Prohnaný

Prohnaný https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126466/bmid_prohnany-126466.jpg 4 529 117

Kroniky železného druida série

Atticus O'Sullivan, poslední druid, si poklidně žije v Arizoně, provozuje okultní knihkupectví a ve volném čase na sebe bere zvířecí podobu a vyráží na lov se svým irským vlkodavem. Sousedé a zákazníci ho znají jako pěkného potetovaného jednadvacetiletého Ira - ale ve skutečnosti nemá jednadvacet let, ale jednadvacet století. Nemluvě o tom, že čerpá sílu ze země, oplývá břitkým rozumem a nosí ještě břitčí meč známý jako Fragarach neboli Odpovídač. Po tom však touží jeden pořádně naštvaný keltský bůh, který prohání Attika po celá staletí. Nyní ho konečně vystopoval a Atticus bude potřebovat všechnu svoji sílu a k tomu pomoc svůdné bohyně smrti, upířího a vlkodlačího právníka, sexy barmanky a trochu toho starého dobrého irského štěstí, aby se mu podařilo nakopat pár keltských zadků a zachránit si krk.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hounded , 2011

novi74
08.02.2019 5 z 5

První díl příběhů druida, který již 2000 let žije mezi námi se svým věrným psem Oberonem, mimochodem Oberon je snad nejlepší psí hrdina co kdy existoval :-)
a tak pokud hledáte vtipnou fantasy knihu/sérii je tato kniha/série přesně pro vás :-)

Schefik
25.01.2019 4 z 5

Prohnaný rozhodně stojí za pozornost. Pokud máte rádi spoustu akce a napětí proložené skvělým humorem a hláškami, které zaručeně pobaví, je tato série právě pro vás. Pro ostatní čtenáře se bude jednat o příjemné osvěžení žánru a skvělou jednohubku například na cestu do práce nebo školy.

Lomeril
27.11.2018 4 z 5

V zásadě literární verze béčkového akčňáku - není nouze o lepé děvy (nebo bohyně), souboje se spoustou krve a vtipné hlášky. Pokud čekáte přímočarou zábavu, u které nemusíte přemýšlet, pak je Prohnaný kniha pro vás. Jako prostá akční zábava funguje bezvadně. Pokud v knize hledáte nějakou hlubší myšlenku či nedejbože filozofii, sáhněte raději jinam.

trudoš
20.11.2018 3 z 5

Proč u mě Prohnaný nezafungoval? V první řadě proto, že nepřináší nic, co bych ocenil. Druid, který má něco málo přes jednadvacet století a vlastní krámek s esoterickými předměty (brr), není nic pro mě. Navíc mi vadila hrdinova nesmrtelnost, protože to přímou měrou ubírá na napětí. Když se uprostřed románu zabýváte myšlenkou, jakým způsobem by se dalo hlavní postavě ublížit, asi není všechno úplně správně.
Jinak je ale Atticus O'Sullivan sympaťák - zábavný, sarkastický, charismatický. Zápletka taky ujde, i když do těch dvě stě sedmdesáti stran autor podle mě namontoval až příliš mnoho motivů, takže jsem se v některých okamžicích ztrácel. Nicméně alespoň nevatuje, ani nesklouzává k pouhému vykreslování atraktivních obrazů. Ve výsledku proto fajn čtení, které jen nijak nepřekračuje hranice žánru. Pouze splňuje to, co slibuje v anotaci, a navíc je okořeněné keltskou mytologií.
PS: Sousedka, která na Atticuse neustále dotírá, zda-li už zabil nějaký prohnilý Anglány, je vskutku dokonalá.

slepyce
08.11.2018 5 z 5

velmi příjemné čtivo

MagdaFish
05.11.2018 4 z 5

Vtipná, moderní fantasy. Ideální na proložení něčeho výživnějšího a složitějšího. Sexy druidů prostě není nikdy dost. :-)

Boboking
18.10.2018 4 z 5

Chápu, že se to lidem líbí. Moderní fantasy psané moderním jazykem. Postava, kterou si pro její drzost a názory musíte zamilovat, k tomu ta kombinace mytologie a současného světa, plná ironického humoru. Doporučuji.

