Losos v kaluži

Losos v kaluži https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353794/bmid_losos-v-kaluzi-d6e-353794.jpg 4 1549 1549

Cynická Bára není typ holky, která se ráno probudí se sexy rozcuchem, protáhne se a na první pokus vyfotí #nomakeup selfie, za kterou dostane 200 lajků, než dojde do koupelny. Je spíš ten typ holky, která se ráno bojí podívat do zrcadla, na zůstatek účtu a do lednice. Její život se otočí vzhůru nohama, když jí umře babička a „odejde do nebe“. Bára ale zjistí, že smrtí nic nekončí, naopak jí všechno začíná!... celý text

Katulinka69
07.10.2021 4 z 5

Jee to bylo krásný.
Posloucháno jako audiokniha.
Libušku Šafránkovou jsem si užila

namornice
05.10.2021 4 z 5

Tohle byla od autorky moje první kniha. Humorná i sarkastická a velice čtivá.
V rámci žánru určitě jedna z lepších.
Zpracování toho jak funguje nebe a peklo se mi líbilo. Skvělá oddechovka, určitě doporučuji.

Eliška15
30.09.2021 5 z 5

Doporučuji, knihu jsem přečetla jedním hltem ve vlaku. Příběh je čtivý. Říká realitu která je, nic nepřebarvuje. Taky se mi líbila fantazie autorky. Doporučuji

Hanaluna
26.09.2021 3 z 5

Také jsem poslouchala jako audioknihu a opravdu výkon interpretů výrazně přidává knize hodnotu. Příběh mladé ženy, celkem ze života. Ale úplně nadšena jsem z knihy nebyla. Působí na mě tak, že neurazí nenadchne.

Sirina
20.09.2021 3 z 5

Losos mě mile překvapil. Bára byla sice místy až moc cynická a sebestředná, ale ty její moudra, to byla prostě bomba. Trochu rozpačitě na mě působila představa nebe, ale vlastně proč ne. Jako oddechovka dobrý.

Knižní střípky
17.09.2021 3 z 5

Poslech audioknihy

Jsem moc ráda, že jsem sáhla po audioknize. Obávám se totiž, že bych klasickou knihu nedočetla. Ale když mi příběh nastřídačku vyprávěly Jenovéfa Boková a hlavně Libuška Šafránková, vydržela jsem až do konce. Audioknize nemám co vytknout, obě dvě herečky ji namluvily skvěle. Ale příběh mě bohužel nijak neuchvátil. Babi byla moc fajn, ale Bára mi teda docela dost lezla na nervy. Ten její zdánlivý cynismus, byl mnohdy až otravný. Nicméně autorku rozhodně nezatracuji, donesla jsem si z knihovny další dvě její knihy a uvidím, třeba si spolu sedneme v dalším příběhu.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Snoopi
15.09.2021 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu - body k dobru dávám za skvělé podání obou hereček, J. Bokové a L. Šafránkové.
Jinak mi přijde, jako by autorka odmítala překonat práh dospělosti a pohybovala se stále v zamotaném kruhu teenagerovského věku. Jestliže takovou dívku v podobě Báry ztvárnila úmyslně, pak tuto snahu oceňuji: pokud však pouze vychází ze sebe a svého prožívání, pak jen "uvařila takovou fádní omáčku v kuchyni puberťáka a aby zachutnala i ostatním, okořenila ji pořádně jadrnými výrazy". A tímto způsobem si zajistila určitý druh popularity.
Bára, hlavní postava, nepůsobila příliš sympaticky: prezentovala se jako fiflena, která až příliš přemýšlí o sobě, příliš se srovnává s ostatními a příliš podléhá moderním trendům. Své citlivé já spolu s vnitřní nejistotou ukrývá pod pořádně cynickou slupku - a nebojí se používat ani hodně vulgárních slov /průser, sráč, atd../.
Vedle ní pak vegetí postava Václava - v podstatě sobeckého manipulátora, který dovedně skrývá své pohnutky pod maskou zamilovaného nekňuby.
Asi nejlépe ze všech postav vychází Bářin protipól - její babička. Žena, která už leccos prožila, jejíž život vlastně skončil-neskončil a díky své zvídavosti a umanutosti se posunuje stále dál.
Líbí se mi, jak autorka experimentuje s myšlenkou posmrtného života, nepřijde mi to nijak zcestné - dokonce se nebojí otevřít i několik tabu.
Také oceňuji originalitu některých rčení a přirovnání, které v textu Bára použila, např.:
"Singleholik", "Všichni jak maskovaný myšky v bludišti"; "Zapadlo to do sebe jak tetris"; "Den se táhnul jako smrad"; "Ona vypadala jak z umělý hmoty"; "Plácat se v tindrech"; "Loupe si lak z nehtů na úhlednou hromádku u kompu"; "Naspídovaná sedmnáctiletá holka"; "V podzemí jsme všichni anonymní a ty svoje příběhy si jedem pěkně separé"; "Nejvíc trapný sme všichni tím, jak furt přemýšlíme, abysme nebyli trapní. Čumíme, jestli na nás někdo čumí", atd...
Zápletka nebyla nijak složitá, leccos se dalo snadno vypočítat, ale i tak mne závěr překvapil.
Jsem zvědavá na další autorčiny literární pokusy: její styl se mi kupodivu líbí a ráda si od ní ještě něco přečtu.

