Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction

Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82050/bmid_locus-to-nejlepsi-z-fantasy-a-scien-X7d-82050.jpg 4 25 3

Seznámit čtenáře s antologií Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction a nehýřit přitom samými superlativy je obtížné. Jde totiž o pečlivě sestavený výběr mistrovských povídek fantastického žánru posledních třiceti let. Kniha vychází z množství skvělých prací odměněných cenou Locus, což je ocenění udělované každoročně čtenáři stejnojmenného odborného magazínu, jenž je ve světě pokládán za patrně nejdůležitější zdroj informací o literární fantastice. Editoři Jonathan Strahan a Charles N. Brown na sebe vzali nelehký úkol vybrat z vítězných povídek ty nejlepší a zároveň nejpopulárnější příběhy. Vznikl tak výběr, který přímo demonstruje sílu žánru – jeho tematickou rozmanitost, čtenářskou atraktivitu, myšlenkovou i stylistickou volnost a především sílu ničím neomezované autorské představivosti. Jste-li příznivcem literární fantastiky, není proč váhat, a pokud je pro vás science fiction a fantasy pouze únikovým čtením plným nesmyslných vesmírných bitev a kouzelných amuletů, přesvědčte se, že i tyto žánry mají, stejně jako obecná literatura, svoje hlubiny a vrcholy. A tato kniha přináší jednoznačně pouze vrcholná díla od těch nejlepších autorů.... celý text

Povídky Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Locus Awards – Thirty Years of the Best in Fantasy and Science Fiction , 2004

Metla
09.04.2020 5 z 5

Osmnáct povídek oceněných prestižní cenou Locus, udělovanou za nejlepší literární počiny v rámci žánrů sci-fi a fantasy. Ne každý z obsažených příběhů se mi trefil do vkusu, ovšem v průměrných hodnotách se plácaly jen tři kousky (poměrně ukecaná „Smrt doktora Ostrova“, z mého hlediska nezajímavý „Předvečer revoluce“ a neoslovili mě ani „Strážci hranice“). Jsem stěží povídkový fajnšmekr, preferuji delší texty, přesto i pro mne v "Locusu" převažují dílka silně nadprůměrná až vynikající (např. „Říjen předsedá“, „Zamilovaná Ráchel“, „Kam oči nedohlédnou“, „Dítě mé krve“, „Krásná dcera šupinářova“). Fascinovaný pocit podivna ve mně zanechalo Chiangovo „Peklo je nepřítomnost boha“ a Crowleyho „Pryč“.
Pokud patří sci-fi a fantasy k vašim oblíbeným žánrům, nevadí vám krátké příběhy a rádi při četbě trochu zapojíte mozek i představivost, pak byste tuto sbírku neměli minout. 85-90%

koumes731
24.09.2015 4 z 5

Sbírka mne potěšila. Samozřejmě v tom výběru byly pro mne méně zajímavé věci, ale ty byly ve výrazné menšině. Výborná byla "Kam oči nedohlédnou", "Zamilovaná Ráchel" a "Peklo je nepřítomnost Boha". Po některých pvídkách jsem si musel dát před dalším čtením pauzu, abych to strávil.....Super. Škoda, že tady nelze hodnotit podrobněji, za mne 90 % - 4 1/2*.

lazarus
29.03.2014 3 z 5

Výběr mě docela zklamal, čekal jsem mnohem zajímavější povídky. Dvě jsou opravdu dobré a zbytek slabší průměr.

ocenění Locus Poll Award (ocenění)

Část díla

všech 18 částí díla