Krvavé pohraničí

Krvavé pohraničí https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51499/krvave-pohranici-krvave-pohranici-fJE-51499.jpg 4 199 38

Krvavé pohraničí série

První román ze světa Pohraničí. Na pohraničí mezi územím lidí a skřetů zuří nepřetržitá válka. Tady již nejde o spravedlnost, ale o půdu a peníze. V boji o ně dokážou být lidé zákeřnější a krutější než skřeti.

Arachnid
10.01.2019 5 z 5

Když jsem to četl, měl jsem pocit, že pan Šlechta měl v dětství rád stejnou dobrodružnou literaturu, jako já. A to na tom zbožňuji asi nejvíce. Jinak velmi čtivé a krásně zpracovaný svět s postavami, kterým rozumím a vždy chápu jejich motivaci.

hanak_v_exilu
14.12.2018 4 z 5

Když jsem tuhle knížku četl poprvé, zaujalo mě že působí jako součást většího celku, přestože navazující knihy tehdy neexistovaly. Vladimír Šlechta vymyslel živoucí svět, který je zvláštním hybridem mezi vysokou fantasy a - alespoň co se Krvavého pohraničí týče, westernem. Jen málokdy jsem měl tak silný pocit z reálnosti prostředí. Paradoxně dojmu pomáhají zaměnitelné postavy a nekomplikovaný děj. To druhé je ostatně i moje jediná výtka. V příběhu se toho zase tolik nestane a mezi tím podstatným jsou dlouhé pasáže sice čtivého a zajímavého vyprávění, ovšem pro hlavní zápletku nijak důležitého.

Tiny24
25.05.2018 5 z 5

Jedním dechem přečteno. Takovouhle fantasy miluju, nadsázka, skvělé hlášky, humorné postavy, jednoduchý svět , nikdo zde svými přehnaně hrdinskými činy nezachraňuje celé lidstvo. Floyd jen prostě chce zpátky svůj starý život, ale ví, že zpátky už se to nevrátí, tak se alespoň snaží zachránit, co se dá. Čiší z toho krásná nostalgie a smutek, ale vše je bráno s nadhledem a nikdo se zde zbytečně nepitvá ve svých pocitech. Navrch dobře propletený příběh s detektivní zápletkou a uspokojivým zakončením. Touhle knihou si mě pan Šlechta získal a já se těším na další knihy ze světa Krvavého pohraničí.

Leximort
16.05.2018 4 z 5

Knížka je vlastně spíš trochu delší povídkou. Krátce rozvíjí osudy "jasoně" Floyda Bartletta a přináší i nový vhled do života rozporuplného hrdiny Gordona Fee. V přiměřené míře nese všechny klady (i zápory) Šlechtových počinů. Sečteno a podtrženo, prima čtení.

Fenixik
15.01.2018 5 z 5

Po dočtení trilogie Gordonova země a souboru povídek "Válečná lest" jsem se dostal k vlastně první knize z Krvavého pohraničí. Musím říct, že některé z další knih pana Šlechty byly více dobrodružné, ale jako úvodní to nebylo vůbec špatné. Bylo příjemné sledovat jak vlastně dopadl hrdina pohraničí Gordon Fee. Už teď mi leží na stole kniha "Šílený les" a jak to tak vypadá u pana šlechty ještě nějakou dobu zůstanu.

Poluch
22.09.2017 3 z 5

65%. Ako úvod do série výborná kniha. Dej svizny, postupne odhalujuci konania jednotlivých postáv. Páčilo sa mi postupne zobrazovanie histórie pohraničia. Floyd ma zo začiatku hrozne stval, no neskôr som mu už začal fandiť.

Svářeč
29.01.2017 4 z 5

S potěšením musím konstatovat, že zub času byl k úvodní knize legendárního českého cyklu poměrně milosrdný a užil jsem si ji stejně jako poprvé před lety. S odstupem času mi však přecijen neunikly jisté vady na kráse. Kupříkladu je evidentní, že Vláďa Šlechta ještě neměl při psaní této knihy moc zkušeností se stavbou příběhu, který mi přišel dost podivný. Zpětně jej vůbec nedokážu zrekapitulovat a obsahuje množství zbytečných odboček a divných, z prstu vycucaných zvratů ("odhalení" barona). Jinak ale nemám co vytknout, čtení této knihy pro mě byl silně nostalgický zážitek a hned mám chuť se vrhnout na Gordonovu zemi, jejíž kompletní nové vydání mám již delší dobu v knihovničce.

whiolet
29.11.2016 5 z 5

Strhující, perfektní...jeden z nejlepších českých autorů fantasy

Geramon
24.09.2016 5 z 5

Prostě paráda.
Pro mě jednoznačně nejlepší česká fantasy (Miroslav Žamboch ať mě promine)
Prostě pro mě tato kniha měla naprosto úžasnou atmosféru.
Postavy, prostředí a děj. Neuvěřitelné a a po přečtení ve mě zanechala hluboký dojem.
A nejen tato ale i další knihy z této série.
Možná, že se mě líbí i o něco více než série Drizzt do Urden od Salvatoreho.
Prostě úžasné úžasné a velký dík panu Šlechtovi že jsem měl možnost si tuto knihu přečíst

Janičta
12.08.2015 3 z 5

Bylo to hezké počtení, ale jak už tady několikrát padlo, celé to nějak vyšumělo do ztracena. Jen ke konci se něco semele, ale to je jen kapička v moři. Floyd se mi docela líbil, chápu že po tom co prožil chtěl mít hlavně od všeho pokoj, ale bral to poněkud naivně. Je škoda, že postava už nikde není nijak víc rozebraná a už se mihne jen v Gordonově zemi...