lisbeth23
10.09.2021 5 z 5

Za mňa skvelý príbeh. Bola v ňom sranda, sarkazmus, dojemné chvíle. Všetko, čo mám rada. Príbeh ma dostal, pretože aj ja mám bližší vzťah s babkou, než s rodičmi. Kto to nezažil, ten asi úplne nepochopí niektoré pocity hlavnej hrdinky. Ani myšlienka posmrtného života nebola nejak extra divná. Určite lepšia a prijatelnejšia, než ju majú kdejaké náboženstvá. Takže za mňa krásne čítanie a teším sa na ďalšiu, ktorú si od autorky vyberiem.

marketa7
08.09.2021 3 z 5

Audiokniha.... Což bylo asi zásadní, neboť mne Bára svými postoji a komentáře docela štvala. A to mám cynismus ráda! Možná bylo těch jejích (Báry) komentářů na mne moc. Hlas J. Bokové a především interpretace L. Šafránkové mne u poslechu udržel. Jako mnozí kvituji dvojí linku vyprávění. Nebe mne bavilo, vůbec druhá půlka mi přišla lepší, možná jsem si ale jen zvykla (nebo se Barka "polepšila" ?) .... Oddechové čtení, nic zásadního, mé první od autorky.

Ternem
08.09.2021 3 z 5

Lososa jsem četla až po Pandě, která je za mě výrazně povedenější. Nicméně se mi líbily dvě dějové linky, i když pro dobro všech bych tu jednu později nechala zaniknout. Linka Milady mně totiž chvilkami přišla moc pohádková, někdy i zvrácená. Celé to ale hodně zachraňoval autorčin humor, který mě baví tak, že vlastně s chutí sáhnu po její další knize.

Peřinka
03.09.2021 3 z 5

Je to hezké, vtipné a hodně oddechové. Pokud máte rádi knihy typu Hartl, tak budete spokojený. Nečekejte žádnou vysokou literaturu. Četla jsem od Lukáškové Pandu v nesnázích a líbila se mi o něco více. Hrdinky mi krom jiného v obou knihách přišly charakterově dost podobné. Obě jsou introvertní cynici s problematickou rodinou. V Pandě je navíc obsažená trocha historie, tady pro změnu můžete nahlédnout do autorčiny představy nebe očima babičky, mě osobně přišla trochu nedotažená... Každopádně pokud chcete vypnout a slupnout nějakou nenáročnou literaturu, kde se nebudou vraždit děti, obejdete se to bez koncentračních táborů a depresí celého světa, tohle je dobré a přečtete to raz dva :)

Nika2191
23.08.2021 5 z 5

skvělá, čtivá

Jane.Ginger
18.08.2021 5 z 5

Má první kniha od této autorky a příjemně mě překvapila. Miluju i autorčin podcast a jsem zvykla na její lehce sarkastický humor, který se mi v knize velmi líbil. Kniha byla ze života, nevadilo mi ani střídání pohledu a nebe a jeho vykreslení mi přišlo velmi zajímavé :).

Lehrerin
16.08.2021 5 z 5

Mně se Losos v kaluži moc líbil. Nejdříve jsem byla skeptická a - v mém případě - poslech knihy dlouho odkládala, ale nakonec palec nahoru autorce i oběma interpretkám.
Obecně mám raději příběhy, které se odehrávají v našem reálném světě, ale jestli nebe vypadá tak, jak ho autorka vylíčila, začínám se těšit. Kéž by to tak bylo!
Za mě jednoznačné doporučení - oddechovka, která pobaví i dojme.

