Kulička

Kulička https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76101/bmid_kulicka-TcE-76101.jpg 4 422 422

Samostatné vydání Kuličky, populární novely, jejíž námět čerpá z doby prusko-francouzské války. V jedné vsi zadrží prušácký důstojník dostavník se zámožnými francouzskými měšťany a nepustí jej na další cestu, dokud se mu nepodvolí lehké děvče, které je mezi cestujícími. Tato žena, nejprve z vlasteneckého cítění jeho nabídku odmítající, pod nátlakem ostatních ke styku s důstojníkem svolí. Přestože vyhoví přání celé skupiny mešťanů a umožní jim pokračovat dál v cestě, upadne svým rozhodnutím v jejich nemilost a opovržení. Autor tak na relativně malém prostoru mistrovsky ukazuje pokrytectví a upjatost měšťanů, kteří odsuzují zhýralost, ale sami ji neváhají využít ke svému prospěchu.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Boule de Suif , 1880

tra-my5156
11.10.2020 2 z 5

Maupassant bravurně popsal vrstvy tehdejší francouzské společnosti od šlechticů, pokryteckých bonapartistů až po demokraticky smýšlejícího Cornudeta. Zároveň Guy de Maupassant hezky vychytal jednoduchý motiv s jídlem, který se opakoval na začátku i na konci příběhu. V 19. století to pro Maupassanta bylo jednoduché, když psal na tehdejší společnost takto pobouřející dílo, jenom protože sám byl ze šlechtického rodu. Spousta jeho děl má lehký erotický nádech, a i přestože byl za to mírně kritizován, měl určitou protekci, neboť byl oblíbený díky svým náruživým životním stylem francouzské smetánky, kterou tak těžce kritizuje ve svých dílech.

Kiu
20.08.2020 3 z 5

Krátké a úderné. Autor se velmi dobře čte, je přímočarý a jasný.

Ninjer
27.07.2020 4 z 5

Guy de Maupassant se snadno čte, má přívětivý jazyk a jeho povídky bývají poměrně krátké a s důrazem na pointu.

V této sbírce povídek se najdou pohodové povídky, které můžou připomenout Čakovy povídky z obou kapes, ale autor se především silně vymezuje vůči různým ošklivým lidským vlastnostem. V ústřední povídce Kulička máme vyobrazeno především nechutné pokrytectví, když se skupina lidí dostane do situace, ze které je může vysvobodit pouze zakulacená prostitutka. Drsné je, že vidíme barvitou skvadru lidí - od úspěšných obchodníků po jeptišky - a všichni se kromě "Kuličky" zachovají odporně.

Ale jak už jsem říkal, mnoho povídek je spíš pohodovějších a vtipnějších, a najdou se dokonce i dvě hororové. Jak už to tak bývá, několik povídek považuju za lepší (např. Kuličku), ale celkově si všechny drží vysokou kvalitu.

Sedm hrozných lidí z deseti.

P.S. Nakladatelství Omega už nikdy víc. Na to, že obvykle vydávají stylem CTRL+C a CTRL+V (jedná se o "public domain" knihy), tak i to dokážou zmršit, když zničehonic na nějaké straně začne chybět inerpunkce nebo třeba vypadne celé slovo.

pavlusa025
22.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha, měla jsem ji k maturitě.

gerzova_
21.06.2020 5 z 5

Knížka, kterou jsem přečetla jedním dechem. Krutý příběh o tom, jak lidé dokáží obrátit a pohrdat.

jachymkos
17.06.2020 5 z 5

Knížka se mi líbila, ale chvílemi mi bylo Kuličky prostě líto. V knížce je dobře ukázané, jak rychle dokážou lidi obrátit.

dawe01
16.06.2020

Skvěle ukazuje lidské pohrdání a hřešení na předsudky. Naznačuje že člověk z nižší společnosti nemůže proniknout výše, ačkoliv by se pro ostatní rozdal. Knížka se čte velmi lehce a svým lehkým dějem zaujme

fojtikjirik
05.02.2017 5 z 5

Krátká povídka vyprávějící o lidské nevděčnosti, zkrátka typické dílo z období realismu.

Edona
07.08.2015 3 z 5

Kulička je nenáročná povídka, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne. Určitě je to dobrý tah i k maturitě. Nicméně mě nijak zvlášť neoslnila, a tak jsem jí udělila pouze tři hvězdičky.

nightlybird
29.04.2011 3 z 5

Autor na pár stránkách popsal jev známý jako lidstvo samo, který byl již vysloven mnohokrát v různých obměnách :
Každý dobrý skutek, musí být po zásluze potrestán,
Učiň čertu dobře, peklem se ti odmění.
Etc.
A plyne z čteného poučení, že prohlášení : "X.Y. má kurevský charakter" může být značně zavádějící a nepřesné a proto bychom je neměli používat, zejména ne při hodnocení jistých osob, o jejichž morálních vlastnostech máme pochybnosti.

Francie francouzská literatura prostituce pokrytectví

Část díla

Guy de Maupassant
francouzská, 1850 - 1893
1972  81%Miláček
1968  76%Kulička
2014  81%Kulička (19 povídek)
1990  72%Neteře paní plukovníkové
1967  73%Mont-Oriol