Tamten
10.07.2015 2 z 5

V zásadě to není špatná knížka, ale má dva problémy. Tím prvním je velké množství "neznámých" pojmů (ať již jde o geografické údaje, názvy ras, jména postav, ...), takže velice dlouho trvá, než se člověk začne v celkové situaci nějak orientovat. Druhým problémem bylo, že mi hlavní hrdina nepřipadal nijak moc sympatický. Vlastně ono to tak nějak platí o většině postav v knížce, a to se pak samozřejmě mnohem hůř čte.

Kozlik_nbk
13.02.2014 4 z 5

Moje první knížka, kterou jsem si koupil od Šlechty a taky první kouopená fantasy knížka. Od té doby jsem přečetl mnoho knih od autora a jeho knížky a příběhy postav jsem si zamiloval a vžil se do jejich života.

ala.mihalikova
26.01.2014 3 z 5

Jako oddechovka to ušlo. Celkem se to četlo samo a příběh svižně utíkal. Akorát mi vadilo, že se celou dobu děj točil kolem něčeho, čím se nakonec knížka ani moc nezabývala. A vsuvky s informacemi z historie mi spíš děj kazily. A musím souhlasit s názorem, že jakmile jste knížku dočetli, uvědomili jste si, že se tam toho moc nestalo. Čekala jsem od toho trošku víc.

Ocas
07.09.2013 4 z 5

Náhodná koupě náhodné knihy. Velice milé překvapení. Dobře se to četlo, nenudilo to. Za mě pochvala. Bohužel druhý díl mě už tolik nebavil a ni jsem jej nedočetl :((

Yarwen
05.07.2012 3 z 5

Byl jsem na knihu zvědav, neboť od Šlechty jsem ještě nic nečetl a recenze na něj byly pozitivní. Nejprve na mě vykoukla mapka, na žánr fantasy poměrně primitivní, nicméně autor dokáže čtenáře do prostředí dobře uvést, jednotlivé postavy naopak odkrývá spíše postupně. Román je to rozhodně čtivý, čtenář se rychle ponoří do děje, ale najednou zjistí, že tři čtvrtiny knihy je za ním a ono se vlastně ještě nic moc nestalo. V zásadě to tak i skončí, dějová zápletka je tedy poměrně jednoduchá, což knize trochu škodí. Jádro je ale vice než dobré a kniha je - alespoň pro mě - pozvánkou k četbě další tvorby tohoto autora.

honajz
10.04.2012 2 z 5

Skutečně je to napsáno čtivě, popis prostředí vynikající, ale od začátku to slibuje jistá očekávání, která nejsou naplněna, chybí větší příběh, tajemno, zápletka, což podle mne patří k jakékoliv knize. Styl psaní se mi líbí moc, ale když vlastně k ničemu nevede, přijde mi to takové psaní pro psaní, nevím, jak to přesně vyjádřit… Jako kdybych četl cestopisný dokument s několika postřehy o jednom z cestovatelů a střípky ze života jeho okolí. Vztahy jsou skutečně jen nahozené a chybí zde nějaký dramatický oblouk, důvod, proč postavám fandit, i pointy jednotlivých kapitol vyšuměly jak bublinky.

gogo
04.04.2011 4 z 5

Moje první fantasy. Z počátku jsem se moc neorientoval, navyknutí na styl také zabralo čas, ale po nějaké době jsem se do knihy začetl a byl jsem velmi mile překvapen. Kravevé pohraničí není vůbec zlé!

Sirius
02.01.2011 4 z 5

První fantasy po dlouhé době a hned se z toho vyklube takové překvápko_______Ano, přečtení téhle knihy bylo nevyhnutelné od okamžiku dočtení Válečné lsti. Vláďův styl se zde teprve piloval, ale je zde vidět zárodek toho, že se s nimi lidově řečeno: "Nepáře." Ta kniha je dobrá, čtivá a velice originální - o tom svědčí i to, že jsem to dal za jeden den. Postavy jsou skvělé, ale pravda je taková - že Floyd není (bohužel) Roger, které ho mám nejraději; třeba se to změní až poznám blíže Thompsona. Těším se na výpravu do Šíleného lesa, který se už příhodně nachází v knihovničce.

elfové česká fantasy skřeti fantasy

Vladimír Šlechta
česká, 1960