Kniha roku 2014


Krize, nebo konec kapitalismu?

od: Jiří Pehe

Krize, nebo konec kapitalismu?

Sborník obsahuje úvahy jedenadvaceti renomovaných českých intelektuálů, kteří se neztotožňují s ortodoxním ekonomickým neoliberalismem. Ve svých esejích se zamýšlejí nad příčinami současné krize a jejími možnými řešeními. Autoři jsou názorově široce rozprostřeni, od těch, kteří vidí současnou krizi jako jednu z mnoha cyklických...celý obsah knihy

Sborník obsahuje úvahy jedenadvaceti renomovaných českých intelektuálů, kteří se neztotožňují s ortodoxním ekonomickým neoliberalismem. Ve svých esejích se zamýšlejí nad příčinami současné krize a jejími možnými řešeními. Autoři jsou názorově široce rozprostřeni, od těch, kteří vidí současnou krizi jako jednu z mnoha cyklických krizí kapitalismu, až po ty, kteří tvrdí, že je třeba hledat alternativy k současnému společensko-ekonomickému systému. Další autoři vidí současnou krizi jako ještě hlubší problém: krizi hodnot, které stály u zrodu modernity, tedy krizi industriální civilizace. Sborník je tak prvním ucelenějším přehledem pohledů význačných představitelů české inteligence na stav současného západního světa včetně našich domácích poměrů.

(www.kosmas.cz) méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134692/krize-nebo-konec-kapitalismu-134692.jpg 46
Žánr:Naučná literatura - Politologie
Rok vydání: 2012, 1. vydání originálu: 2012 ...více
Štítky:úvahy a zamyšlení
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.

mcleod12.11.2013

Zajímavá kniha přibližující pohled několika "alternativních" intelektuálů na vývoj světové, evropské a české společnosti v průběhu současné krize. Některé příspěvky jsou velmi povedené, některé jsou sepsáním obecně známých a již často publikovaných myšlenek autora, některé statě jsou dokonce přepisem či navázáním na již vydané knihy, jen málo z nich je však takových, které by nestálo za to si přečíst. Mám velmi rád originální myšlenky vymykající se zažitému střednímu proudu (v tomto případě neoliberálnímu), kniha mě tedy už z principu nadchla. Potěšily mě také příspěvky mnoha levicových intelektuálů, kteří jsou mi myšlenkově velmi blízcí. Dlouho jsem hledal takový zdroj kritických myšlenek, tady se mi dostalo nadmíru zamyšlení nad texty většinou nejzajímavějších českých myslitelů. Doufám, že tento projekt nebude ojedinělý a dočkám se další podobné knihy.