Malé ženy

„Niet takej rodiny, aby nemala občas rok naplnený udalosťami, radostnými aj smutnými. My sme práve taký rok prežili a nakoniec skončil veľmi šťastne“. To hovorí pani Marchová svojim štyrom dospievajúcim dcéram: krásnej Meg, chlapčenskej Jo, jemnocitnej Betsy a hrdej Amy. Ony sú tie malé ženy, ktoré statočne čelia životu za pomoci láskavej matky a priateľstva mladého gentlemana Laurieho. Tento román, ktorý našiel svoje stvárnenie aj na filmovom plátne, dokáže stále dojímať a rozosmiať každú generáciu dievčat.
méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/58_/5853/male-zeny-5853.jpg 4.3589

Malé ženy (1.)

Little Woman (1868)

Vydáno:, Mladé letá
Více informací...

Hanjimka

Malé ženy, to byly mé kamarádky v dětství a vždycky jsem je chtěla poznat a kamarádit se s nimi. Teď je to úsměvná oddechovka.

DasaN

Taková oddechovka ve které je od každého trochu od romantiky i po smutné momenty.

Shindy

Již několik let jsem marně přemýšlela a hledala knihu, která mne osloví natolik, že se pro mě stane tou NEJ. Tou, nad kterou se ze srdce zasměji, nad kterou si popláču, která mne zasáhne, ke které se mile ráda vrátím, která bude pýchou mé knihovny.
Konečně jsem ji našla.
Kniha malé ženy je skvěle propracovaným dílem, do kterého se začtete a nemůžete přestat. Velice se mi líbí styl, kterým je kniha napsána. Jak jsou postavy vykreslené podrobně, jejich charaktery a vzájemná pouta jsou velice reálné!
Autorka zde vystihuje dobu, která je nám vzdálena mnoho let, a přece si ji díky ní dokáži živě představit a přenést se kamsi, kde jsou momentálně hrdinky.
Kniha není žádná nemastná neslaná romantika. Je plná emocí, které čtenáře skutečně zasáhnout, a ne vše končí happyendem.
Navíc je velice působivé, jak se spisovatelka v knize otevřela. Jsou tam cítit prvky biografie, které dodávají na důvěryhodnosti celé knihy.
Dodatek k tomuto druhu vydání... Za mě na výbornou. Ne každého může oslovit zanechání původních, starých výrazů, vět, ale mně to sedlo. Básně jsou zdařile přeložené, text působil nenuceně. Navíc jsem uvítala prolog, který nám odhaluje život autorky a podhoubí vzniku knihy. Také si velice cením toho, že jako u originálu, jsou zde oba díly vydány pospolu. Jak Malé ženy, tak Dobré manželky. Obálka je velice vydařená.
Zkrátka u mne tato kniha vyhrála na celé čáře a získala si mé srdce.

GreenMagritte

Román vycházející z života Alcottové a jejich sester přibližuje obraz rodinného života v 19. století. Příběh je místy hodně sentimentální, ale na druhou stranu je laskavý a krásný. Je nutné přihlédnout k tomu, že román byl napsán v 60. letech 19. století a určitá starosvětskost tradičních hodnot je v něm naivně dojemná. Možná bude sentimentalita románu na někoho působit trochu rozpačitě, ale v tom je jeho síla a není nutné se těmto pocitům vyhýbat. Film Malé ženy mám velmi ráda a knihu můžu doporučit jako jeden z nejkrásnějších příkladů rodinné lásky v dějinách literatury.

helenah

Knížka, po které sahám stále znova a znova. Nevšední a nádherná kniha o úplně nejvšednějším životě

Kopretina

Něžná oddychová kniha, plná jemného humoru. Zakládám do své knihovny s tím, že po ní klidně ještě sáhnu, až budu potřebovat pohladit po duši a doporučím ji i svým dětem.

Kiwiif

Možná jsme měla číst tak před 15 lety. Dnes už nejsem cílová kategorie, ale i tak se mi kniha líbila. Možná, když bude volná chvíle zkusím se začíst i do Dobrých manželek.

jentakněkdo

Je to taková roztomile naivní kniha, když si zvyknete na styl, kterým je psaná.

EllieK.

