Láska nebeská

Láska nebeská https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138641/mid_laska-nebeska-PaA-138641.jpg 4 231 40

Nejnovější kniha autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj je čtivý soubor jiskřivých fejetonů inspirovaných na jedné straně slavnými literárními díly významných českých autorů (J. Hašek, K. Čapek, V. Vančura, B. Hrabal, J. Brdečka, L. Grosman, L. Fuks, J. Škvorecký, J. Papoušek, O. Pavel, V. Havel, Z. Svěrák, M. Viewegh) a jejich filmovými adaptacemi, na druhé pak tím, co je pro autora překvapivé, možná šokující na životě současných Čechů. Lehce, vtipně a laskavě, s osobitým nadhledem plným slovní i situační komiky kreslí českou mentalitu ve srovnání s polskou, specifický český humor i to, že Češi dokážou najít radost snad ve všem a smíchem překonávají často i smutné okamžiky. Knihu doplňují fotografie autorova oblíbeného fotografa Františka Dostála, z nichž většina je zde publikována poprvé.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Láska nebeská , 2012

TipsyChipsy
09.01.2017 5 z 5

Tato knížka mě tak pohladila, jako žádná jiná. Pan Szczygiel mě krásně potěšil! A čím to je? Popisuje naši českou národní povahu, ale ne tak, jak my jsme zvyklí, hledat na sobě chyby. Vidí nás krásně, tak jak se mi to líbí, že jsme trochu divní, ale máme smysl pro humor. Jedna z perel, co mi z knihy utkvělo: Pro Čecha by bylo naprosto nepřijatelné napsat na dveře záchodu něco, co by nebylo vtipné.

LordSnape
10.12.2015 4 z 5

Hezké fejetony, zvláště ty o Hrabalovi, Čapkovi a Pavlovi mě bavily, nicméně se mi až tak nelíbil výběr, který byl bohužel podmíněn tím, že se jednalo o zfilmované knihy. Otázkou však zůstává, zdali by něco podobného mělo šanci i u nás, když je nám polská kultura tak krásně ukradená. Osobně mi tam chyběly díla staršího data jako třeba od Nerudy anebo Jiráska, ale nedá se nic dělat. Výběr je i tak dosti reprezentativní, protože každá ta kniha víceméně voní jinou náladou, což mi ve výsledku kazí jen současní nýmandi jako Viewegh nebo Svěrák. Dostálovy fotky jako vždy skvělé.

alhl
21.08.2015 5 z 5

Zajímavé a vtipné postřehy! :-)

Peleus
19.08.2015 3 z 5

Za sebe píšu - zklamání.
Nekritické, líbivé, obdivné, glorifikující a další a další kladné -cké, -né, -ící.
Česko mám rád, ale tohle podlézání ne.

Horalka5
22.07.2015 4 z 5

Některé postřehy se mi líbily, u některých kapitol jsem měla pocit, že autor vaří z vody (hlavně, aby to rozmázl na x stránek), ale jinak byla kniha celkem čtivá a líbila se mi.

valda
28.02.2015 3 z 5

Autor dostal zadání k nějakému časopisu psát fejetony k přiloženému DVD s filmem podle slavné české předlohy. Takže kniha je souborem těchto asi třinácti fejetonů, o autorech jako je Hašek, Čapek, Hrabal, nebo třeba Havel a Viewegh.
Autorova třetí kniha o česku je dost podobná předchozím dvěma. Ze všech fejetonů čiší autorovo nadšení pro češtví z pohledu Poláka. Jedná se o takové pohodové čtení, které je tentokrát max na jedno odpoledne. Oproti předchozím dvěma knihám, na mě akorát působila tahle trochu dojmem: dostal jsem zadání na fejeton o tomhle autorovi, tak teď je tedy potřeba zaplnit aspoň dvě stránky.

Firefox4
28.01.2015 5 z 5

Mám Mariusze Szczygieła hrozně ráda. Má vynikající postřehy, dar slova a je vidět, že za jeho lehkými příběhy je i spousta prostudovaného materiálu, byť tím materiálem je někdy prostě "jen" člověk sám. A jako Polák i jiný, ale přece ne cizí úhel pohledu, což je velice osvěžující. Je zajímavé podívat se na sebe očima člověka, který se nevysmívá či neodsuzuje ani pro naše ne příliš lichotivé vlastnosti.

hanoule
14.05.2014 5 z 5

geniální...

araB
13.01.2014 4 z 5

Kdo chce vědět, jaký je rozdíl v chování mezi Poláky a Čechy, ať si přečte tuto knihu. Docela je to tu hezky popsáno. Až jsem se několikrát zarazila a řekla si, nojo, on má vlastně o nás pravdu :) Je psána čtivě a několikrát mě opravdu od srdce pobavila.

