Krysa na hřídeli

Krysa na hřídeli https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301540/bmid_krysa-na-hrideli-PAi-301540.jpg 5 1 1

Skrumáž literárních útvarů plná hravosti, ironie, odrážejících literární svět a praktiky českého literárního světa a provozu poloviny dvacátých let. Vyšlo jako součást knihovny "Mladí autoři".

Apo73
08.04.2024 5 z 5

Žertovná kniha, která je ekvilibristikou se žánry, permanentním sebeshazováním (i shazováním jiných), a ze které tryská radost. Václav Lacina, pozdější autor mistrné knihy Čtení o psaní si tady tak jakoby rozehrává pole, jakoby si ve fotbale si přehazoval míč z nohy na nohu, šklebil se u toho a dělal tajtrdlíky. Dělá si legraci postupně z Genese básníka, Lyriky, Prózy, Dramatu, Kritice a o tom, z epigramů, slovníků a z toho, co je věčné v umění. Střídavě to je poezie, persifláž, úseky dramatických situací, novel, románů, celé to nedává smysl, ale tváří se to učeně, ale ví, že není.

Několik příkladů:
"Kritik: Hlavním zaměstnáním kritikovým je psaní kritik; vedlejší zaměstnání jsou různá a řídí se názory a podnebím. Kritik může býti zároveň hypnotisériem, posluchačem germanistiky na filosofické fakultě, krotitelem šelem nebo enthusiastou." (s. 27)
Druhy kritiky: "V zásadě rozeznáváme dva druhy kritiky: pásemnou (obvyklou v Pásmu) a pohostinnou (v Hostu)" (s. 27).

Některá slovníková hesla:
"Alkoholism: systematické vykrádání Appollinaira.
Centrism: dostati nařezáno z prava i z leva.
Komunism: Ježíšmarjá, dou vod toho dál, cop dyby to vybouchlo!
Optimism: Proč bych si nedělal psinu, snad mi nenařežou!
Pesimism: Proč bych si nedělal psinu, nařežou mi tak jako tak!
Poetism: Papoušek na motocyklu, zázračná opice, falešný maryáš, předpokládající erudici.
Pragmatism: Napsal Karel Čapek, obálku vyřezal Josef Čapek.
Romantism: Největší provinění v očích F. X. Šaldy...." (s. 30)

Nebo epigramy:
"Kallista píše pořád o barvách - a přece
jsou jeho verše bezbarvé." (s. 41)

"Sedí Emil Vachek v Prameni,
romány se z něho pramení;
bude-li se tužit ještě rok,
kulturní nám zplodí veletok." (s. 42)

"Hnal pasáček kozy domů,
utekly mu do zelí,
sedí tam strašák z pestré látky
(návrh od Fr. Kysely)...(s. 43)

Není to nádhera? Čirá hravost.

Václav Lacina
česká, 1906 - 1993