentlička a další velcí detektivové, kteří nemuseli přerušit své pátrání jen proto, že zrovna museli jít obsluhovat panstvo při odpolední svačině.

akinomV
20.03.2023 5 z 5

Kniha byla pro mě velkým překvapením. Autorce se podařilo naladit tu správnou atmosféru a opravdu nás přenést do příběhů, které jako by psala sama Agatha. Už jen aby se ve dveřích objevil Hercule Poirot nebo slečna Marplová :-)
Mám moc ráda tyhle "klidné" detektivní příběhy a navíc tu byla moc sympatická hlavní hrdinka. Už se těším, jak se budou vyvíjet vztahy mezi všemi, kteří v Mallowan Hall pracují :-D

Leninkka
07.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Hlavní hrdinka velmi sympatická a kniha se čte úplně sama. Přečteno na jeden zátah. K tomu krásná obálka. Za mě velké doporučení.

Babouš
05.03.2023 4 z 5

Lahůdka pro všechny fanoušky Agathy Christie a fajnšmekry do klasických detektivek. Celá kniha je vlastně pocta tomuto žánru - od mrtvoly (v knihovně - narážka na slavnou knihu se slečnou Marplovou) přes postavy (ano, mihne se tady i samotná Agatha, ale ne natolik, aby brala prostor novým postavám) až po prostředí tradičního anglického sídla. Nechybí ani špetka humoru a hřejivě lidské vyprávění. Moc mě to bavilo! Body za nádherné provedení. Doufám, že brzy bude další díl!

Modrina
04.03.2023 5 z 5

Tak tahle knížka mi vyloženě udělala radost. Agatha z ní čiší na dálku. :) Odkazy na Agathiny knížky mě bavily a potěšilo mě, že do děje nebyly narvané násilně. Phillida se mi líbí, vlastně nikdo z osazenstva mi nebyl nepříjemný, každý měl svoje místo. Doufám, že autorka trpí grafomanií. :)

zazvorka
01.03.2023 5 z 5

Výborné čtení! Phyllida je sympatická postava a řada dalších aktérů se také slibně rýsuje. Autorka dokázala v nepříliš rozsáhlé knížce hezky vykreslit osoby a popsat fungování domácnosti v pohodlném sídle na anglickém venkově. Agatha Christie s manželem jsou sice majiteli domu, ale figurují tam jen okrajově, což je prima - je to pěkné ozvláštnění děje, nenásilné a milovníky jejího díla jistě vítané. Přečetla jsem si román s potěšením a musím říct, že mne obzvlášť zaujaly pasáže popisující práci personálu takového domu. Doufám, že se s dotyčnými osobami opět shledáme v dalších dílech. Přiznávám, že kriminální zápletka pro mne nebyla v knize to hlavní. Byla jen příjemným okořeněním příběhu, který si mne získal klasickými reáliemi románů Agathy Christie.

astroweb
28.02.2023 4 z 5

Velmi příjemné čtení, nebylo to tedy taková pecka jako slibovala reklama a obálka. Mám trochu výhradu k obsazení domu Agathy Christie, protože jsem četl její životopis, pochybuji, že by měla tolik služebnictva jako v panství Downton.

babicka_amalka
22.02.2023 5 z 5

skvělé navázání na Agathu Christie - poklidné a přitom napínavé, Phillida je velmi dobře načrtnutá postava, prostředí příběhu to korunuje;
četlo se mi velmi dobře;
nakoukla jsem už do dalšího dílu (zatím pouze v angličtině) i popisu dílu třetího - vypadá to velmi slibně :-)

85098211
20.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Autorka se v této své knize věrně snaží napodobit styl psaní Agathy Christie a podle mého názoru se jí to podařilo na výbornou! ;-). Hlavní postavou je zde hospodyně Phyllida Brightová, která hned na začátku objeví v knihovně sídla Mallowan Hall mrtvolu muže, jehož někdo zabil dost neobvyklým vražedným nástrojem. Samozřejmě jí to nedá a sama se do vyšetřování a pátrání po pachateli pustí také ;-). V knize vystupuje i sama paní Agatha a její manžel Max Mallowan. Phyllida se s ní tedy občas dokonce radí, protože je přesvědčená o tom, že jako spisovatelka detektivek přece musí mít ponětí i o skutečných násilných činech! :-) Brzy se ovšem ukáže, že zabitý muž se do sídla vkradl pod falešnou identitou, což vyvolá další dohady a spekulace. No a potom dochází k další vraždě... Kromě samotného vyšetřování si autorka pohrála také se smyslem pro detail, proto se čtenář mimo jiné dozvídá i to, co se právě odehrává mezi hosty, kteří sídlo navštívili. A vůbec při tom nešetří vtipem! ;-) Šéf policie je totiž zaneprázdněný psaním svého nového románu, proto musí Phyllida nutně zakročit, aby se případ vůbec vyřešil. To se nakonec s její vydatnou pomocí pochopitelně podaří a závěr je vystavěný opět stejně jako v knihách Agathy Christie ;-). Tj. všichni jsou svoláni na jedno místo a je jim vysvětleno, jak k jednotlivým činům došlo, jaký byl případný motiv a pak také, kdo je vrahem.
Kniha se mi moc líbila, dýchla z ní na mne atmosféra klasické anglické detektivky, také je v ní spousta britského humoru, kdy bych jako příklad chtěla uvést bravurní slovní potyčky mezi Phyllidou a novým šoférem panem Bradfordem. Na závěr tedy knihu doporučuji a neváhám jí ve svém hodnocení udělit plný počet ;-).

vraždy Hercule Poirot Agatha Christie

Colleen Cambridge (p)