Ďáblova čísla

Ďáblova čísla https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484501/bmid_dablova-cisla-xXJ-484501.jpg 4 219 219

Letopisy královské komory série

Během úřední cesty Jiřího Adama z Dobronína dojde ve Dvoře Králové k několika vraždám. Protože jednou z obětí je příslušník rodu Valdštejnů, který vede spory s majitelem vrchlabského panství, musí se tím královský písař zabývat. Jenže záhy se ukáže, že všechny ty mordy vypadají jako ďáblovo dílo, neboť jsou označené číslem šelmy 666. Situace je o to složitější, že se radnice snaží téhle okolnosti využít a strhnout na sebe moc ve městě. Zavádí restrikce a nutí měšťany, aby zvýšenou zbožností bojovali proti zlu. Některé z těch, kteří nevěří v působení ďábla, obviní z účasti na satanově díle a chystá okázalé popravy. Jde o závod s časem, kdy již nejde ani tak o spravedlnost, jako o boj s fanatismem a lidskou hloupostí.... celý text

Ajrad1981
31.01.2023 4 z 5

Taková pohodovka. Tady jsem kupodivu i odhalila pachatele a dokonce i některé souvislosti (všechny ne, to bych si zas moc fandila), přišlo mi to míň zamotané než příběhy Oldřicha z Chlumu. Akorát mi na mysli vytanul název jednoho z příběhů (hříchů) pro pátera Knoxe - proč tolik nebožtíků?

Becca_
21.01.2023 3 z 5

Pohodové krátké počtení, ale kniha mě ničím neobohatila. Konec velmi urychlen. Za rok si zřejmě nevzpomenu, o čem to bylo.

TetaLik
20.01.2023 5 z 5

Tahle kniha se mi velice líbila.

babicka_amalka
04.01.2023 4 z 5

přestože má příběh v sérii pořadové číslo 15, chronologicky patří někam k pčátkům , ještě z doby, než se k němu připojili Petr Korec s Rozárkou;
posloucháno jako audiokniha, zklamaná jsem nebyla a těším se na další díly (i když tedy Oldřicha z Chlumu a jeho "případy" mám raději);

Ladinek
23.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Dobrý příběh, ale stejně jako v předchozí knize "Manželské zrcadlo" to najednou vzalo rychlý konec. Nastrčení volavky a chycení vraha při činu, zatčení komplice a výslech by byl materiál minimálně na kapitolu až dvě. Zdá se že Mistr nestíhal termín, nebo mu ten počet stran stačil na splnění smlouvy. Jako čtenář se trochu cítím podveden protože je to takto podruhé a doufám, že se z toho nestane u pana Vondrušky zvyk. Rozhodně radím knihu nekupovat, stačí si ji půjčit. A Mistr by měl asi zkusit vypilovat ty konce. Třeba by pomohlo omezit exhibice v Parlamentních listech a více se věnovat knihám.

Vojslava
20.12.2022 4 z 5

Na poslední autorovy romány až nezvykle přehledné a zamotané celkem i logicky. Začínám mít jeho řadu s pánem z Dobronína i raději, protože kdykoliv mu autor přiřkne nějaký externí "vyšetřovací tým", bývá zajímavější a zábavnější než už poněkud stereotypní "středověká řada". Každopádně na studený zimní víkend zábava jako dělaná.

pami
19.12.2022 5 z 5

Příběh o tom, že naprosté většině těch, co jsou u moci jde jen o sebe (obohacení, pocit že mohou ovládat druhé, pocit důležitosti), ne o blaho lidu, zdraví či spravedlnost. A o tom, že mnoho lidí jim to bezmyšlenkovitě uvěří. Kéž by se vždy našel nějaký Jiří Adam, který by zasáhl. Tleskám panu spisovateli za jeho odvahu. Ještě reaguji na některé komentáře níže, podle mě tam moc sexu není. A nepochybuji o tom, že to byla v té době jedna z mála radostí života a lidé se této činnosti hodně věnovali.

Sidonka3
24.11.2022 4 z 5

Historická detektivka podle mého gusta. Nezbývá než se podepsat pod mínění těch, co tvrdí, že Vondruška umí psát a vykreslit postavy a prostředí tak, že vše vidíte před sebou. Nejvýraznější postavou je katův pacholek Krvavá Janička, která dává nahlédnout do řemesla a potvrzuje, že i mistr meče a mučení i jeho přisluhovači, tedy lidé z okraje společnosti, můžou mít víc morálky a rozumu než prospěcháři z radnice, kteří se situace kolem vražd snaží využít ve svůj prospěch. S jedním bych souhlasila, "ďábel a zlo" si na sebe může brát různou podobu a převtělit se do toho, u koho se to méně čeká. Doba se mění, zato spektrum lidských povah zůstává po staletí stejná.

