Pomůžeme vám evidovat knihy, které se chystáte číst. Začněte zde X

Krize, nebo konec kapitalismu?

od: Jiří Pehe

Krize, nebo konec kapitalismu?

Sborník obsahuje úvahy jedenadvaceti renomovaných českých intelektuálů, kteří se neztotožňují s ortodoxním ekonomickým neoliberalismem. Ve svých esejích se zamýšlejí nad příčinami současné krize a jejími možnými řešeními. Autoři jsou názorově široce rozprostřeni, od těch, kteří vidí současnou krizi jako jednu z mnoha cyklických krizí kapitalismu, až po ty, kteří tvrdí, že je třeba hledat alternativy k současnému společensko-ekonomickému systému. Další autoři vidí současnou krizi jako ještě hlubší problém: krizi hodnot, které stály u zrodu modernity, tedy krizi industriální civilizace. Sborník je tak prvním ucelenějším přehledem pohledů význačných představitelů české inteligence na stav současného západního světa včetně našich domácích poměrů.

(www.kosmas.cz) méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/13_/134692/krize-nebo-konec-kapitalismu-134692.jpg 4.28
Žánr:Naučná literatura - Politologie
Rok vydání: 2012, 1. vydání originálu: 2012 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Lector24.03.2015

Podnětná kniha, plná rozličných názorů. To, co se na nás před sedmi lety přihnalo „jako blesk z čistého nebe“, rozebírá z různých úhlů pohledu. Ukazuje, že to nebyl tak úplně blesk z čistého nebe. Podzimní události roku 2008 a jejich následná gradace jsou víceméně jen logickým vyústěním selhání neoliberálního kapitalismu. Tento závěr také napovídá, že většinu přispěvatelů tohoto sborníku tvoří spíše levicově orientovaní komentátoři a myslitelé.
Po třech letech od jejího vydání a po téměř sedmi letech od vypuknutí krize nelze od knihy očekávat „objevení Ameriky“. Někteří z autorů svoje názory mnohokráte publikovali i jinde – za tu dobu k tomu měli dostatek příležitostí. Přesto nelze říci, že četba této knihy je zbytečná. Už jen fakt, že je to vše pěkně shromážděné na jednom místě, stojí za úvahu. A některé z komentářů a úvah nejsou zase tak všední a fádní a na webu je nevidíte každý den.
Kniha má, jak už to v takových případech bývá, jeden nedostatek, a sice že zná příčiny, ale řešení formuluje velmi vágně. Řešení problémů západního světa je na jednu stranu zřejmé, a to z knihy vyplývá, ale na druhou stranu je to řešení takřka idealistické, které obsahuje široké zapojení každého z nás. Tuto bezradnost nemůžeme klást za vinu ani editorovi, ani jednotlivým autorům. Je to „oříšek“, se kterým si neví rady ani hlavy pomazanější a ani lidé s větším vlivem.
Další komentář lze nalézt v mé recenzi: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/i-v-rozbitem-zrcadle-muzete-spatrit-sami-sebe-3574

mcleod12.11.2013

Zajímavá kniha přibližující pohled několika "alternativních" intelektuálů na vývoj světové, evropské a české společnosti v průběhu současné krize. Některé příspěvky jsou velmi povedené, některé jsou sepsáním obecně známých a již často publikovaných myšlenek autora, některé statě jsou dokonce přepisem či navázáním na již vydané knihy, jen málo z nich je však takových, které by nestálo za to si přečíst. Mám velmi rád originální myšlenky vymykající se zažitému střednímu proudu (v tomto případě neoliberálnímu), kniha mě tedy už z principu nadchla. Potěšily mě také příspěvky mnoha levicových intelektuálů, kteří jsou mi myšlenkově velmi blízcí. Dlouho jsem hledal takový zdroj kritických myšlenek, tady se mi dostalo nadmíru zamyšlení nad texty většinou nejzajímavějších českých myslitelů. Doufám, že tento projekt nebude ojedinělý a dočkám se další podobné knihy.