Páté jablko

Páté jablko https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487513/bmid_pate-jablko-FEQ-487513.jpg 5 417 417

Kyselé třešně série

Rodinná sága, odehrávající se v Předmostí u Přerova. Anděla a Fabián Francovi vlastní v srdci úrodné Hané ovocný sad, mají kousek od kostela svaté Máří Magdalény obchod – a spoustu plánů do budoucna. Skončila druhá světová válka, a oni se nadechují svobody. Chtějí pozvednout své sadařské řemeslo i krámek s ovocem, jenže synové Teodor a Eduard mají jiné představy… a ani doba takovým záměrům nepřeje. Nenaplněné sny, bouřlivý osmačtyřicátý rok a nastupující padesátá léta divoce míchají kartami jejich osudů. To, že přijdou o půdu, nasycenou potem a krví předchozích generací, se nakonec v sérii životních událostí ukáže jen jako malá hořkost. Osud pro ně přichystal něco mnohem děsivějšího…... celý text

alnahu
10.04.2022 5 z 5

Další povedená kniha od této autorky.Příběh rodinné ságy Francových ,který se odehrává na konci 40 let minulého století ,těsně po válce.Jejich představu o pokračování sadařského řemesla, změní nejen jejich synové ,ale i těžká poválečná doba.Autorka skvěle v tomto příběhu vykreslila tehdejší politickou situaci.Pěkný silný příběh,který stojí za přečtení.

S.H.
06.04.2022 5 z 5

Úžasná kniha s neuvěřitelně napínavou zápletkou na konci. Líbí se mi doba a vykreslení charakteru postav,které prostě není černobílé a tím mi přijde uvěřitelné.

parvitas
06.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Rodinná sága o majiteľoch jablkového sadu sa odohráva na konci štyridsiatych rokoch 20. storočia a začiatku päťdesiatych v Čechách. Mali dvoch synov a nevlastnú dcéru. Po konci vojny dochádza postupné spamätávanie sa z jej hrôz, rodina má svoj obchod, jablone, dúfajú v lepšiu budúcnosť. No obaja synovia už majú trochu iné plány, aj so zamestnaním, aj s láskou... (Až do úplného konca mi bolo ľúto jedinej osoby, tá zažila len veľmi málo šťastia.) Ako prichádzala kolektivizácia, všetko sa podriaďovalo jednotnej línii, štátu. Bolo to deprimujúce.
Názov knihy vychádza z tradície, kedy sa vo sviatočnom období vyrezali do jabĺk čísla prikázaní a každý člen rodiny si jedno zobral... a nie, nejdem vysvetľovať ďalej, lebo príbeh s tým tak nepriamo súvisí. Celkovo vzťahy sú riadne pomotané, osudové zamilovanie sa do nesprávnej osoby, šťastie prichádza aj v podobe detí (a áno, aj tu sú dvojičky), aj smútok a vina sa tu objavujú a nečakane. To majú české spisovatelky spoločné, rodina a kto ich spája... Vlastne to bolo aj pekné, aj keď smutné čítanie.
Nižšie hodnotenie dávam za štýl, je popisný, akoby z odstupu, aj keď sa venuje vnútornému prežívaniu hrdinov, ide to z rýchlika, autorka len opisuje, vysvetľuje a ja ako čitateľ som mala pocit, že čítam popis k scenáru. A aj vďaka striedaniu postáv som si k žiadnej nevytvorila vzťah, niektoré sú dokonca prehnane šablónovité. Ak hľadáte niečo podobné ako bolo Heřmánkové údolí, alebo Šikmý kostel, či Zuzanin dech, nájdete to aj v Pátém jablku, len v menšej miere. Skôr je to taký Listopád, proste tomu niečo chýba.

EvikU.
31.03.2022 5 z 5

Pro mě nejsilnější kniha přečtená v roce 2022. Kniha ve mně rezonuje, velmi silný příběh. Mrazivý, jaká byla nesvoboda a násilím zabírané statky a pole a jiné obchody do "komunistického dobrá". Uf. A to jsem tu dobu neprožila, jen nějaké vyprávění v rodině. Těm co se cukali skončili mnohdy ve vězení jako politický vězni. Příbuzný emigrantů deptala SNB tak, že donášeli na kdekoho, jen aby našli alespoň trochu klidu.

Autorce se klaním, za mě je autorka objevem roku, druhá přečtená kniha od ní letos. Tleskám a tleskám. Byla jsem naplno v tíživé atmosféře. Je potřeba, aby se o tom vědělo!!! Doporučuji!!!

zdehan
28.03.2022 5 z 5

Pěkná kniha která se čte sama přečteno za jeden den.

