Ledový drak

Ledový drak https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76660/bmid_ledovy-drak-r7B-76660.jpeg 4 493 116

Stvoření opředené tisícerými legendami a vzbuzující strach. Ledový drak. Když se prohnal oblohou vysoko nad hlavami lidí, kteří jej nikdy nedokázali zkrotit, zůstala po něm jen třeskutým mrazem sálající zima a na kost zmrzlá země. Jednou v zimě, za nejstrašnějšího mrazu, jaký kdo pamatoval, se narodila Adara. Děvčátko, které se Ledového draka nebálo. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, která byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě a ledový drak se jim dokázali postavit. Ledový drak je netrpělivě očekávanou první dětskou knihou George R. R. Martina. Je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

The Ice Dragon , 1980

Peleus
21.08.2015 4 z 5

Nádherné kresby Luise Royo tvoří nedílnou součást pohádky o přátelství malé dívenky a draka dělené na kapitoly pro lepší přehled mladších čtenářů. Kdo by však věřil, že se jedná o skutečnou pohádku na dobrou noc, bez střípku bolesti a smutku, mýlil by se. Tohle není Martinův styl. Přesto ani smrt blízkých a krutá nespravedlnost světa dospělých není podána samoúčelně. Autor si neklade za cíl šokovat.

P.S. Máte-li chuť na příběh, který velmi pravděpodobně mohla vyprávět stará chůva dětem Eddarda Starka během studených zimních večerů, račte dál!

Pozn. - Moje verze knihy:
Nakladatelství Argo, 2015
Ilustrace Luis Royo
Překlad Lenka Němečková

makke
28.07.2015 5 z 5

První slovo, které mě po dočtení této knihy napadlo, bylo: "jednohubka", taková malá příjemná knižní ... Je vidět, že Martin je skvělý "kuchař" protože zvládá jak "syté" knihy namíchané z mnoha ingrediencí, tak i oddechovky pro lepší chuť.

Kopta
14.07.2015 4 z 5

Skoro ani nevěřím, že ten chlípník Martin umí napsat i něco takového. Pohádka. Vysloveně dětská knížka pro děti, od člověka, kterému nedělá problém na stará kolena psát o ženském přirození a mnoha dalších. Tahle kniha je prostě nenáročná, v celku krátká, ale hlavně průměrná. Dřív než si na postavy zvyknete, tak už je konec a ani extra pointa v tom není. Ale v onom novém vydání jsou ilustrace přímo přenádherné.

Lilithen
07.07.2015 5 z 5

Nádherná melodramatická pohádka doplněná krásnými kresbami. Nedokázala jsem si představit, jak bude vypadat příběh pro děti v podání G. R. R. Martina, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Poté, co jsem si knihu přečetla sama, chystám se předčítat ji synovi. :-)

kočičí anus
14.06.2015 5 z 5

Čekal jsem nenáročnou pohádku a tu jsem taky dostal. Nevím jestli pár místních zklamaných intelektuálních hnidopichů čekalo vybuchující hrady, megalomanské bitvy a tisíc stran kulervoucně poutavého textu, ale pokud bych to bral podobně, tak by mě třeba mohlo vadit, že v Kafkově Zámku hlavní hrdina nevykosil zámek kulometem, ve Star Wars se furt lítá do vesmíru a nebo, že ve Hře o trůny se furt řežou rytíři a jsou tam draci - "Pff, a JÁ čekal, že to bude jiný." Tak si to jinak napište! :D Ale jen můj názor. Mír.

kacucna
08.06.2015

Adara mě zklamala doufala jsem , že nemá tak zmrzlé city.

Esk
01.06.2015 2 z 5

Po dalších jeho knihách mírné zklamání. Ano, nejsem dítě, takže možná se to dětem bude líbit. Nějakým to dám. Ale pro děti v té knize vidím zbytečně moc smrti a smutku. Pro mě v knize pouze nádherné ilustrace. Tak jako byla chladná Adara, tak nechal i její příběh chladný mně :/

notburga
17.05.2015 4 z 5

Krásná kniha. Mohla by být trochu delší a v některých situacích méně podrobná...

Kexina
23.01.2015 5 z 5

George R. R. Martin i v této povídkové knížce dokázal, že je brilantní vypravěč, který dokáže čtenáře zcela a bez zrnka pochybností vtáhnout do děje. Díky svému malému obsahu je sice kniha zpestřením jediného večera, ale přesto je čtenářským zážitkem a v mé knihovně po právu zaujme čestné místo. Jen bych si dovolila lehce zapochybovat, že je kniha určená dětem. Jsem zastánce spíše "pohádkových" příběhů pro děti a Ledový drak je (byť založen na světě ryze fantaskním) snad až příliš realistický.

borknagar
08.01.2015 3 z 5

Krátká pohádka pro děti, která zase až takovou pohádkou pro děti není. Velké plus jsou hezké ilustrace. Ale znám lepší pohádky/nepohádky, tady to vidím na průměr :)

gogo
09.02.2014 5 z 5

Velmi velmi příjemná pohádková povídka určená rozhodně nejen pro nejmenší! Milý a sympatický příběh, spousta narážek, které byly později rozvinuty v Písni ledu a ohně také potěší. Ledový drak je rozhodně dílo, které lze doporučit Martinovi k rozšíření na poněkud rozsáhlejší dílo. České vydání je doplněno krásnými ilustracemi, které výborně doplňují děj. Ledový drak je jednohubka, která rozhodně stojí za to!

narcisonanis
03.12.2013 5 z 5

G.R.R. Martina znám především jako autora povedené fantasy ságy Píseň ohně a ledu. Byl jsem překvapený, když jsem se dozvěděl o jeho další tvorbě, kór to, že píše i pro děti, respektive že je například kniha Ledový drak určena menším čtenářům. Martinův styl mi zkrátka s dětskou četbou nešel dohromady. A skutečně - nemůžu se ztotožnit s těmi názory, že je to "jen" pohádka pro děti. Je to sice fantasy pohádkový příběh, ale má rozhodně co nabídnout dospělým. Možná i více než dětem :) Závěrem jednou větou... je to krásný a dojemný příběh o přátelství a sebeobětování.

Yanna0
01.11.2013 3 z 5

Čekala jsem od knihy poutavější příběh. Také mi bylo nepříjemné zbytečné popisování umírajících postav... Ilustrace jsou ale jinak hezké.

estelina2300
26.10.2013 5 z 5

Hezká knížka pro menší děti.

Walkyrka
24.09.2013 5 z 5

Koupili jsme ji naší dcerce a měla úspěch. Je to pohádka a pro pohádky platí, že názory dospělého jsou úplně mimo mísu.

Erybka
06.03.2013 5 z 5

Tuto knížku jsem četla jako menší a i přes to, že je krátka se mi líbila.
Je to knížka jen na chvíli.