Finskej
26.09.2018 4 z 5

Příběhy železného druida, jako série, jsou vcelku zábavné a dobře napsané čtení. Tedy pokud se jeden přenese přes faktor „nemám rád, když hrdinové nakopávají do zadku bohy moc brzy“ – někomu to vadí, a pro toho tento cyklus není, jiný to zkousne, a tak ho čeká pár řemeslně dobrých dílů s přiměřenými zápletkami a i řadou vtipných pasáží. (Hlavně když dojde na mentální dialogy druida a jeho věkovitého psího přítele.) Ale jednu radu bych měl: série končí 9. dílem – Scourged – a ten nečtěte. Je příliš znát, že Hearne už to chtěl ukončit, a moc se mu to nepovedlo. Vlastně kdybych mohl vrátit věci zpět, devátý díl bych ze své hlavy vyzmizíkoval a spokojeně skončil osmým.

Allysa1985
18.09.2018 3 z 5

Plus za postavu druida, mluvícího vlkodava a řadu zábavných narážek propojujících současnou kulturu a všechna božstva plus pár dalších navíc, velké mínus za to, že se všichni bohové chovají jako banda neschopných šašků, vůbec nevím, proč by je kdy kdo uctíval nebo se jich bál. To bude asi to hlavní, co mi vadí, celé sérii opravdu významně chybí pořádný padouch.
Na zadek si z toho nesednu, vracet se ke knihám taky nebudu, ale rozhodně nelituju, že jsem to četla.

Barbarella13
23.08.2018

Miluji fantasy pribehy, ale tohle mi bohuzel prijde jen jako slatanina bohu z ruznych zemi a ruznych historickych obdobi bez spetky logiky. Taky si u tak vecnych a mocnych bytosti predstavuji jine chovani, nez to srovnatelne treba s justinem biebrem. Kniha jednoduse nema dusi a nejsou za ni hlubsi myslenky. Prebaly knih cele serie me taky moc literarne nenavnadily. Fantasy serii na podobne urovni uz mam prectenou (magie - kate daniels) a tuto serii si nechavam rozectenou a v "zaloze".

pejty
22.07.2018 5 z 5

Tak právě jsem objevil svoji oblíbenou fantasy sérii. První díl byl naprosto úžasný. Nebudu zde ani vypisovat klady této knihy, protože by to bylo na velmi dlouho. Tak napíšu jediný zápor, který mě napadá a to je ten, že to bylo tak rychle přečtené. Jediné čeho se bojím je to, že si další díly neudrží kvalitu, protože tady je laťka nasazená hodně vysoko.

michal8325
23.06.2018 5 z 5

zajmavé a vtipné

Ramiel
28.05.2018 4 z 5

Je to zábavné! Je to čtivé! Proto promíjím některé nelogické věci, které se v knize objevují.
A hlavně, kdo by nechtěl být v kůži Attica? Bohy zabíjí svým kouzelným mečem a bohyně mu samy skáčou do postele...

wildXchos
19.04.2018 4 z 5

V keltské literatuře se moc nevyznám, ale tahle kniha byla opravdu příjemným čtením. Hodně jsem si oblíbil Attica i Oberona a zařadit do příběhu upíry a vlkodlaky je úžasný nápad. Jediné, co bych vytkl, je, že některé postavy byly hodně přeceňované, pořád se mluvilo o tom, jak jsou nebezpeční a jak se jich Atticus bojí, a potom je bez problému zabil.

Aríka
08.04.2018 5 z 5

Knihu jsem popadla do ruky hned, jak mi přišla. nemohla jsem se dočkat, až se začtu, protože keltská kultura mě velice zajímá, a je lepší způsob jak se o ní dozvědět víc, než právě prostřednictvím vyprávění jednoho, dvacet jedna století starého druida? Příběh mě chytl od prvních vět a Oberona jsem si oblíbila, což můžu říct i o jeho páníčkovi. Rozhodně doporučuji.

