Ľavá strana sveta

Ľavá strana sveta https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249000/bmid_lava-strana-sveta-249000.jpg 4 132 43

Román od autorky medzinárodného bestselleru Strácam svoje ja (Still Alice), ktorý bol sfilmovaný, pričom vo februári 2015 získala predstaviteľka hlavnej hrdinky za túto úlohu Oscara. Sarah Nickersonová žije vo Welmonte, kde vedie hektický život ako viceprezidentka úspešnej firmy i ako manželka a matka troch detí. Táto prepracovaná absolventka Harvardu zázračne riadi každú minútu svojho života, až v jeden osudný deň má cestou do práce ťažkú autonehodu. Zranenie mozgu jej úplne vymaže ľavú stranu sveta a Sarah si po prvýkrát musí všímať detaily, ktoré ju obklopujú, vrátane jej matky, ktorá doteraz v jej živote chýbala. Bez toho, aby si uvedomovala jedlo na ľavej polovici taniera či dokonca svoju vlastnú ľavú ruku, v prázdnote tohto zvláštneho polosveta hľadá odpovede o svojej minulosti i neistej budúcnosti. Keď sa pokúša znovu získať zdravie a nezávislosť, pochopí, že jej skutočný osud možno leží ďaleko od sveta konferenčných hovorov, tabuliek a grafov...... celý text

Literatura světová Romány Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Arkus

Left Neglected , 2011

jiri77
21.09.2021 5 z 5

Autorka si zvolila téma knihy - syndrom opomíjení o kterém jsem v životě neslyšel. O to bylo zajímavější čtení a se zaujetím jsem otáčel stránky příběhu, který je velmi čtivý. Jasná ukázka toho ,že nám pár vteřin dokáže překopat celý život. Velmi dobrá kniha o překonání sama sebe, o úsilí, lásce a odpuštění.

RADOST
17.09.2021 4 z 5

Vysoké cíle. Neustálý stres. Jedno selhání. Nemoc. Naprostá změna života. Zoufalost i odhodlání, nové životní cíle.
Skvěle, věrohodně napsáno. Kdo prožil něco alespoň zdánlivě podobného plně chápe. Děkuji autorce za seznámení s takovým onemocněním i za víru a odhodlání, které do osobnosti hlavní hrdinky vložila.
Bylo to poučné a emotivní čtení.

Šánka
04.09.2021 4 z 5

Autorka si pro své knihy nevybírá lehká odpočinková témata, kdysi jsem od ní četla - Ještě jsem to já, krásný, silný příběh, který mne ale úplně rozložil. I tato kniha byla moc pěkná a snad i trošku optimističtější oproti předešlé.
Sára je úspěšná, nezávislá a sebevědomá hrdinka, má velmi hektický život, který se jí během jedné sekundy nepozornosti rozpadne jako domeček z karet a Sára se musí nejen přizpůsobit, smířit, ale i najít v sobě sílu, aby se malými krůčky (obrazně i doslovně) posouvala vpřed k novému životu.....a nevzdát se. Krásný a dojemný byl i vývoj vztahu s její maminkou.
O neurologickém postižení - syndrom opomíjení jsem v této knize četla poprvé, dokonce jsem si v průběhu čtení něco i vyhledala, protože popravdě jsem si vůbec nedokázala představit, čím si Sára prochází.....

ddkk
26.08.2021 4 z 5

"...A je tu Bob.
- Vidíš mě?, ptá se.
Vidím vězení, okno, židli pro návštěvy a televizor.
- Ne, odpovím.
- Otoč hlavu.
Otočím ji. Vidím vězení.
- Ne, na druhou stranu.
- Žádná druhá strana neexistuje."
- Ale ano. Otoč hlavu doleva. Stojím tady.
Zavřu oči a představím si, jak stojí...Otevřu oči a otočím hlavu. Vidím vězení.
- Nejde to.
- Ale jde. Je to jednoduché.
- Není.
- Nechápu, proč prostě nemůžeš otočit hlavu.
- Vždyť jsem ji otočila.
- Doleva.
- Žádné vlevo neexistuje.

Thalamický syndrom opomíjení je porucha, o které málokdo ví. A právě touto poruchou trpí hlavní hrdinka knihy Levá strana světa Sára. Až do onoho osudového okamžiku, kdy se pro ni všechno změnilo, si zakládá na své dokonalosti a schopnostech. Sama o sobě prohlašuje, že je "perfekcionistka typu A", která, podle vlastního mínění, bezchybně zvládá náročnou práci i svou rodinu - tři malé děti a manžela Boba. Ani na vteřinu ji nenapadne, že žije život plný stresu, napětí, nedostatku času, že osmnáct hodin práce denně není úplně to pravé. Až do chvíle, kdy se její tělo i mysl vzbouří...

