Láska za ostnatým drátem

Láska za ostnatým drátem https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126749/laska-za-ostnatym-dratem-126749.jpg 4 217 217

Šťastné milostné příběhy, v nichž zamilovaní spolu nezůstali, jsou vzácné. Ještě vzácnější jsou válečné milostné příběhy se šťastným koncem, v nichž zamilovaní stáli každý na jiné z nepřátelských stran. A zcela výjimečné jsou milostné vztahy mezi příslušníky židovského národa a stoupenci nacismu během druhé světové války. Příběh Heleny Citrónové a Franze Wunsche je víc než to všechno.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Ljubav u Kanadi , 2010

prochajda
22.12.2016 4 z 5

Opravdu zajímavý až neuvěřitelný příběh. Helena měla velké štěstí jako jedna z mála. Díky tomu zachránila i sestru, ale nevím zda by ona raději nechtěla zemřít se svými dětmi. Kniha se dobře četla, ovšem některé situace mohly být více rozepsány, i ten konec byl hodně stručný.

Laura99
25.11.2016 5 z 5

Krásná kniha, dobře se čte, vystihuje i vztahy mezi vězni. Jen škoda, že tam konec není dotažený. Zajímalo by mě i ve zkratce, jak plynul jejich život dál. Něco málo tam je v úvodu. Škoda, že se nespojila s matkou Franze, třeba by jí trochu pomohlo vědomí, že nebyl jen bestie v KT. I když nevíme, jak se choval, když ho neměla na očích...
Určitě doporučuji.

Damato
21.07.2016 4 z 5

Přečteno jedním dechem, taky mě hrozně dostalo, že se Helena rozhodla na všechno kolem své lásky zapomenout. Rozhodně nejsem příznivce lidí, kteří se jakkoli angažovali za 2.světové války na straně nacistů - ba naopak, jak jsem již uvedla ve svých minulých komentářích týkající se tohoto tématu-, ale dostalo mě, že se ani nespojila s matkou Franze. Už jen tím, že jako příslušník SS byl souzen a mohla ulehčit jeho matce v tom, že by ji řekla o tom , jak ji i sestru zachránil - té matce by to určitě v dobách, kdy na ni svět hleděl jako na matku zločince moc pomohlo. A pokud je to podle pravdy, tak i pro prožitých útrapách , kdy jsem ji litovala , u mě Helena na konci ztratila body. Ale tím rozhodně nesnižuji kvalitu knihy. Je to pouze můj dojem

Danča:))))
07.04.2016 5 z 5

Skvělá kniha ale je škoda že konec byl useknutý. Sice se dozvíme jak to dopadlo (v předmluvě) ale mohlo to být ještě trochu rozvedené.
Byla jsem celkem v šoku když jsem zjistila že příběh je podle skutečnosti. Něco takového jsem opravdu nečekala. Připadalo mi to nemožné. No asi jsem se spletla.

michaela2523
28.03.2016

Byla jsem naprosto nadšena z tématu. Kniha byla i poutavě psaná a zobrazení detailů hrůzy té doby - perfektní. Nicméně, konec mi přišel poněkud useknutý a nedotažený. Nemluvě o tom, že mi do příběhu příliš nezapadalo to, jak rychle se Helena rozhodla na Franze zapomenout. Je to vůbec možné po tom všem co pro ni udělal? Ačkoliv - to je záležitost vkusu.
Nebýt useknutého konce, byla by kniha naprosto perfektní. :)

MichelleS
17.02.2016 2 z 5

Zklamání. Zajímavý námět, ale zpracování bídné. Už během předmluvy při vysvětlování všeobecně známých faktů jsem přemýšlela, zda není kniha určena mládeži. A dál už autorka jen vyzobala co nejvíc šokující scény z různých pramenů a navršila je kolem hlavních postav. Plno situací a hlavně rozhovorů působí uměle a nevěrohodně. Navíc chyby - třeba ve skloňování.
Jedno musím přiznat, že mě stejně jako autorku příběh Heleny a Franze zaujal. Rozhodně se pokusím najít v Reesovi, jak to bylo doopravdy.

Falda
24.01.2016 5 z 5

Velmi poutavé čtení. A až neuvěřitelný příběh o dvou lidech, kteří se do sebe zamilovali na tom nejděsivějším místě a v tu nejhorší dobu. Autorka zde také velmi dobře popisuje koncentrační tábory.

