Kronika zapomenutého templáře

Kronika zapomenutého templáře https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2737/kronika-zapomenuteho-templare-2737.jpg 4 52 52

Roku 1292 se na Moravě objevuje jméno rytíře Ekka jako komtura čejkovické komendy. Postupně se stává komturem i obou pražských komend a konečně je jmenován jako zemský komtur pro Čechy, Moravu a Rakousko. Právě komtur Ekko přenesl hlavní sídlo z Prahy do moravských Čejkovic. Tento krok měl zřejmě čistě praktický ráz, protože templáři vlastnili nejvíce zboží právě na Moravě a také v okolí nedaleké Vídně. Konec templářů v českých zemích nebyl nikterak dramatický. Templáři stíháni nebyli. Roku 1312 předali veškerý svůj majetek johanitům. Pravdou však zůstává, že například právě bohaté Čejkovice skončily v rukou Jindřicha z Lipé. Zdá se, že se johanité stali prostředníkem mezi královskou pokladnou a vlivnými šlechtici... celý text

Amneris
21.12.2022 4 z 5

Tato knížka nás zavede do počátku 14. století, kdy se vlády v českých zemích ujal Jan Lucemburský. Na pozadí historických událostí spojených s řádem templářů a johanitů se seznámíme s detektivním příběhem o zmizení bohatého muže a zároveň bojem o to, kdo získá bohaté sídlo komendy... Škoda toho dlouhého úvodu, který byl pro mě trochu nudný. Ale chápu, že ho autorka musela napsat, aby se čtenář orientovat, v jaké době a za jakých okolností se příběh odehrává. Zajímavé pro mě bylo vysvětlení vzniku Dalimilovy kroniky, rozšířila jsem si obzory :-)

oka3408
30.03.2021 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak krásný příběh na pozadí historických událostí. Těším se na další knihy od této autorky

babystar
06.08.2020 3 z 5

Příběh s detektivní zápletkou z posledních dní templářů na Moravě. Děj trochu jednoduchý, ale jsem zase o něco chytřejší. Také se mi líbilo vysvětlení vzniku "Dalimilovy kroniky". Vím opět něco nového z naší historie a uzrálo ve mne přesvědčení, že se už konečně musím jet podívat do těch Čejkovic, protože to je (podle webu) i teď zajímavá obec a ještě ke všemu zde minimálně 300 let žila rodina mé babičky (A já tam, ó hrůzo, ještě nikdy nebyla !!!).

tittanie
29.07.2020

Kniha se mi četla dobře. Velice příjemný příběh.

Erawan
03.02.2020

Po "Nevěstkách" a "Židovkách" se mi naprosto nepodařilo se do "Kroniky..." začíst... Začátek knížky - než se začalo něco dít - byl na mne příliš dlouhý a nudný. Možná ale ještě dostane šanci...

hapac
04.12.2019 4 z 5

Napínavý příběh, který mne bavil.

denib
05.05.2019 5 z 5

Příjemné čtení, ve kterém vystupují skutečné osoby. Děj se odehrává v okamžiku, kdy už bylo rozhodnuto o zrušení Templářů. Než se jejich majetek, konkrétně Čejkovická komenda, předá Johanitům, je třeba vyřešit otevřené záležitosti jako zmizení nebo vražda. Pátrání je napínavé, konec v některých věcech překvapivý. Jedna nitka děje se mi ke konci zdála až moc nepravděpodobná, nicméně dle doslovu autorky zřejmě pravdivá. Celkový dojem je, že se jedná o zajímavou knihu, kterou můžu doporučit.

vincek1
21.01.2017 4 z 5

Po "Nevěstkách a Židovkách" další kniha autorky, která se stává mou oblíbenou. Na historických faktech je postaven pěkný a hlavně napínavý příběh. Doporučuji.

alabra
28.10.2014 4 z 5

Pan Vondruška má konkurenci, příjemné počtení.