Lisa Genova dokázala na napínavém příběhu Sáry dokonale popsat, co vše syndrom opomíjení vlastně znamená. Čeho všeho se postižený člověk musí (nebo taky nemusí) vzdát. Je to tklivý příběh ženy, která v nejlepších letech musela úplně přehodnotit svůj život. Která dokázala najít cestu ke své matce (a tím si ode mne zasloužila velké uznání). A také k novému životu.

Výborný příběh, díky kterému jsem se zase dověděla něco nového. Možná bych dala i pět hvězdiček, ale kvůli tomu typicky americkému konci jako z béčkových filmů dávám nakonec čtyři. Ale doporučuji.

Dandy1
25.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Má vše co od knihy očekávám. Psychologicky propracované postavy, zajímavý příběh, žádná hluchá místa a odbočky, a také poznání něčeho nového. Děkuji autorce za příjemně strávený čas s její knihou.

hannina
24.08.2021 4 z 5

Syndrom opomíjení.... seznamte se. Docela sugestivní seznámení.....

harena
15.08.2021 5 z 5

Levá strana světa, stejně jako spisovatelčina první kniha "Ještě jsem to já", ve mně probouzela spoustu emocí. Jaký je to život, když mozek nevnímá levou stranu světa? Kolikrát nás musí život srazit na kolena, abychom objevili, že existuje i jiný směr života? Při takových příbězích si člověk znovu uvědomuje křehkost žití a možná i přehodnocuje priority.
Velice poučné a výborně zpracované téma o skutečném neurologickém problému, které jsem četla jako nejnapínavější román. Krůček po krůčku sledujeme boj Sáry, která neupadá do pasivity a zoufalství, ale tvrdě na sobě pracuje, protože chce zpátky svůj život. Ale chce opravdu ten samý?
Kniha je velmi sugestivně napsaná, všechno prožívám se Sárou a držím jí palce. Když přehlédnu pár maličkostí, nepřesností ke konci knihy, tak dávám plný počet, protože určitě patří ke knihám, na které dlouho nezapomenu. A sláva, sláva, vidím, že už vyšla další kniha spisovatelky s názvem "Poslední věta".

Ditules
06.08.2021 4 z 5

Autorka umí skvěle psát o závažných a bolestivých tématech.

monushka
05.08.2021 4 z 5

Autorka pokaždé zvolí originální téma. Ale příběh byl v případě této knihy takový vláčnější.

dagmar7365
12.07.2021 3 z 5

Téma zajímavé, literární zpracování kulhá. Další z mnoha knih, kde těžká rána osudu byla odrazovým můstkem pro přehodnocení životních priorit a celého života.

Han-nah
21.06.2021 4 z 5

Asi jako většina lidí jsem o tomto tzv. syndromu opomíjení neslyšela. Když jsem byla v rehabilitačním centru, setkala jsem se tam s mnoha lidmi různých věkových skupin s různými diagnozami, jak úrazy, tak mrtvice,RS, ale hlavně opravdu ty , co se týkalo mozku. Náš mozek je nevypočitatelný a pořád překvapuje. Hlavní postava Sára a její hektický život , práce, děti, manžel a neustálé slovo "MUSÍM" a potom pár vteřin, autonehoda a život se úplně otočí. Spisovatelka zde popisuje vše do detailu, takže jsem při čtení spolupracovala se Sárou, držela jí palce a psychicky ji podporovala při každém krůčku a hledáním levé strany, která ji dovede k uzdravení.

Mufa
17.06.2021 5 z 5

Zajímavé téma, o nemoci jsem nikdy neslyšela. Četlo se to úplně samo, takže dávám plný počet bodů ;-)

broskev28
10.06.2021 5 z 5

Výborná kniha o věcech známých i neznámých.
Svižný, ale neuspěchaný styl psaní, příjemný a bezchybný překlad; díky, Joto, je to úleva, číst knihu, která měla dobrého překladatele a které se nakladatelství pečlivě věnovalo! Téma pro mě zcela neznámé, ale velmi zajímavé a pohlcující. Syndrom druhostranného opomíjení nezní nijak katastroficky, ale pro postiženého to musí být obrovský zásah do běžného života, a to ani nemusí být tak pracovně vytížený trojnásobný rodič jako je právě hlavní hrdinka Sára. Vůbec si to neumím představit, ale mně docela stačí ten čtenářský "blok", brr!
Takže po knize Ještě jsem to já se autorce povedl další skvělý román a já ho mohu jenom doporučit - čtenářům tady na webu i těm v naší knihovně.