Qvik
04.04.2018 4 z 5

Kniha je odpočinková, velice čtivá. Tím mám na mysli, že má originální nápad, ale je psaná jednoduchými větami bez strhující akce. Celkový dojem 4 hvězdy. Ale mám nutkání dát 5 hvězd za super hlášky Oberona :D

Albina
11.02.2018 3 z 5

Bez ohledu na to, kým/čím autor obohatí realitu, měl by se základních rysů reality držet. Nesmrtelní druidové, monstra, bohové, mluvící zvířata, kouzla - proč ne.
Ale těžko mě přesvědčí, že si obyvatelé malého městečka celá léta nevšimnou, že hlavní hrdina nestárne, není jim divné, že "student" místo školy pracuje ve svém vlastním knihkupectví.
Taky je těžko uvěřitelné, že hlavní hrdina ve svých zhruba jedenadvaceti obsáhl takové vědění jako žádný jiný druid, což mu dává faktickou nesmrtelnost. A přitom by stačilo, aby byl vzhledově neurčitého věku, aby stačil naakumulovat vědomosti a přestal stárnout někde kolem čtyřicítky.
Zápletka samotná je taky docela chatrná, o tom se zmiňují někteří přede mnou (Lea).
Nicméně kniha je docela čtivá, takže tři hvězdy.

*Pájuše*
21.01.2018 4 z 5

Upřímně, není to kniha, ze které bych se posadila na zadek. Na druhou stranu je kniha originální. Druid v hlavní roli? Sem s tím! Keltská a severská mytologie knize dodávala takové příjemné tajemno, které mě neskutečně bavilo. Ovšem "křesťanství" je tu jaksi... ne vyloženě opovrhováno, ale je na něj nahlíženo z trochou pesimistického pohledu. Ať už to bylo jakékoliv náboženství či vyznání, autor velmi umě zpracoval jejich pravou podstatu. Za to si u mě vybojoval další hvězdu.
Co se týče postav - ne všechny jsou reálně vyvedené. Některé oplývaly takovou mocí, až se jiným postavám v knize rozklepala kolena, ale když přišlo na věc... no, řekněme, že té slibované "moci" zas takolik ve skutečnosti neměli. Teď jen záleží, jesteli tomu věříte. Budete věřit té "moci", kterou měli někteří bohové vládnout (přímo je to předurčuje v jejich legendách), ale ve skutečnosti je to jako by se s tou mocí teprve seznamovali? Netvrdím, že jsem to takhle měla u všech postav (u Morrígan nebo Brigid rozhodně ne!), ale co takový Bres nebo v závěru Aenghus Óg? * SPOILER * Zrovna u těchto dvou mi přišlo spolčování se s ostatními mocnými bohy a pekelník (jako by jim jejich vlastní moc nestačila) jako výsměch toho, čeho se snažil autor dosáhnout. Ano, pomoc je vítáná, ale v takové kavalérii? Vážně je to potřeba? Kdyby takové spojenectví upevnil Atticus, neměla bych nic proti tomu vytknout. Přeci jen je to druid, i když starý, ale rozhodně není bůh. * KONEC SPOILERU *
Za mě určitě originální, vtipné a lehké čtení. Ovšem s některými postavami mi příběh moc nepasoval. Po dlouhém váhání si ale kniha ty čtyři hvězdy nakonec zaslouží.

zuzik2301
20.01.2018 2 z 5

Ke knize jsem se dostala přes štítek "vlkodlaci" ale upřímně jsem čekala něco víc, takže jsem trochu zklamaná.
Jistě příběh to není špatný a kniha se četla pěkně. Vadilo mi však, že se tam všechno dělo moc rychle. Kdyby autor jen trochu zpomalil - opravdu trochu, ne aby to natáhl na 500 stránek - asi by to nebylo na škodu. Takhle jste už od první věty naprosto strženi a už jen jedete jako na horské dráze.
Navíc se mi i příčilo chování některých postav. Např. vdova MacDonagová. Attik přímo před ní zabije svého nepřítele a ona?
"Ah pojď dáme si čaj a pak ho zakopeme u mě na zahradě." Cože?
Navíc podobných situací bylo v knize víc. Vraždění na ulicích a nikdo ze smrtelníků si ničeho nevšimne? Jediné, co mi přišlo v tomto ohledu reálné byla reakce Attikova souseda, který zavolal policii.

Shinstria
26.10.2017 5 z 5

Bavilo mě to. Hodně. Bála jsem se těch názvů, ale nakonec to nebyl problém. Knížku jsem si užívala, taková pohodička, dost mě tam bavily ty hlášky a podobně :D