Liščí oči

Liščí oči https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475829/bmid_lisci-oci-Oam-475829.jpg 3 45 45

Ve svém první románu pro mládež kombinuje známá literátka prvky fantasy s dobrodružným příběhem a alternativní historií. „Opravdu jsem v naší koupelně viděl lišku?“ pomyslí si čtrnáctiletý Eda, když se mu zvíře poněkolikáté mihne před očima. Se sestrou Zuzkou, svým dvojčetem, políčí na šelmu granule. Ráno je v koupelně čeká další překvapení. Granule jsou pryč a v podlaze zeje veliká hluboká díra. Když do ní Zuzka vleze, najednou se kamsi propadne a Eda musí za ní, aby jí pomohl ven. Netuší, že se ocitli v tunelu vedoucím do jiné doby. Po pražských silnicích duní ruské vojenské kolony, ale děti se vojáků bát nemusí – staly se neviditelnými. Z náhodně získaných novin pak zjistí, že je 22. srpna 1968. Děti se rozhodnou vyhledat babičku, která celý život bydlí na stejné adrese. A když ji najdou, začíná dobrodružství, v němž se dostanou k lidem, o jakých dosud četli jen v učebnicích dějepisu, a na místa, kam se jen tak někdo nepodívá. Co kdyby se jim podařilo změnit běh dějin? Pomůže jim liška?... celý text

D.V.Spudil
18.11.2021 odpad!

Já se z toho posesouvám. Taková ptákovina! Taková ptákovina!
Fakt mě točí, že ještě v dnešní době je vydáno s podporou Ministerstva kultury propagandistické dílo komunistické ideologie, které je skrz naskrz plné lží a manipulací a ještě směřuje na děti! Doprčic, to je fakt zlý!

JaLenka
03.10.2021 3 z 5

Tak z nové knihy Petry Hůlové jsem v rozpacích. Určitě zajímavé téma a originální zpracování, ale jako celek ..prostě nevím.. Pravděpodobně rodič (já) není čtenář, na kterého kniha cílí, současně si ale takového čtenáře (dítě?) neumím představit? Za mě jsou některé pasáže až trapné (a zbytečné, např. menstruace Zuzky a tepláky Dubčeka), jiné prvoplánově rádoby vzdělávací (fakta z 68.), některé detaily s potenciálem vtipu a nápadu (pes Prasátko) bohužel poněkud nedotažené, navíc je to celé příliš rozvleklé (téměř 400 stran) a i v rámci kategorie fantasy místy velmi absurdní. Mezi řádky mě ruší hlas autorky jako sympatizantky komunistické ideologie (což je ale výslovně odlišováno od “komunismu” v tehdejším Československu). Vyšší počet hvězdiček dávám především za odvahu s takovým tématem a zpracováním vůbec přijít.. byt´ tu nacházím i v jiných knihách autorky