AngeliS
29.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Doufám, že jsem začala od nejhorší knihy autorky. Mám ráda její humor a články, příspěvky. Ale tahle kniha. Taková zvláštní. Na jednu stranu se mi perfekntě četla, je to oddechovka a slupla jsem ji jako malinu. Na stranu druhou to pro mě byla divná fantasmagorie. Pojetí nebe bylo vlastně super, fakt dobrý nápad. Ale příběh mrtvé babičky s jejím o dost mladším mrtvým manželem mě vytáčel a přišlo mi to chvíli až odporné. Vím, že je to samozřejmě normální a přirozené... Bla bla. To je mi fuk. Nechci o tom číst. Nejvíc káča byla stejně hlavní postava. Cítila jsem k ní jen jakési až pohrdání. Mám z toho pocity tak 50/50. Na autorku ale zanevřít nehodlám. Rozhodně si přečtu i další knihy.

Lenny33
27.07.2021 3 z 5

Z této knihy jsem velmi rozpačitá. Je to už 3. kniha, kterou jsem od autorky přečetla a zhruba první třetinu knihy jsem byla spokojená a říkala jsem si, že autorka mi jen potvrdila své kvality. Ovšem pak se dostala babička do "nebe" a má spokojenost ze čtení zmizela. Věděla jsem, o čem kniha bude, ale až takový s prominutím blábol jsem nečekala. Evidentně knihy o posmrtném životě nejsou nic pro mě.
Co se týče postavy babičky, jsem tu jediná koho iritovalo, jak se babička vyjadřovala a celkově přemýšlela? To byl slovník a myšlenky mladé holky a ne 80 leté ženské. Když se k tomu navíc přidal život v nebi, už jsem její kapitoly sotva rozdýchávala a nakonec spíše přelétla očima.
Naopak Bára - která, podle komentářů ostatních, všechny akorát štvala - se mi zamlouvala a v mnoha ohledech jsem jí chápala. Její kapitoly byli svěží, zábavné, absurdní ale i smutné. Bohužel jsem si myslela, že se její příběh bude ubírat trochu jiným směrem. Vyústění zápletky s Václavem vlastně jen podtrhlo celou nelogičnost a absurditu této knihy. Bohužel.
Po skvělé Pandě v nesnázích a knize InTyMně, která mě přivedla k mnoha zapomenutým vzpomínkám z dětství, bylo tohle velké zklamání. 2,5*

marie3541
18.07.2021 3 z 5

Tuto autorku jsem objevila až díky čtenářské výzvě. Začala jsem touto knihou a teď začínám číst Pandu v nesnázích. Nicméně ta se mi asi začíná líbit víc než Losos v kaluži. Tahle knížka se četla snadno a rychle, nevadilo mi ani střídání kapitol Báry a Milady. Občas mi vadilo vyjadřování Báry v některých úsecích jednotlivých kapitol. Nicméně jsem se ještě nikde v žádné knize nesetkala s pojetím nebe a pekla. To mě trošku rozhodilo a jsem ráda, že jsem tak nějak knížku dočetla.

Barulinkas
18.07.2021 2 z 5

Za mě zklamání... Oddechové čtení, které vás ale moc nenadchne...

Chesterton
12.07.2021 2 z 5

Směs humoru a sebeironie si mě získala od prvních vět.
Postupně nastoupila celkem jednoduchá, výuková psychologie a vztahový zmatek?
Začala nuda. Chtěla jsem ovšem nahlédnout do světa současného dívčího románu.
Pasáže z gender korektního nebe naivní, stejně jako celé pojetí přechodu ze života. Nejvíc mě asi "rozsekalo" (slovy zdejších emotivních čtenářů :o) intimní znovuzbližování Milady s Jiřím. Ještě, že vyústění příběhu je pozitivní a ve fázi, kdy má Milada šanci nahlédnout minulý život a výchovu, i realistický. To mě i chvilku bavilo. Snad by si dívčí román zasloužil větší šmrnc a moudrost?
Autorka nepíše úplně zle, jen snad chvilku potrvá, než její "kreativní pnutí", o němž se píše na přebalu, dozraje :o)
2/3

Zuzana08
07.07.2021 3 z 5

Ze všech knih autorky, se mi asi tato líbila nejméně. Nicméně, kniha se i tak četla lehce, zajímavé pojetí nebe a a pekla. Jak tady mnozí píší v recenzích, že jim až příliš cynická Bára nebyla po chuti, já jsem se v ní naopak docela dost viděla. Asi bych se měla také jako Bára nad sebou zamyslet.