Kulturní obraz českých měst - život veřejný v XV.a XVI.věku 2.díl

Kulturní obraz českých měst - život veřejný v XV.a XVI.věku 2.díl https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243303/bmid_kulturni-obraz-ceskych-mest-zivot-v-ds0-243303.jpg 5 5 5

Druhý díl obsáhlé monografie pojednávající o různých stránkách života českých měst a jejich obyvatel v období let 1420 až 1620. Druhá část spisu obsahuje knihy V až VII, jež pojednávají o následujících tématech: O správě policejní (rychtář a jeho úřad, policejní řády, chudina a tuláci, zločiny a přestupky, čištění města, zdravotnictví, požáry, policejní dohled nad pekaři, mlynáři, řezníky, pivovarníky, vinaři a trhy, čeledí a nádeníky, horníci a mince). O správě finanční (městská komora, městské důchody a vydání). O městském soudě (civilní řízení, rozsudek a odvolání, trestní právo, žaláře, amnestie a tresty).... celý text

witiko
30.05.2019 5 z 5

Neuvěřitelně detailní, ale přitom vůbec ne suchopárný popis snad všech aspektů středověkého a raně novověkého městského způsobu života. Takto podrobný portrét dnes už nikdo nenapíše, tím spíš je zvláštní, že dílo vyšlo jen v jednom, dnes už přes sto let starém vydání. Je příznačné, že autorovi v jeho době vyčítali příliš odlehčený, beletristický styl, kterým přitom předznamenal pozdější, dnes naprosto běžné trendy v historiografii každodennosti. Autor vlastně jen nepopisuje, ale doslova čtenáře provádí. Zvlášť pozoruhodná je dvojí jazyková vrstva krásné staré češtiny – jednak autorův vlastní styl, ale také časté citace autentických dobových pramenů. Jistě, v tomto ohledu je to trochu náročnější četba, ale stojí to za to. Občas tak člověk přijde na zapomenuté, původní významy některých slov. Jsem šťastný, že jsem tento poklad sehnal v antikvariátu v krásné vazbě. Otevřít tu knihu a začíst se do ní je jako vstoupit do stroje času.

Mikino00
22.03.2015 5 z 5

Dodnes nepřekonaná kniha, která předešla svou dobu o desítky let. Ani dnes nemáme žádný podobně ucelený přehled kulturního obrazu českých měst na přelomu středověku a novověku. Winter zde mapuje běžný život, mentality i problémy tehdejšího každodenního života, kde dochází k mnoha pozoruhodným skutečnostem a závěrům.

Zikmund Winter
česká, 1846 - 1912
1947  76%Mistr Kampanus
1953  70%Rozina sebranec
1981  77%Peklo
1984  78%Nezbedný bakalář
1938  75%Peklo (a jiné pražské obrázky)