Listy z léta

Listy z léta https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294687/bmid_listy-z-leta-awa-294687.jpg 5 4 4

Kniha obsahuje výbor z dopisů Fráni Šrámka, které psal své ženě z prázdninových pobytů. Autor dokáže prostou větou postihnout neopakovatelnou atmosféru přírody, upřímně se podělit s blízkým člověkem o všechny hluboké zážitky; hlavně však jsou listy svědectvím o citové opravdovosti, o životní vyrovnanosti, o touze po vnitřní harmonii. Opravdový cit byl pro básníka vždy spolehlivou oporou ve všech nejtěžších chvílích, pomáhal mu překonávat zklamání, nalézat jistotu.... celý text

mirektrubak
01.03.2022 5 z 5

„A zakřikuji někdy svůj stesk a své vzpomínky, připadá mi, že na Tobě hřeším, když na Tebe uprostřed takových lidí myslím. A když na okamžik zakřiknu svůj stesk, vyčítám si opět, že jsem na Tebe několik minut nemyslil. Ženo má dobrá, drahá, nejmilejší má, ta touha není ani z tohoto světa, jak já po Tobě hladovím...!“

Listy z léta na mě hřejivě dýchly v pravý čas. Do mimořádně mrazivé reality února 2022 - ve kterém jsem nucen sledovat válku téměř v přímém přenosu a vyrovnávat se s pocitem bezmoci – mi přinesly víru, že existuje i něco jiného, něco krásného, čistého a povznášejícího. Radost z toho, že stále existuje láska, že žije a že se dokáže projevovat takhle něžně.
Na Fráňových dopisech ženě je krásná nejen ta úžasná a vzácná láskyplná oddanost, která se projevuje ušlechtilými slovy. Ale hlavně ta každodenní sdílená vzájemnost, blízkost v drobnostech, touha se podělit o své radosti ze zajímavých setkání nebo toulek po kraji – a to v letech, když už oba manželé nebyli žádní mladící (to bylo pro mě možná nejvíc okouzlující: sledovat manžele Šrámkovy, jak jim to jejich společné zůstává stále čerstvé!).
A pak ta Fráňova okouzlující verbální hravost, ta na mě tady udělala ještě větší dojem než v jeho Měsíci. Bavilo mě si ho představovat, jak sedí s plnícím perem a pod vousy se usmívá při tvorbě svých slovních kudrlinek a taky při představě, jak bude brzy Milka jeho dopis číst a usmívat se zase ona. Nemohl jsem než se usmívat s nimi. :-)

„Nejvíce to cítíš v lukách, tam tě to zastaví, tam zkameníš, oči se nedodívají a srdce nedoposlouchá: co to zní? co to zní? A když večer padají hvězdy, tu už je docela necivilně, zapomeneš na své pozemské jméno, na své malé pozemské ctnosti i nectnosti, nadlehčí tě to pojednou úžasně a padáš také střemhlavým, krásným obloukem jako jedna z hvězd.“

milamarus
17.06.2019 5 z 5

Pustit se do Šrámkovy korespondence bez znalosti jeho života a tvorby bylo jistě poněkud opovážlivé. Dost možná ale tato neznalost po celou dobu, stránku po stránce, znásobovala mou radost z právě čteného.
…protože způsob, jak Šrámek laskavě hubuje manželku, že mu nepíše (dopis VIII – str. 27); jak ji neúnavně chválí, radí nebo přiznává, že na ni myslí, a myslet bude (dopis XX – str. 49); jak roztomile popisuje své prázdninové zahálení (dopis XXIII – str. 57) nebo jakým stylem ji navrhne, aby za ním do Sobotky přijela a odvezla si ho (dopis XXXI – str. 78), je vskutku umělecký, a jeho čeština je krásná a bohatá.

A ten odstavec o proměnlivém červnovém počasí :-) Cha! Skvělé! Píše:
,,(…) Počasí od pátku co nejpestřejší. Na nebi mají štaubky, vyklepávají koberce a vylévají putýnky zrovna nám na hlavu; kromě toho se tam pořád někdo fackuje, bramarbasí a sakruje, jako by tam ani nebyla křesťanská elita; a tak jemnocitný člověk nemůže se ani odvážit na výlet bez nebezpečí, že si ho některá nebeská ,,Dienstmädel“ nesplete s klosetem a nezničí mu obsahem putýnky osmizlatové žluté botky. To jest, co nutno říci o počasí. (…)“

Doporučuji! A létu zdar!