Tak jsem tu zas a tentokrát mohu podotknout,že letní prázdniny opět nezklamaly a naservírovaly mi tuto úžasnou knížku s jejími neodolatelnými sestrami již potřetí!!!:-D;-)

Toffee
29.12.2016

Řadu let jsem se na ni chystala, protože tolikrát jsem zaznamenala ve filmech a knížkách odkazy na ni. Zařadila jsem si ji mezi povinnou klasiku amerických žen a konečně jsem ji přečetla. Je dost starosvětská, pomalá a lehce sentimentální, ale milá. Ukazuje sílu rodiny, lásky rodičů k dětem, lásky mezi sourozenci..., které překonají všechno zlé v životě.

haki34
21.11.2016

Pribeh ma az tak neuchvatil,... Pomale tempo, rozvlacnost, uz uz sa schyluje k akcii a nakoniec to nejak vysumi... Ale podla komentov nie som sama, komu to tak pripadlo.. Kniha nie je zla, ale je mdla ... Postavy si i po opakovanom precitani a zhliadnuti filmu vybavite iba matne ... Az na malu Beth a tu som teda oplakala. ;) takze nejake pasaze ma predsa len trochu oslovili ...
Ze by bola v tom 19. Storoci az taka nuda ???
Mimochodom , spminaju sa tam rozne knihy, ale napr Kronika Pickwickova klubu ma tiez nikdy neoslovila .. Takze s autorkou a malymi zenami zjavne nejdem v jednej lajne ;)

MayaBu
31.10.2016

Dlouho jsem přemýšlela, k čemu tuhle knihu přirovnat a myslím, že jsem konečně našla ta správná slova: Je jako velký hrnek smetany. Je jí moc na to, abych ji zhltla najednou, ale je tak sladká, že si jí vychutnávám až do poslední kapičky. Malé ženy jsem skutečně četla dlouho, ale byla to velmi příjemná kniha. Místy možná naivní, ale zcela odpovídající době, kdy byla napsaná.

Jane417
22.10.2016

Knížku jsem vzala do rukou díky Rachel z Přátel... Ovšem její nadšení nesdílím. Mně se to až tak nelíbilo. Samozřejmě jsem pochopila, že je to obrázek dospívání čtyř dívek - sester, jejich vývoj, růst, jejich radosti, starosti, smutky..., ale i tak... První částí jsem se nemohla prokousat.
Druhá část se mi líbila víc, tam už byl nějaký děj. Jedině proto jsem dala tři hvězdičky.

tess.for
03.10.2016

Místy jsem myslela, že knihu snad ani nedočtu. Bylo tam toho až příliš moralizujícího a až příliš okatě psáno. Spousta částí bylo dost nereálných a nejradši bych je přeskočila. Přesto se většina knihy hezky četla, našla jsem si v ní i oblíbené pasáže a druhý díl mě i překvapil. Dojmy ze začátku čtení bych ohodnotila na 3 hvězdičky, ale díky závěru a dojmu z celé knížky (obou dílů) dávám 4.

mirkol
12.09.2016

Lepší, než jsem čekala.

aliss123
06.09.2016

Takže, jak to zformulovat... První část se mi rozhodně líbila více než druhá. První část je o jakémsi duševním vývoji mladých žen/dívek a přestože se mi to zdálo dost naivní s nereálnými rozhovory, stále je to dívčí román, takže jsem s tím neměla nejmenší problém a vlastně se mi příběh zdál docela milý. Zato pointa druhé části se zdá být to, že smyslem života ženy je najít si manžela a pak se do konce života starat o děti a o domácnost. Takže jsem nakonec byla malinko zklamaná.

Gwendelína
01.09.2016

Na knihu jsem narazila, když jsem byla ještě malá, měla ji má sestřenice, ale nikdy jsem neměla možnost si ji přečíst. Koupila jsem si ji asi před deseti lety a s nadšením se pustila do čtení. Bohužel, kniha mě trochu zklamala. Očekávala jsem krásný a milý příběh o čtyřech sestrách, místo toho mi připadalo čtení trochu nudné. Druhý díl byl opravdu slabší než ten první. Nejspíše mi trochu vadilo chování Jo a každá ze sester měla něco, co mi nepřipadalo dost pravděpodobné. Všechny dívky byly jednotvárné svým chováním. Ve své době možná opravdu pěkný příběh, mne ale zklamal.

