Krycie meno Bežec

Krycie meno Bežec https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183699/bmid_krycie-meno-bezec-183699.jpg 4 23 5

Prvá kniha o zákulisí slovenskej tajnej služby, politiky a podsvetia. Kniha Krycie meno Bežec obsahuje množstvo doposiaľ nepublikovaných informácií zo zákulisia tajných služieb, slovenskej politiky a bratislavského podsvetia. Odhaľuje existenciu takzvanej paralelnej tajnej služby, neobvyklej organizácie spravodajských dôstojníkov, usilujúcich sa dokumentovať prešľapy oficiálnej SIS. Odpočúvanie centrál opozičných strán, horiace autá, výbuchy a záhadné zmiznutia ľudí. Aj taká bola nedávna história 90-tych rokov minulého storočia. Na jej pozadí sa odvíja autobiografický príbeh Petra Tótha, ktorý bol ako novinár pod drobnohľadom tajnej služby, neskôr sa stal jej príslušníkom a nakoniec aj riaditeľom kontrarozviedky SIS. Rozpráva o tom, ako našiel ukrývajúceho sa Oskara Fegyveresa, korunného svedka únosu prezidentovho syna, a ponúka zasvätený pohľad na vraždu jeho najlepšieho priateľa Róberta Remiáša. Autor sa nevyhýba ani kontroverzným udalostiam zo svojho života. Otvorene popisuje svoj kariérny vzostup, ale aj strmý pád. Bežec umožňuje bližšie spoznať jeho autora a ponúka nekonvenčné videnie sveta tajných služieb.... celý text

JelloBiafra
30.11.2020 4 z 5

Pamäti bývalého novinára a dôstojníka SIS Petra Tótha mňa veľmi sugestívnym spôsobom vrátili do časov, kedy na Slovensku vládol mafiánsky klan zvaný HZDS a jeho Boss Vladimír Mečiar. Ten si v spolupráci s Ivanom Lexom a Jaroslavom Svěchotom urobil z SIS súkromnú politickú políciu, ktorá nielenže uniesla prezidentovho syna Michala Kováča ml., ale v spolupráci s mafiou mlátila a zastrašovala akýchkoľvek Mečiarových oponentov. Tóth tu približuje vtedajšiu atmosféru strachu a zároveň aj snahu "paralelnej" tajnej služby vzdorovať proti vtedajšej garnitúre. Veľmi na mňa zapôsobila pasáž, kde je rozoberaná vražda Róberta Remiáša a otázniky okolo nej. Autor tu však pripúšťa, že v jeho vražde nemusí mať nutne prsty iba SIS. Je tu rozoberaná aj autorova kariéra v SIS a prekvapivo až v poslednej časti sa autor rozpíše o svojich začiatkoch novinára. Každopádne sa jedná o veľmi významné knižné memento, ktoré stojí za pozornosť.

Sany33
29.09.2020 5 z 5

Je to trochy konšpiračne založená kniha ale zas na druhú stranu o to pútavejšia. P. Toth vlastne napísal svoju autobiografiu z pohľadu spravodajského dôstojníka SIS. Operoval v tejto sfére v najzaujímavejšom období a síce v 90. rokoch a aj pre to je táto kniha zaujímavá.
Obľúbená postava: Asi nikto nakoľko sa jedná o biografiu. 90%

Balenka
12.05.2018 5 z 5

wau, nečakala som, že ma takáto faktografická kniha dokáže tak vtiahnuť do deja. Ja som sa nemohla odtrhnúť a určite odporúčam prečítať všetkým, ktorých aspoň trocha zaujíma politické dianie v SR v deväťdesiatych rokoch.

sackettboy
05.08.2016 5 z 5

Veľka vďaka autorovi, že aj keď nemohol prezradiť úplne všetko, poskytol nám ucelenejší prehľad vo fungovaní tajnej služby v divokých mečiarovských rokoch a ďalších súvisiacích príbehoch. Kto môže toto dejstvo Slovenskej republiky opísať lepšie ako človek, ktorý to sám prežil na vlastnej koži. Najsmutnejšie na tom, je to že vinnící zostávajú častokrát nepotrestaní....

Gracian1964
11.07.2015 4 z 5

Knihu mi požičala kolegyňa, inak by som sa k nej sotva dostal. Prečítal som ju takmer úplne celú, až na pár strán v závere, keď ma to už prestalo baviť, respektíve - začalo ma to unavovať. Dozvedel som sa mnoho zaujímavých informácií, ako už bolo avizované na prebale knihy a som vcelku spokojný. Diali sa, dejú a budú diať svinstvá. To som vedel aj predtým a viem to aj teraz, ale už s vačšou istotou, hihi...Navyše som sa ešte dozvedel, čo je to pufko, ako sa zhotovuje a na čo slúži. Kto by to chcel vedieť tiež, nech si prečíta knihu, ja to prezrádzať nemienim. Jedine za pivo :-))