Magický advent

Magický advent https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424530/bmid_magicky-advent-ZCE-424530.jpg 4 23 6

Magický advent je čarovný svet, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné vzťahy. V celej svojej naivite a zraniteľnosti sa snažia zapadnúť medzi rovesníkov a zároveň porozumieť svetu dospelých. Hlavná hrdinka, tínedžerka Sofia, zavedie staršieho čitateľa do študentských čias a nezabudnuteľných spomienok. A mladšiemu pripraví vzrušujúcu generačnú zábavu. Keď Sofiin starý otec, ktorý býva na lazoch pri Banskej Bystrici, ťažko ochorie, Sofia aj s mamou ho odchádzajú opatrovať. Sofii padne zaťažko opustiť milované Rusovce aj svoju platonickú školskú lásku a vybrať sa na samotu, kde pred piatimi rokmi zomrel jej otec. Lazy žijú adventom a pripravujú sa na Vianoce. Obyvatelia okolitých domov prijmú Sofiu medzi seba a vtiahnu ju do svojich osídiel láskavosti. V drevenom domčeku, v „kúdeľnej izbe“ dievčatá z lazov zasvätia Sofiu do veštenia z olova a z halušiek. Sofia sa zblíži aj so starým otcom a na lazoch zažíva neuveriteľnú pohodičku: sviečky, čajíčky, deka, knižky a za oknami sneh a cencúle. Odrazu si uvedomí, ako veľmi sa jej tu páči. Magický advent je prostý príbeh života, lásky a osudových zvratov vyrozprávaný pútavo, živo, s humorom a láskavým nadhľadom. Viac niet čo dodať.... celý text

knihomolka_eli
06.09.2022 5 z 5

Sofia žije so svojou mamou v Rusovciach. Má tam priateľov, spolužiakov, platonickú lásku, školské zázemie ... a tiež sa venuje recenzovaniu kníh a knižným vlogom (čo mi bolo samozrejme extrémne sympatické).

Keď však ochorie Sofiin starký, jej mama ho odchádza opatrovať. Sofia nemôže ostať v Rusovciach sama a preto tiež odchádza za nimi na lazy. Samozrejme sa na dočasné sťahovanie vôbec neteší (nečudovala som sa jej, sťahovanie je predsa samo o sebe dosť výraznou životnou zmenou, okrem toho mala dosť silný dôvod, prečo sa tam necíti dobre. No jej cestovanie,resp.teperenie sa s kufrom ma pobavilo).

Na lazoch spoznáva úplne iný svet, iný život, zvyky, tradície a nových priateľov. A tento pobyt ju vnútorne zmení.

Oceňujem to, že knižka bola o Slovensku, najmä strednom Slovensku. Toto prostredie, príroda a život na dedine sú mi veľmi blízke. A potešila som sa aj zmienke o zvykoch a tradíciách, nepoznala som všetky z nich. Pekne vyobrazená bola aj pomoc susedov na dedine,resp.na lazoch. Tiež sa mi páčil Sofiin starký a ich spoločné smutno-veselé príhody. Mali nádherný vzťah.
Väčšinu knižky ma štvala jej mama, mala som pocit, že Sofia a aj jej priatelia sú oveľa rozumnejší a zodpovednejší a pri tom to boli puberťáci. Od mamy by som čakala iné správanie. A tiež ma štval partner jej mamy, hnusnejšiu postavu som už dávno nezažila.

Knižka bola tiež plná prvých študentských lások, sklamaní, problémov pubertiakov...všetko bolo veľmi realisticky podané.

Záver som viac menej čakala presne taký, aký bol. Aj keď som sa bála, ako to niektoré postavy v knihe vezmú, ak sa to takto udeje. No autorka našla každej to správne miesto :)

E.T.007
17.04.2022 1 z 5

Zuzka vždy píše obšírne, čo mne osobne nevadí, no pri tejto knihe rozhodne platí, že menej je niekedy viac. Vôbec – ale fakt vôbec – ma to nebavilo. Ani som to nedočítala.