Jonna
24.08.2016

Tak jsem si oddechla, že se všechny malé ženy vzdaly svých snů a našly své nové poslání v službě manželovi a dětem! (Kdyby to někdo nepochopil, tak to myslím sarkasticky). Knihu jsem protrpěla, ale dočetla, protože mne zajímá problematika žen 19. století. Morální ponaučení bych, s ohledem na dobu, ještě pochopila, ale to věčné přistřihování křídel, jen co se hrdinka na hřadě trochu zavrtěla, to mě rozčilovalo. To jim opravdu nemohlo svitnout nějaké to štěstí i mimo manželství? Opravdu musela autorka zkrotit i Jo?
To věčné autorčino "sedávej panenko v koutě" prolínající se celou knihou mi vlastně paradoxně pomohlo pochopit vznik feministického hnutí. Ovšem silně pochybuji, že to byl autorčin záměr.

Marekh
23.08.2016

Ačkoliv se jedná o román pro dívky, kniha se mi líbila.

Kniha má 2 díly. V úvodu knihy je uvedeno, že druhý díl je slabší, většího úspěchu si získal první díl, nicméně druhý díl se mi také líbil.

Kniha vypráví o čtyřech sestrách, které žijí s matkou. Otec je ve válce, později v nemocnici, posléze se vrací do svého rodného domu. První díl se soustřeďuje na líčení života sester v domě, ve kterém se narodily, spřátelily se také s jedním klukem a dědečkem, který ho vychovával. Jejich dům sousedil s jejich domem.

V prvním dílu se mi také líbily hry, které dívky s dalšími členy hrály, např. hra na pravdu, vyprávění pohádky, kdy vypravěč v nejlepším okamžiku přestane s vyprávěním a dalšího slova se ujme jiný vypravěč, který pokračuje ve vyprávění smyšleného příběhu, hraní divadla. Anebo předčítání výstřižků jakoby z novin, které napsala Jo, kdy se dívky přestrojily do mužských šatů. Vytvořily si takové posezení, při kterém se oslovují postavami z jednoho románu.

V druhém díle se autorka zaměřuje na vlastní život jednotlivých dcer. V knize nacházíme řadu rad, které dává máma dcerám a i samotná autorka. Tyto rady do života jsou velmi cenné a nenarušují tok děje. Kdyby se jimi ženy řídily, ušetřily by si řadu nedorozumění, trápení a mnoho prolitých slz. Zmínil bych se o jedné radě a to té, že bychom se měli naučit krotit zlost, když nám někdo ublíží, a pokud možno odpustit, než usneme. Jinak může dojít k neštěstí, kterého bychom pak mohli litovat do konce života. O jedné příhodě, která mohla skončit tragicky se dočteme v knize.

V druhém díle se dočteme také o jedné smutné události, která je vylíčena velmi citlivě. V závěru knihy se Jo rozhodla založil školu pro bohaté i chudé chlapce.

V knize se také dočteme o kryse s názvem Zoubek, která se vyskytuje v komůrce s Jo, která píše knihy.

Kniha se mi dobře četla. Kniha byla napsána před 150 roky, ale rozhodně je to kniha, která možná předčí některé romány pro ženy (dívky), jež jsou vydávány v současné době. Žádná červená knihovna, žádné líčení milostných scén, a přesto přese všechno kniha nenudí, ba právě naopak. Z knihy bylo cítit, že nejdůležitější ze všeho je spokojená rodina. Rovněž pomoct cizím lidem, kteří se nacházejí v bezprostředním okolí, berou jako samozřejmost, ačkoliv nejsou na tom finančně příliš dobře.

Musím zároveň pochválit přebal knihy, který je velmi pěkný. Rovněž vysvětlivky, které se nacházejí na konci knihy, jsou velmi užitečné.

MissiPippi
19.08.2016

Krásný rodinný příběh plné ponaučení a připomínání těch správných morálních hodnot. O žádný strhující děj se tu nejedná, přesto si z knihy odneseme tak moc. Klíčející emancipace, rodina je základ, zábava je o to zábavnejší po splnění povinností, svatba není koncem úspěšného vztahu - to vše je třeba si připomínat nebo svým ratolestím poodhalit.

Ke 100% hodnocení velkým dílem přispěl seznam vysvětlivek ke každé kapitole, co se týče významných postav, citací autorů a historických událostí. Takový seznam mnohdy velmi postrádám u jiných děl a zde jsem z něho byla nepokrytě nadšená.

Takže knihu směle doporučuji, hlavně dospívajícím dívkám.

Kraken84
20.07.2016

Konečně jsem to dolouskal. 250 stránek jsem se do žen snažil začíst. Kniha je spíš pro ženy, ale bavil jsem se a občas poplakal.