Ronny
27.03.2022 5 z 5

Velmi čtivé,hodnotím stejně vysoko jako autorčiny Kyselé třešně!

Polajda
26.03.2022 5 z 5

Nádherné čtení, Lenka Chalupová opět nezklamala.

Zuzulinka
23.03.2022 5 z 5

Krásná kniha!! Úplně mne dostala! Já četla jedním dechem!! Doporučuji přečíst.

ErikaJ
22.03.2022 5 z 5

Autorčina tvorba zraje jako víno. Po Kyselých třešních opět nádherný silný příběh. Posuďte sami!

Renatecka
14.03.2022 5 z 5

Perfektní, takové příběhy přímo miluju. Velmi povedené a četla jsem jedním dechem.

tittanie
11.03.2022 5 z 5

Tak přesně takové témata knihy mám ráda a vyhledávám je. Jsou to silné příběhy v těžké době. Líbilo se mi jak si s tím autorka poradila. Jak vykreslila postavy i jejich proměny. Konec mě docela šokoval, protože jsem ho vůbec nečekala.
A jsem ráda, že jsem se mohla setkat s postavou z Kyselých třešní, škoda jenom, že jsem tuto knihu četla docela dávno a úplně přesně se mi příběh nevybavil.

L.Helena
27.02.2022 5 z 5

Zpočátku pozvolné vyprávění o rodině Francových se postupně dramatizuje, jednak událostmi politickými a společenskými, které přináší doba, ale i samotnými osudy členů rodiny. Neřekla bych, že kniha, kde není prakticky žádná přímá řeč, jen vyprávění ve třetí osobě, skoro až jakoby to byl zápis kronikáře, mě dokáže natolik chytit, že jsem knihu prostě nemohla odložit.
SPOILER! Trochu mi jen nesedí název knihy, protože od jisté chvíle mnohé prozrazuje, a tak jsem od té doby jen čekala, kdy "to" přijde a samotné závěrečné kapitoly tudíž pro mě nebyly překvapením, pouze potvrzením toho, co jsem již dost dlouho tušila.

kasavubu
25.02.2022 4 z 5

Další moc povedená kniha paní Chalupové. Závěr knihy opět trochu šokoval, stejně jako tomu bylo u Kyselých třešní. Takové vyústění jsem opravdu nečekala. Těším se na další knihu autorky.

gabra03
20.02.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha - rezonovala ve mě ještě další dva dny...Prozrazovat nic nechci, jen za sebe říkám - líbilo se mi to, a moc!

skalek
12.02.2022 5 z 5

Bravo,bravo..Zase další úžasná,čtivá a skutečná kniha od p.Chalupové. Moc se těším na další knihy....

Dela111
03.02.2022 5 z 5

Stejně jako předchozí kniha Lenky Chalupové Kyselé třešně i novinka Páté jablko je úchvatný propracovaný román s dramatickým dějem.
Rodinná sága se odehrává v poválečné době od února 1946 do února 1950, tedy v těžké době plné změn, které mnohým ničily život. Rychle se měnící politická situace měla velký vliv na všechno.

Příběh vypráví o osudech členů sadařské rodiny z Předmostí u Přerova. Francovi vlastní ovocný sad a sadařské řemeslo je živí už několik generací. Každý z nich se s nastupujícím komunismem vyrovnává jinak, někdo se vzepře, někoho okolnosti přinutí plout s proudem.
Žádný politický režim však nedokáže s rodinou zamávat tolik jako oni sami, jejich zamotané vztahy, touhy a nedodržené sliby. A právě nenaplněná očekávání a bolestná zklamání jsou tím, co rodinu drtí snad víc než nastupující komunismus a vedou příběh k dramatickému konci.
V románu se setkáme i s jednou postavou z předchozí knihy Kyselé třešně. Občas použité nářečí připomíná, kde se děj odehrává.

Na pozadí příběhu je dobře vykreslená politická a společenská situace, rychle probíhající změny, zoufalství a nespokojenost části obyvatel, kterým stálý přísun nových vládních nařízení obrací život vzhůru nohama. Autorka výborně zachytila jak atmosféru té doby, tak i hloubku lidského osudu se všemi dobrými i špatnými rozhodnutími.

Páté jablko obsahuje jeden z těch příběhů, které čtenáře zasáhnou a přemýšlí nad osudy postav a tady i nad dobou, ve které se vše odehrává.
Ráda doporučuji, já jsem se od příběhu nedokázala odpoutat a přečetla jsem ho během jednoho dne. Pro mne to byla jedna z těch knih, které si vychutnávám od první do poslední stránky.