Majitelé klíčů

Majitelé klíčů https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17139/bmid_majitele-klicu-NM5-17139.jpg 4 84 15

Hra o jednom dějství se čtyřmi vizemi. Absurdní drama odehrávající se za 2. světové války v době stanného práva. Děj hry se odehrává během jedné hodiny. Hlavní hrdina, sedmadvacetiletý architekt Jiří Nečas, žije poklidným životem spolu se svou ženou u jejích rodičů. Jednoho dne ho navštíví žena, která spolu s Jiřím spolupracuje v odboji a žádá Jiřího o pomoc. V tu chvíli však vstoupí do bytu domovník, který je známý svým udavačstvím. Aby nemohl domovník prozradit členku nelegální skupiny, Jiří domovníka zabije. Rázem Jiří začne zvažovat, zda má odejít, zachránit se pro odboj a tím zničit celou rodinu anebo se má obětovat a uchovat si možnost zachránit rodinu. Po dlouhém zvažování se rozhodne pro první možnost. Jiří jde za svou vizí na úkor rodiny.... celý text

mgeisselreiter
06.11.2023 2 z 5

Druhé vydání z roku 1964 obsahuje mimo hru samotnou mnoho dalšího materiálu - recenze, kritiky, rozbory, fotky, komentáře a hra samotná tak zabírá sotva polovinu knihy. Hra mě vůbec neoslovila a to další tomu nepomohlo. Příliš intelektuálské. Ještěže jsem na to nešel do divadla, to by bylo ještě horší než četba. 40%, 6. 11. 2023.

000nugatovej
02.10.2023 5 z 5

Neřešitelná dilemata. Skvostné dialogy ("Tak si žiješ sám ... v takových krásných prázdných domech...") využívající svou souběžnost. Mladý a už tak dokonalý autor. Výborné dílo!
Mladý a už tak sebestředný autor. V edici Hry (ta edice mi přijde také dokonalá - nejen hra, ale také její ohlasy, studie, fotografie ...) si adorující montáž z ohlasů sestavil sám.

konicekbily
26.10.2022 4 z 5

V době, kdy byla hra uváděna, to byla aktuální a měla co říci k nedávno prožité okupaci a stručně, výstižně a jednoduše byly charakterizovány všechny tři hlavní skupiny lidí v Protektorátu: lidé zapojení do odboje, kolaboranti a maloměšťáci. Autor ukázal, že ne vždy pasivní a izolovaný postoj musí vést k přežití!

Ronnie68
03.01.2022 3 z 5

na tohle krátké drama jsem narazila prakticky náhodou … jednoaktové drama se 4 vizemi …podle mého názoru začátek dramatu byl zajímavý … ale v těch vizích jsem se opravdu slušně ztrácela … ale zase plus, že to bylo posazené do doby válečné …

brunettlibrary
29.09.2021 1 z 5

Děj mi přišel zmatený a neucelený. Osoby se stále opakovaly.

včelařka
29.12.2020 5 z 5

Prostě neumím být ke Kunderovi kritická, všechna jeho díla hodnotím plným počtem hvězd. I tuto jeho dramatickou prvotinu.
Za mě skvělé: absurdní, kritické a snové. Nutí mě přemýšlet, jestli (už) jsem taky majitel klíčů nebo... Až Covid povolí, vyrážím do Brna na představení!!!

dedliipf
29.09.2019 2 z 5

Všímám si na sobě, že hrdinů a bojovníků mám už mírně po krk. Taky si říkám, kdy se odehrával - že ti, kdo se chovali apoliticky, ta zvěrstva WWII znali... Drama na mě působilo jako mýtus, sen autora, který jednou rukou potěšil další režim, druhou alespoň jemně mýty o bojovnících podvracel (tím, že ukázal, že existují i Ti Druzí). Umělost příběhu kontrastovala s uvěřitelností postav a dialogů. Ale celkem to byl koktejl, který mi tento večer drhnul v ústech.

amaenium
09.11.2017 4 z 5

Opravdu mě mrzí, že tuhle hru nemůžu vidět na jevišti!
Velmi propracované drama, absurdita konce mi přišla komická, radovat se nad něčím, co už je vlastně ztraceno... Působivé!

AnjaVCL
15.10.2017 5 z 5

Tak toto bych chtěla vidět v reálu - ano, je to utopické, ale je hezké si to představovat. Přesto mi nic nebrání pobrukovat si trhlou písničku o "svlečně", která se mi zahnízdila v hlavě s vymyšlenou melodií.

EDIT 2020: Ono to bude! V Brně!

makushenka
18.02.2017 5 z 5

Velmi působivá hra, která umí rozpoutat slušnou diskusi. Majitelé klíčů upozorňují na "stádovitost" lidí. Nehezký obraz naší společnosti, ale nutný. Jedná se o nadčasové téma a je opravdu škoda, že se hra nehraje.

Terry11
10.08.2015 5 z 5

Psychologické drama z období války řeší dvě témata: rodiče ztrátu klíčů, hlavní hrdina morální dilema. Navzájem se proplétají, mistrně rozehrané.

Lidka
26.03.2014 5 z 5

Kundera již řadu let nepovoluje, aby se jeho hra Majitelé klíčů hrála.
Cituji:
Moje kapitální chyba tkvěla v tom, že jsem příběh zasadil do historicky konkrétní situace německé okupace.
Tato situace, která byla tisíckrát ztvárněna, obsahuje v sobě tak silné morálně politické stereotypy, že jim originalita hry nemohla odolat, i když jsem se o to sebevíc snažil. Už sedmnáct let nepovoluji nikde na světě provedení Majitelů klíčů."

Měla jsem to štěstí ji vidět, ale už se mi to asi nepovede znovu.

alexpo
25.03.2014 4 z 5

Tak to byla úžasná hra. Ty dvě rozehrané partie, kdy jedna polovina rodiny řeší problém klíčů, zatímco druhá odboj, to je rafinované. Také psychologie postav je moc dobrá. Tohle se tedy Kunderovi fakt povedlo.
U hry sice byly scénické poznámky, takže jsem si uměla představit, jak se v jednom pokoji zhasne a v druhém nasvíceném probíhá děj, ale třeba tu chvíli , kdy se má hrdina rozhodnout mezi dvěma alternativami, bych raději viděla na jevišti.

pufina
07.02.2012 3 z 5

Mé druhé dílo od Kundery. Na pouhých 100 stran to nebylo špatné, takové průměrné mi příjde. Dílo je krátké a za těch "pár stran" navodil Kundera atmosféru jen z části, ale postavy byly víc než dobré.

WEIL
26.06.2011 4 z 5

Hru jsem pročetl, připadá mi přesvědčivá a půvabná.

Milan Kundera
česká, 1929 - 2023