Laboratoř W

Laboratoř W https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122070/laborator-w-122070.jpg 3 15 2

Soubor tří vědeckofantastických novel.

Literatura světová Novely Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Vozdušnyj korabl, Laboratorija dublve, večnyj chleb , 1963

Dédečko75
03.09.2020 3 z 5

Pro mě průměrné příběhy, ale rád si přečtu skoro vše ????

Franc
01.10.2017 3 z 5

Velice zvláštní kniha mající dvě tváře. K té jedné byl čas a běh dějin neúprosný, té druhé se nedotkl, a proto si zachovala svěžest a nadčasovost.

První dvě novely mi svým stylem, přístupem ke způsobu řešení připomínaly jistým způsbem mistra žánru A. C. Clarka. Nejde tak čistě o sci-fi, jakožto pohled na budoucnost lidstva a možnosti jeho rozvoje tváří vtvář vědeckému pokroku, ke kterému docházela za autorova života. Žel, nelze si nepovšimnout, ke které části světa autor patřil. Tato skutečnost do knihy jednou více jindy méně vstupuje. Z dnešního pohledu to spíše působí již spíše úsměvně.

Poslední novela představuje právě tu druhou tvář knihy, kterou jsem zmínil na začátku. Tato mě opravdu dostala. Autor zde nastavuje zrcadlo lidské chamtivosti, lakomství, podlosti, nedůvěřivosti a spoustě dalších lidských neřestí v duchu pohádky Hrnečku vař. Tak silný závěr jsem opravdu nečekal. Pokud jsem byl po předchozích dvou novelách z dosavadní četby na rozpacích, tato mi to více než vynahradila.