LadyKet
06.07.2016

Kniha nebyla špatná, ale občas jsem měla pocit, že většina postav se chová poněkud pateticky a až moc přehnaně reaguje na své city i city druhých.
Upřímně řečeno, četla jsem lepší knihy s podobnou tématikou.

Alex.Barunka
22.06.2016

Pořád se tak nemohu rozhodnout, jestli se mi Malé ženy vlastně líbili či ne. Tomu odpovídá i mé hodnocení. Mnohdy jsem si cítila jako v domě pro panenky, kde vše špatné musí být potrestáno či z toho musí pramenit nějaké ponaučení. Kdy se hlavní hrdinky, tedy hlavně Beth chovala na dítě prostě dost zvláštně, byla jako stará dáma, bez duše dítěte. Byly momenty, které bych s radostí zkrátila, ale na druhou stranu přišli i chvíle plné emocí, porozumění a lásky mezi rodinou, z čehož by si právě mnoho dnešních rodin mělo vzít příklad.

kika_
19.06.2016

Výborná kniha, která čtenáře donutí zamyslet se nad životem. Najdeme v ní spoustu lásky, ponaučení a moudrosti. Opravdu krásně napsaná a myslím, že dojme každého, kdo ji přečte.

Jane007
15.05.2016

Úžasná kniha, ke které se znovu ráda vracím. Do mého povědomí se dostala díky seriálu Přátelé, kde ji Rachel označila jako klasiku. Dávám jí za pravdu.

spencer
24.04.2016

Naprosto úžasná kniha. Četla se sama a myslím, že by si ji měl každý aspoň jednou v životě přečíst. Napínavá, dojemná a ukazuje, že v životě nejsou jen šťastné, ale ani jen smutné chvíle.

Lucy...
23.03.2016

Velmi hezky napsaná kniha. Jako jedna z mála mě přiměla přemýšlet nad mým chováním a nad věcmi, které bereme jako samozřejmost. Příběh mě rozesmál i rozplakal.

I_love_books
12.03.2016

Úžasná kniha z 19. století. Na začátku šestnáctiletá Meg, patnáctiletá Jo, třináctiletá Beth a dvanáctiletá Amy - čtyři sestry Marchovy, které se potýkají s problémy života. Prostý, pro někoho možná nezajímavý a nudný, děj je skvěle napsaný a procítěný.
Četla jsem knihu, ve které byl i druhý díl, který je dnes mnohdy oddělován pod názvem Dobré manželky, tudíž jsem si mohla vychutnat nejen strasti a radosti dětství a dospívání malých žen, ale i jejich dospělost, která je sice více romantická, ale velice důležitá pro ukončení děje. Někdy si přečtu i Malé muže a Velké muže, ale pochybuji, že toto pokračování bude stejně tak dobré jako Malé ženy.
Během necelých pět seti stran uběhne přes patnáct let děje, který je zajímavý a při tom z běžného života dívek a žen v 19. století.
Příběh je doplněn o spoustu mouder a citátů, z nichž mnohé jsou krásné a pravdivé. Autorka se sama občas vkládá do děje, aby tam vyjádřila svou obavu či domněnku, což je originální a hezké.
Líbily se mi časté odkazy na Poutníkovu cestu, kterou si také někdy ráda přečtu.
Kniha se po přečtení zařadila mezi mé nejoblíbenější a dávám jí zasloužených pět hvězdiček.

Knihomolka48
11.03.2016

Knihu jsem si plánovala přečíst od té doby, co jsem se o ní dozvěděla díky mé nejoblíbenější dětské autorce Jacquline Willsonové, která Malé ženy zmiňovala téměř v kadé své knížce. Od začátku jsem od nich očekávala hodně, možná až příliš, protože knížka mě trochu zklamala, nejdřív jsem se do ní nemohla vůbec začíst. Ale postupně, kapitolu po kapitole, si malé ženy moje srdce získaly, některá z nich jeho větší, jiná menší kus. Přečtení rozhodně nelituji.
POZOR, SPOILER K DRUHÉ ČÁSTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nejvíc mě dostala smrt Beth, probrečela jsem aspoň půl hodiny...

Patella
29.02.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších. Četla jsem ji několikrát a stejně se pokaždé pobavím potrhlostí Jo a Amy, rozpláču při nemoci Lízy. Pro mě knížka, která se neomrzí.

zfilmováno

Louisa May Alcott