Lenin a 21. storočie

Lenin a 21. storočie https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495287/bmid_lenin-a-21-storocie-E44-495287.jpg 1 4 1

Kniha prináša podrobné spracovanie politicky a spoločensky polemickej a teda v súčasnosti na Slovensku ojedinelej témy. Autor podrobuje Leninovo dielo politologicko-filozofickej analýze, zhodnocuje príspevok Lenina do politickej filozofie a zamýšľa sa nad aktualizáciou niektorých jeho myšlienok. Pri analýze Leninovho diela a života je autorom široko využívaná západná literatúra, pretože vo východnej Európe je väčšinou akýkoľvek odkaz na marxizmus-leninizmus a jeho stúpencov v lepšom prípade tabuizovaný a v tom horšom vnímaný ako prejav extrémizmu.... celý text

Ivan53
06.11.2022 odpad!

Tvrdý oriešok – číta sa dobre v tom zmysle, že nesrší priehrštiami odborného názvoslovia, no po obsahovej stránke mi to pripadalo trochu únavné. Avšak opäť sa ukázalo, že aj zlá reklama je reklama – nebyť toho kuvikania okolo vydania knihy, nebol by som si ju býval požičiaval. Kniha obsahuje Blahovo nazeranie na pôsobnosť revolucionára Lenina a zdôrazňuje, že o ňom treba písať a čítať. Ak má človek prečítané Leninove spisy, Články a prejavy z rokov 1922 – 1923 a ďalšie jeho knihy, a zaujíma sa o dejiny východnej Európy po boľševickom prevrate (sami boľševici to vtedy nazývali i Октябрьскій переворотъ), táto kniha mu nemá veľmi čo ponúknuť. Na druhej strane, vo vzťahu k výskumu Ľuboša Blahu ide o prvotný prameň.

Bol som ochotný prijať, že Lenin nám má čo ponúknuť i v 21. storočí (okrem odstrašujúceho príkladu, samozrejme), no pôvodca knihy svoje tvrdenia ničím neodôvodnil. Súčasný ruský historik Nikolaj Borisov v rámci seriálu История России – лекции dostupného na jutube výstižne povedal (v časti o Čaadajevovi), že Rusko ide Európe príkladom – ukazuje jej, ako sa to nemá robiť, ak sa nechce sužovať tak, ako sa sužuje Rusko. No a Lenin do tohto vzorca krásne zapadá.

Blaha, podľa vlastných slov, vydal knihu pod pseudonymom, aby nebol vystavený prenasledovaniu. Nespomeniem si teraz na posledný súd s ľavicovým extrémistom, ba nik neriešil ani statusy či vyhlásenia Jalala Sulejmana (vtedy predseda, dnes podpredseda KSS) či ďalších predstaviteľov extrémnej ľavice (napr. Biľaka obdivujúci Artur Bekmatov), takže netuším, z čoho pramenia Blahove obavy. Ale treba uznať, že „zakázaná“ kniha priláka nejedného čitateľa.