Aingeal
11.12.2015 5 z 5

Brilantně napsaná kniha, velmi realisticky popisující kruté podmínky ve vyhlazovacích táborech. Helena (jako postava stejně jako reálná osoba) musela být nesmírně statečná, vysloužila si můj obdiv. Lásky tu bylo sice málo, ale zato byla opravdová, hmatatelná a jiskření mezi hlavními postavami to krásně doplňovalo. Celkově se Láska za ostnatým drátem řadí mezi mé aktuálně nejoblíbenější literární počiny :) a vřele ji doporučuji k přečtení!

rajen
26.09.2015 4 z 5

Na tuto knížku jsem narazila náhodou v knihovně. O Osvětimi a podmínkách v táboře jsem toho už četla hodně, ale to, že by tam v takových podmínkách mohla vzniknout láska mezi židovkou a německým dozorcem, bych nevěřila a nechápala a tak jsem byla na knížku hodně zvědavá. Už jen předmluva mě šokovala tím, že je to příběh na motivy skutečné události, nebo-li, ta láska není vymyšleným dějem autorky. Předmluva je poměrně dlouhá, hodně osvětlí fakta a každopádně bych ji doporučovala číst až po přečtení románu, protože prozradí hodně z děje. Samotný román je velmi dobře napsaný, vystihuje přesně podmínky života i pocity věznů v táboře. A co především, po přečtení pochopíte, jak taková láska mohla vzniknout a že mohla být opravdová. Je to svým způsobem neuvěřitelné, ale je to tak. Těžko říct, proč se on zamiloval do ní, ale je tam brilantně rozvedeno, jak vznikal její cit k němu. Celkově je to drsný román, protože je z prostředí jakého je. Ta láska tomu ale dává lidský rozměr, protože nikdo z věznů se příliš člověkem cítit nemohl, chtěl-li přežít. Kniha končí podle mě ve správném okamžiku i když bych samozřejmě ráda věděla, jak se jejich životy ubíhaly dál. Něco je naznačeno v předmluvě, takže to mi musí stačit. Určitě doporučuji k přečtení.

LucieAlexandra
08.09.2015 5 z 5

Nádherný příběh. Trošku mě zamrzelo, že na konci zahodila papírek s adresou jeho matky, ale asi věděla, proč to dělá :)

missa85
16.08.2015 5 z 5

Naprosto úžasně napsaná kniha ... jen konec mě trochu zklamal. Jak už tu bylo řečeno - další osud Heleny i Franze by mne zajímal. Ale i tak je to za 5 hvězdiček :-)

radkamiz
13.08.2015

Krásný příběh z koncentráku. Velmi čtivé, z některých scén až mrazí. Doklad toho, že láska nepotřebuje fyzickou blízkost.

gossipavlina
29.05.2015 4 z 5

Knížek o 2. světové válce a koncentračních táborech je stále třeba, aby připomínaly, jakých zvěrstev a nechutností je schopný lidský tvor. Aby jsme nikdy nezapomněli!
V průběhu čtení jsem musela knížku občas odložit, udělat si přestávku Některá fakta uváděná v knížce mi zvedala žaludek.
Helena měla opravdu velké štěstí. Ale v mých očích to Franze lepším neudělalo. Škoda, že o Franzovi se toho moc v knížce nedozvíme. Jak se choval k ostatním, jaká byla jeho skutečná náplň práce.
A souhlasím se Sarah01, chybělo mi tam něco o době po válce. Jak se Heleně dařilo atd.

Sarah01
27.04.2015 4 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh. Všichni víme z dokumentů, jak byly koncentrační tábory strašné, ale až popis každodenních hrůz v této knize mě donutil přemýšlet o tom, v jak bezvýchodné situaci ti lidé byli a jaký zázrak to musel být toto všechno přežít a ještě si zachovat zdravý rozum. Škoda, že knížka není delší, na internetu se mi téměř žádné informace o dalším životě Heleny a Franze nepodařilo najít, pouze to, že Helena odešla do Izraele a dožila se 85ti let.

dacha
31.12.2014 5 z 5

Důkaz,že neexistuje kolektivní vina.Nezáleží k jakému národu,společenství nebo náboženství patříme,ale jakým charakterem disponujeme!

ERIK 2
11.04.2014 5 z 5

Krásně napsaný román,který poukazuje na to že i pod čepicí se znakem smrti se nachází trochu citu i lásky je to fakt super kniha.

valentýna
06.10.2013

Nádherně napsaný román na základě skutečné události v Osvětimi.

čohynka
12.12.2012 5 z 5

Smutný příběh se šťastným koncem... Té lásky je tu málo, ale o to víc je to čtivější. Děj mě vtáhl hned při první stránce. Určitě se k ní ještě jednou ráda vrátím.