ErikaKej
08.11.2022 4 z 5

V meste sa páchajú vraždy a mnohym vyhovuje zvalit to na diabla. Pribeh sa dost pomaly rozbiehal, ale asi od polovice sa dej rozbehol a bol napínavy. Prekáža mi len jedna vec a to je Vondruškovo zobrazenie žien ako nenásitnych sexuálnych predátoriek, čo chudákov mužov zvádzajú a takmer nútia k sexu. Tento stereotyp sa opakuje v jeho poslednych knihách a dost mi to vadí. Chronologicky túto knihu neviem zaradit, muselo to byt niekedy predtym ako stretol Petra. To však nevadilo, pan z Dobronína si našiel inych pomocníkov.
Vypočula som si to ako audioknihu v podani pána Aleš Procházku, ktory číta krásne. Aj ked som síce zvyknutá na pána Hyhlika ktorého mám s tymito knihami spojeného a teda chvílami som zabúdala že vyšetrovatel je pan z Dobronína, prednes sa mi páčil, načítané to bolo vynikajúco. Dakujem

Pavlnka
16.09.2022 4 z 5

Trochu mi vadilo nějak moc sexu, ale líbila se mi hysterie ve městě. Zákaz vycházení, dovoleno jen chození do kostela - že by covid minulosti? Jinak jsem si skvěle odpočinula. Knihy pana Vondrušky mám moc ráda.

Dandulka
16.09.2022 5 z 5

Skvělé, nádherné, prostě super!!!!!! Jen pan Vondruška může a umí přetavit uměle vyvolanou hysterii kolem C-19 do historické detektivky!!!!! Nádherná paralela s uměle vytvořeným strachem z ďábla!!!!
"Radnice vyhlásila zákaz opouštět domovy s výjimkou návštěv kostela a obstarání nezbytných záležitostí, jako je přinést vodu z kašny či zajít k pekařovi pro chléb. A to až do doby, dokud nebude ďábel zahnán a jeho spříseženci neskončí v plamenech." A takových nádherných asociací je příběh plný!!!!
Je vidět, že lidé se zdravým rozumem mají ještě stále co říci a nebojí se to říkat nahlas!!!!! Pan Vondruška měl vždy můj obdiv a sympatie, a pokud to jde ještě více, tak klidně i na milion procent!
Tuhle knížku doporučuji a jen mě mrzí, že jde dát jen 5*, zasloužila by si jich nejméně 100!

wooloong
31.08.2022 4 z 5

Lepší kousek ze série z renesančních Čech. Jednu hvězdu strhávám za časté opakování některých slov (například starobylý) a za zástupy nadržených samiček, jejichž neodbytné útoky tentokrát odnese mladý Kryšpín. Ty věčně vykasané suknice už dost nudí, méně je někdy více.

Ramiel
26.08.2022 2 z 5

Mám stejné pocity jako uživatelka cérka. Autor se již dlouhá léta veze na vlně popularity. Bohužel už dlouho chybí knihám jiskra a nápad. Moje nadšení z prvních dílů odeznělo a teď už autora čtu jen ze setrvačnosti.
Vyšetřování je i v této knize značně krkolomné. A kniha samotná nic nového nepřináší a nevybočuje tak z průměru. Jede se podle osvědčené šablony. Máme zde ostříleného staršího vyšetřovatele, který má morální kvality světce a aplikuje Aristotelovskou logiku lépe než Aristoteles. Dále mladého pomocníka, kterému holky samy lezou do postele a on s nadšením (teda pardon, tady se zprvu upejpá) vyhrnuje suknice. Nemůže chybět zlolajný místní mocipán. A ohromně chytrý vrah, na kterého by normálně nikdo nepřišel, jen kdyby zrovna ten mord nevyšetřoval Oldřich, teda vlastně Jiří Adam. Celkově kniha neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne.

cérka
21.08.2022 3 z 5

Touto knihou jsem si definitivně potvrdila, že obě detektivní série z pera pana Vondrušky už mi nemají co říct. Jejich četba se pro mne po letech nadšení stala už jen povinností. Už se jen trápím. Historické reálie a duch středověku , které mě u těchto knih vždy moc bavily se zcela vytratily.
Je konec, loučím se a třeba zase někdy u nějaké epopeje nashledanou.
Hodnocení: 2,5*

21olaf
19.08.2022 2 z 5

Proč na sebe nemohu jednotlivé knihy série časově navazovat ? Od poloviny jen prolistováno.

helenkan
14.08.2022 4 z 5

Mám ráda knihy pana Vondrušky. Přeci jen se mi ale líbí o něco víc série s Oldřichem z Chlumu. Jinak zase opět parádní čtení.

ivoiro
12.08.2022 5 z 5

Další skvělá oddechová kniha z pera páně Vondrušky.

čef
28.07.2022 5 z 5

Další pěkná detektivka z našich dějin. Opět tak nějak nejde o to kdo, co provedl, ale jaké byly poměry v době královského písaře Jiřího Adama z Dobronína. Zajímavé, jak byla uplatňována soudní a výkonná pravomoc místních radnic. Nikomu už není třeba tuto knihu doporučovat – nadšené čtenáře knihy pana Vondrušky už jistě mají.

Kami33
22.07.2022 5 z 5

Připadá mi, že menším útlumu opět pan Vondruška píše tak, jak jsme byli zvyklí. Zábavné, čtivé knížky, které přináší odpočinek a pohodu. Tato je podle mě jedna z nich.

hanzmb
14.07.2022 4 z 5

Další autorův skok do minulosti. Tentokrát ale mnohem podařenější než předchozí 2 díly.. Především vlastní krimi případ a jeho řešení. Jiřímu Adamovi tentokrát pomáhají 2 amatéři a je to ku prospěchu knihy. Stejně jako další čtenáře mě zaujala situace v uzavřeném městě a postava katovy dcery. Jen nechápu autorovo lpění na této sérii a odstřelení mnohem zajímavějších Sklářů.