Vesna
28.10.2013

Četla jsem tuto knížku M.Szczygiela jako první a dala bych jí tak 60%, občas pobaví, jsou tam dobré postřehy o nás Češích. Jako třeba typické chalupaření. Ale znovu bych jí už nečetla. Jednou a dost. Nejvtipnější povídka byla o pohřbu Václava Havla, to se mu musí nechat. Uvidím příště co Gottland, jestli je lepší ?

babyboar
04.07.2013 4 z 5

Szczygiel je symapťák a má o nás, Češích, velmi zajímavé postřehy. Jeho knížky jsou čtivé. Sice mi tahle přišla trošku jako takový vývárek Gottlandu, ale početla jsem si a spojení s literaturou mne velmi potěšilo. Až jsem se zastyděla, že nemám tolik české klasiky načteno a budu to muset co nejrychleji napravit.

dalimoni
22.06.2013 5 z 5

Třetí kniha od Mariuse a opět velmi čtivá, zajímavá. Velmi mi vyhovuje novinářský styl autora, který píše čtivě v krátkých větách, takže čtení jde jakoby samo. K tomu velmi zajímavý obsah a pohled na nás čechy jinýma nečeskýma očima. Komu se líbil Gottland nebo Udělej si ráj určitě nebude zklamán ani touto knihou.

bovinka
05.06.2013 5 z 5

Opět jsem nadšena humorem a pochopením naší mentality

Lidka
24.05.2013 4 z 5

Jo, bylo to moc dobré a zajímavé čtení. Jen jsem udělala asi chybu, že jsem přečetla 4 jeho knížky všechny po sobě a s výjimkou Libůstky/ ta je jiná/ mi ty tři zbývající jaksi splývají. Je tam hodně věcí co se opakují. Ale to je můj problém. Rozhodně doporučuju k četbě všem, co se rádi dozví zajímavé věci i o věcech o nichž už mnohokrát slyšeli a myslí , že už je nic nepřekvapí. Taky mne zajímá, jak nás vidí lidi odjinud. I když tenhle pan spisovatel je už skoro jako náš:-))

Bookslover
21.05.2013 5 z 5

Podle mě autorova absolutně nejlepší kniha. Je to velmi zábavné a inteligentní čtení, které jde "jako po másle." Jakmile jsem se začetla, měla jsem problém přestat. Kniha nabízí zajímavý pohled na naše dějiny a chování očima člověka, který má Čechy moc rád, ale zároveň umí kriticky posoudit věci, které mi Češi nejsme schopni objektivně posoudit. Knihu moc doporučuji.

Majdule
12.03.2013 5 z 5

Láska nebeská je další okouzlenou a okouzlující sondou do duše našeho národa. Je zvláštní vědět, že nás Poláci dle autora vnímají, jako velmi pohodový a vlastně idylický národ. Až mě mrzí, že my jim neoplácíme podobnou mincí. I když i negativní náhledy na nás se tu objevují. Autor nás provází po 17 velkých literárních dílech, která mu slouží jako odrazový můstek k postřehům z našich dějin, povah a zvyklostí. Je přesný a přitom laskavý. často poukáže směrem, který se nám nemusí líbit, a přesto tak učiní s nákloností. Je vtipný na náš účet, ale není zlomyslný. Pro mě kvalitou návrat ke Gottlandu, který mě opravdu uchvátil. S tím bonusem, že se mnohem víc dozvídáme i o Polácích a jejich stereotypech.

Sylvika
27.01.2013 5 z 5

Výborná, přečtená jedním dechem. Z jeho knih je pro mne tato ta nej.

Melanka
21.01.2013 4 z 5

Další kniha Mariusze Szczygiela, která mě potěšila. S jeho názory vesměs souhlasím a často se bavím jeho postřehy.

Malin
29.12.2012 5 z 5

Na další Szczygielovu knížku jsem se hrozně těšila a zklamaná jsem nebyla. Nese se v duchu těch předchozích a je zase plná zajímavých postřehů a pro mě překvapivých informací. Čte se jedním dechem.

vitavita
30.11.2012

Opět kniha zaujme a nepustííí.....

Česko, Česká republika česká literatura kultura Češi

Mariusz Szczygieł