"Bob v ledničce nikdy nenajde to, co hledá. Typický příklad:
Sáro, máme kečup?
Na horní polici!
Nevidím ho.
Vedle majonézy!
Majonézu nevidím!
Podívej se do dveří!
Ve dveřích není!
Všechno osahej!
Nakonec uslyším pípání ledničky, jež nás upozorňuje, že dveře zůstaly otevřené moc dlouho, a rozhodnu se Boba zachránit. Dojdu k ledničce, kde pořád hledá, na vteřinu se podívám na horní polici, sáhnu do ní, vezmu kečup (který byl vedle majonézy) a podám mu ho. Jako by měl syndrom opomíjení ledničky."

sporran
15.05.2021 4 z 5

Opět velmi čtivá kniha LIsy Genovy zabývající se pohledem na život člověka se zdravotním problémem. A jak ho zvládnout. O syndromu opomíjení levé strany jsem dosud nevěděla. Díky knize si dokáže člověk nezdravotník jasně představit dopad tohoto omezení do života úspěšné ženy a matky tří dětí...

bookcase
01.05.2021 5 z 5

hodně zajímavé téma, o kterém jsem slyšela poprvé až v této knize. Čtivě napsáno, člověk si uvědomí, jak může v jediném okamžiku o vše přijít.

ladyka
19.04.2021 4 z 5

Předchozí romám "Ještě jsem to já" ve mně vyvoval vysoká očekávání od dalšího díla autorky. Levá strana světa mě sice tak nezaujala, ale četla se dobře a téma bylo velmi poutavé. Takže si ty 4 hvěždičky zaslouží, byť to nebylo "úplně ono".

Kexina
14.04.2021 4 z 5

Zvláštní, jak umí autorka zaujmout, a často i pobavit, literárním zpracováním dost těžkých témat. Navíc tak, aby z toho nebyl ani sladkobolný doják, ani trapná parodie.
Jednu hvězdičku dolů dávám za konec knihy, ale to nic nemění na faktu, že jsem se od knížky nemohla odtrhnout.

Amy27
08.04.2021 4 z 5

Převážnou část velikonočních svátků jsem četla tuto báječnou knihu. Syndrom opomíjení byl (a věřím, že nejen) pro mě velkou novinkou. Autorka to popsala naprosto dokonale. Kniha byla velmi čtivá, několikrát mě rozesmála, místy i rozplakala, ale především neskutečně bavila. Jednu hvězdičku dolů dávám za "jednodušší" jazyk a ne příliš složitou zápletku (i když chápu, že o tom to nebylo), ale jinak mohu jen doporučit! :)

Márinka
31.03.2021 4 z 5

První, mimochodem skvělá, kniha Lisy Genovy Ještě jsem to já, vypráví o padesátileté profesorce kognitivní psychologie, která onemocní agresivní formou Alzheimerovy choroby. Příběh byl také úspěšně zfilmován. Proto jsem se těšila na autorčin druhý román.

Levá strana světa je opět „o mozku“, o jeho traumatické poruše, tzv. syndromu opomíjení. I když je mozek náplní mé práce, nikdy jsem o takovém postižení neslyšela a proto i čtení, na rozdíl od předchozí knihy, bylo pro mne mnohem těžší. Přesněji řečeno, tak jako hrdinka Sára, ani já jsem dlouho nemohla pochopit, jak někdo nemůže vnímat jen polovinu světa. Obě jsme zřejmě zcela prozřely až v okamžiku, když se Sára pokusila vstát, obléci se a jít. Její mozek „nenašel“ ani levou ruku, ani levou nohu… Hyperaktivní, profesně velmi úspěšná workoholička zůstala najednou upoutána na vozíku. A k tomu se, jak už to v románech bývá, přidá nevyřešený, ba přímo traumatický, vztah s matkou.

Někdy stačí pár sekund a život, jak jsme ho znali, nenávratně skončí. Pak teprve začneme přemýšlet o tom, co je v životě podstatné.

Netrpělivě očekávám třetí autorčinu „mozkovku“, jejíž překlad již Sylva Ficová odevzdala nakladateli.

Zorka
30.03.2021 4 z 5

Mockrát už jsem si říkala, o kolik informací přijdou lidé, kteří nečtou. Já jsem třeba doposud nevěděla vůbec nic o syndromu opomíjení a jsem vděčná autorce, že toto téma zpracovala. Nějak mám pocit, že jsem to prostě potřebovala vědět. Knihou Ještě jsem to já si autorka nasadila laťku hodně vysoko. Přesto je kniha Levá strany světa zdařilým románem o tom, jak se nám život může během chvíle otočit o 180 stupňů a jak je důležité bojovat, i když světlo na konci tunelu nemusí být vždycky úplně zřejmé.