Křižáci na západě

Křižáci na západě https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65883/krizaci-na-zapade-65883.jpg 4 35 13

Válečný příběh americké divize od vylodění v Normandii až po obsazení Německa.

Janadvorackova
25.10.2023 2 z 5

Všechny ty důležité myšlenky a vnitřní pochody, všechny postřehy, které dávaly smysl a člověka by probraly i z bezvědomí, vyšuměly v kupce zbytečných keců.

Alma-Nacida
06.02.2022 4 z 5

Klasika z taťkovy knihovničky, náročné čtení, které se mi ale zapsalo do paměti nesmazatelně. Postavy jsou velmi živé, skutečné, takové mistrovství realismu.

KnihovniceVěra
15.11.2021 4 z 5

Blahopřeji si, že jsem dočetla tuto velmi těžkou (doslova), obsažnou a náročnou knihu s dlouhým příběhem o postupu Američanů na západní frontě, četných bitvách, osvobození Paříže, koncentračního tábora a co se dělo po obsazení Německa, příběh se spoustou postav, které těmito boji procházejí a jejich charaktery se stále více odhalují, když ovšem někteří zaplatí životem. Za mě velmi realistická kniha o bojích Američanů za 2. světové války, kdy poslední dojem kazí tendenční doslov A. J. Liehma (u vydání z roku 1955).
Název knihy v originále The Crusaders = Křižáci je nevímproč stále nepřesně překládán jako "Křižáci na západě", spíše by se dle mého hodilo bojovníci na západní frontě. Jedním slovem lze těžko vyjádřit, že tito američtí "křižáci" nebyli jen obyčejní žoldáci, ale byli posláni bojovat za demokracii západního (amerického) typu.

jarmuk
08.11.2020 4 z 5

Druhou válku jako téma nemusím. Tady mě to opravdu bavilo. Spoustu postav jsem našel nyní ve svém okolí. Moc hezky se to čte.

Harry
08.03.2019 4 z 5

Knihu jsem zvládl, zabojoval jsem si s americkou armádou, která nebyla vylíčena právě kladně (až na cca 2 postavy, z nichž jedna zemřela). Trochu jsem se tomu divil, ale pak jsem se dočetl, že autor je z bývalé NDR, takže je to jasné. Ale líbilo se mi to, spisovatel popisoval i vlastní zážitky a kdo má rád válečnou literaturu a nevadí mu 700 stránek, tak mu knihu doporučuju.

RAntikvariat
03.10.2018

V tomto smyslu se Heymovi "Křižáci na Západě" řadí k největším dílům americké kritickorealistické válečné prózy, jako jsou Mailerovi "Nazí a mrtví", Hellerova "Hlava XXII" a Jonesův monumentální román "... až na věky".

z Doslovu Antonína Hendrycha

ArwenAragorn
02.01.2017 5 z 5

Výborná kniha, nejen proto, že tyto události 2. světové války mě obzvlášť zajímají

domi88
29.01.2015 4 z 5

Moc se mi líbilo, jak vojáci přemýšlejí, za čím jdou, jak vše řeší, mají na svět úplný jiný pohled než obyčejný občan. Knížka mě bavila do té doby, než umřel Bing, pak jsem se trápila s dočtením.

MaxQ
10.09.2013 3 z 5

Není to špatná kniha, ale je příliš dlouhá s příliš mnoha jmény, ve kterách jsem se ztrácel až jsem se ztratil. Snad se k ní ještě někdy vrátím a hodnocení opravím.

Kadibut
28.08.2013 5 z 5

Tuhle knížku jsem četl už dost dávno, ale do dneška si pamatuju na tu skvělou atmosféru, když jsem spolu s hrdinama postupně dobýval Německo. Přestože je poměrně dlouhá, čte se výborně. Pro ty kteří hledají nějakou knížku z 2. světové války, doporučuji!

Honza23
03.04.2013 5 z 5

Celou dobu mě děj držel poněkud ve střehu. Zprvu se zdály být kapitoly bez větší souvislosti, ale člověk se nenudil. Ke konci však dostal děj grády, smyčka byla rozpletena a já se mohu nyní jen rozplývat blahem, jak skvělé je to dílo. Vřele doporočuji.

Zara
26.07.2011 5 z 5

Jedna z nejčtivějších knih s válečnou tématikou...škoda, že od Heyma u nás vyšel jen tento román!
Vyplatí se číst i v němčině.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

Další ze skvělých válečných románů - těhle 700 stránek se čte jedním dechem......