Lastočka

Lastočka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479092/bmid_lastocka-taG-479092.png 5 81 81

V roce 1932 se do rodiny českého komunistického funkcionáře Josefa, žijícího v ruském Novosibirsku, narodí malé děvčátko Ludmilka. Její idylické dětství, v přepychu a bezstarostnosti, se ze dne na den přehoupne do temna rudé zlovůle. Krátce poté, co Josef upadne v nemilost bolševických pohlavárů, prchá celá rodina do bezpečí Československa. Ale štěstí není zadarmo a pro každého... Druhá světová válka, nacismus a v neposlední řadě nástup komunismu k moci v roce 1948 opět zatlačí Josefovu rodinu až na samý okraj lidské existence. Josef je obviněn z vlastizrady a odsouzen k mnohaletému žaláři. Mezitím se Ludmila, daleko za branami věznice, snaží postavit na vlastní nohy, najít sebe sama a žít jak nejlépe dovede. Ovšem tlak politických událostí nepřímo ničí vše, co se snaží ze všech sil zachránit. Rodinu, vztahy v zaměstnání, a nakonec i manželství. Ve chvíli největšího osamění se z ničeho nic objeví. Zdánlivě prostý důvod, který ji přinutí změnit strnulý pohled na svět, pohlédnout svému životu do tváře a zamilovat si ho takový, jaký je... Životní příběh, sepsaný na základě skutečných událostí je vyprávěn paní Ludmilou, a najdeme v něm nejen autentické vzpomínky na významné historické milníky naší země, ale i na Rudolfa Slánského, Antonína Zápotockého, a nepřímo i Miladu Horákovou.... celý text

Dela111
13.11.2021 5 z 5

U této knihy mě mimo anotaci zaujal i její název Lastočka, hezky a měkce znějící slovo, ale netušila jsem, co znamená. Protože se mi předchozí dvě knihy Jitky Závodné líbily, neváhala jsem a zvědavá se rychle pustila do čtení.

Jsem nadšená, jde o podmanivý příběh, který čtenáře zasáhne a připoutá, takže se kniha těžko odkládá. Lastočka vypráví o osudech rodiny, která neměla zrovna na růžích ustláno a o své pomyslné místo na slunci musela často bojovat. Jejich největším nepřítelem a pronásledovatelem byl komunistický režim, kterému před válkou, stejně jako mnoho dalších lidí, věřili.
Kniha je plná laskavosti i bolesti, mnoha tvrdých ztrát a ran osudu, spousty těžkého rozhodování, ale i šťastných událostí a drobných radostí.

Svůj životní příběh, potažmo příběh celé své rodiny, vypráví hlavní hrdinka Ludmila. Děj se odehrává od konce 20. let minulého století až do doby po sametové revoluci. Na osudech jedné rodiny se promítají důležité události našich dějin - komunistické nadšení v 30. letech, hrůzy druhé světové války, všudypřítomný strach z gestapa, udávání, peklo, které rozpoutal atentát na Heydricha a samozřejmě holokaust. Následuje únor 1948, padesátá léta se svými vykonstruovanými politickými procesy, pražské jaro, sedmdesátá léta a normalizace. Kniha se dotkne i několika osudů skutečných osobností. Historické reálie jsou zachycené věrně a hlavně napsané velmi poutavým stylem.

Pokud máte oblíbené knihy se silnými dramatickými životními příběhy, Lastočka je pro vás. Ráda doporučuji, tohle byl úžasný čtenářský zážitek.

A co že to vlastně znamená "lastočka"? Pokud nevíte (jako jsem nevěděla já) a chcete sami pátrat, přeskočte tento odstavec:
"Lastočky... Říkávala nám tak od dob, kdy jsme všichni utekli ze Svazu. Lastočky, pomyslela jsem si naprosto nelogicky. Odlétají na východ, aby se nakonec vrátily zase na západ."
Lastočka je česky vlaštovka :-).

Na závěr si nemůžu odpustit vzkaz pro knihkupce - vaše ostuda a zároveň škoda, že tuto úžasnou knihu nemáte na pultech!
Pro čtenáře - koupit lze pouze (aspoň momentálně) přímo u autorky - viz kolonka "zajímavosti".
Dodatek - 24.4.2022 - knihu již lze zakoupit v některých knihkupectvích :-)

marimat
08.11.2021 5 z 5

Velice silný a poučný příběh. V knize je i mnoho moudrosti, kdo je tomuto otevřen ten to tam najde. Velká pochvala i za nádhernou obálku.

Knihu velice ráda doporučuji.