jitka_dankova
10.02.2022 2 z 5

(SPOILER) (spoiler) Klasický příběh, kdy dívka z města objevuje kouzlo vesnického života a potká tam svoji lásku. Akorát, že on je zadaný a ona je tam jen dočasně a má platonickou lásku ve městě. A tak je většina knihy o vesnických zvycích před Vánoci a kamarádském potkávání a dalších problémech. Milé bylo, jak hlavní hrdinka strávila poslední čas se svým dědečkem (byť některé detaily z opatrování dědečka jsem až tak podrobně číst nemusela... ). Jinak ale byla kniha na můj vkus až moc rozvláčná a v podstatě se točila kolem ničeho. Nečetlo se mi snadno o trapných situacích ještě z města ze školy, nečetlo se mi lehce o problémech s děvčaty na vesnici, o nedorozuměních a moc mne nebraly ani ty folklórní zvyklosti a to, jak byly popsané. Ale chápu, že pro mnohé dívky bude mít kniha díky popisu folklórních zvyků svoje kouzlo.

SknihouVrukách
30.12.2020 5 z 5

Zase sa mi potvrdilo, ako milujem slovenskú tvorbu. Od knižky som mala obrovské očakávania a všetky sa mi splnili z pretože knižka bola úžasná !

Na knižke sa mi najviac páčilo slovenské prostredie a hlavne prostredie môjho milovaného Stredného Slovenska a okolia Banskej Bystrice. Je iné čítať o niečom, čo poznáte ako čítať o príbehoch, ktoré sa odohráva v Amerike. Takmer každú postavu som si obľúbila. Hlavná hrdinka Sofia mi bola veľmi sympatická a ľahko som sa s ňou stotožnila. Ostatné postavy mi taktiež prirástli k srdcu. Dej bol veľmi reálny a teoreticky by sa mohol aj stať.

Strašne sa mi páčilo, ako do deja boli zasadené naše klasické tradície. Celkovo sa mi páčilo dedinské prostredie a život má dedine, ktorý bol v knihe opísaný. Aj keď bol príbeh vpodstate obyčajný tak autorka vložila do príbehu niečo, čo mu dodalo iskru. I keď je v knihe romantika založená na romantickom trojuholníku tak sa toho nebojte, pretože to nie je ten klasický otravný romantiky trojuholník. Knižka vo mne vyvolala rôzne spektrum emócií. Niektoré zvraty ma veľmi zamrzeli a bola som z nich smutná. Avšak, koniec dopadol tak, ako som si ho predstavovala. Kniha je napísaná formou denníka a autorkin štýl písania je neskutočný. Vďaka nemu sa knižka rýchlo a ľahko čítalo.

Ja vám knižku vrelo odporúčam. Toto bola ďalšia pecka roku 2020. 5/5✨

simona5843
16.12.2020 5 z 5

Čítala som to už druhý krát a to asi hovorí za všetko.Zuzke neskutočne idú príbehy pre
tínedžerov a ja ich hltám aj keď už nemám 17 a všetko je iné.Magický advent ma v sebe veľmi pekné myšlienky.Nájdete tu folklor a keďže celý život žijem na dedine(a nehanbím sa za to) niektoré zvyky poznám kedže sa zachovali aj v našej rodine.Písane vo forme denníkov takže kniha sa číta rýchlo a pútavo :)

zuzana0307
02.01.2020 5 z 5

Knižku som si kúpila počas Bibliotéky ale k samotnému čítaniu som sa dostala až tesne pred Vianocami.
Ako milovníčka Džínsového denníka (ktorý mám prečítaný si 20x) som si obľúbila autorkyn štýl písania a opäť sa vrátila do tínedžerských čias. Denník je to čo vás strevádza po celý čas čítania, avšak teraz už v modernejšej podobe - v mobile.
Sofia je študentka 2. ročníku na gymnáziu v Bratislave platonicky zamilovaná do Sama, chlapca z jej školy. Túto mestskú pohodu ale pokazí choroba jej dedka, ktorý býva na lazoch neďaleko Banskej Bystrice. Za ním sa musí dočasne presťahovať Sofia aj so svojou mamou, aby sa oň postarali. Sofia tu spoznáva miestných obyvateľov, ktorí jej ukazujú silu magického adventu.
Zasnežené lazy aj mňa samotnú vtiahli do tohto prostredia a nedovolili mi uniknúť. Počas čítania som sa veľa nasmiala a aj si trošku poplakala.
Čarovné čítanie, ktoré odporúčam hlavne v období Vianoc a prázdnin si vás určite získa.