Krátké dějiny antisemitismu: Kde se zrodila nenávist k Židům a proč se pořád vrací https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489703/bmid_kratke-dejiny-antisemitismu-kde-se--7TA-489703.jpg 5 10 2

Základní příručka pro každého, kdo chce pochopit, proč je antisemitismus tak prastarý a zároveň na vzestupu. Světově uznávaný judaista Peter Schäfer vypráví, jak se antisemitské stereotypy šířily již od antiky, jak vedly k pronásledování, ničení a zabíjení a jsou živé i po šoa. Již v předkřesťanské době se objevovala nenávist vůči Židům, ale Nový zákon této nenávisti poskytl živnou půdu v podobě legend: Pavel zaútočil na tradiční židovství, Matouš se zaměřil na vinu všeho židovského lidu a Jan vykreslil Židy jako syny temnoty. Schäfer připomíná například středověké pálení talmudu v Paříži a motiv židovské svině, Lutherovu nenávist a výzvu ke zničení Židů v novověku, společensky akceptovaný antisemitismus v době osvícenství. Z předpeklí Výmarské republiky přes třetí říši se dostává k současnému islámskému antisemitismu i k tomu, jak dědictví antisemitismu souvisí s novým nástupem pravicových ideologií.... celý text

Náboženství Literatura naučná Historie
Vydáno: , Paseka

Kurze Geschichte des Antisemitismus , 2020

Lucuschka
03.03.2024 3 z 5

Obsáhnout celé dějiny antisemitismu by bylo opravdu náročné, ovšem v této knize se dostává čtenáři "krátkého" uvedení do dějinných počátků a průběhu nepochopitelné nenávisti k Židům, až do dnešních dnů, v dostačující podobě, která uvede základní informace k tématu.

pepa4081
05.10.2023 4 z 5

Každý něčemu věříme a víra je většinou dobrá věc. To už bych se neodvážil tvrdit o církvích. Jakákoli nenávist je špatná. Snažím se žít tak, abych nikomu neublížil, což se mi snad (až na vyjímky) daří. Z knížky jsem se dozvěděl pár nových věcí, vyvolala u mne i pár otázek. Možná si na toto téma přečtu i nějakou další knihu.
Velmi uspokojivé.

antisemitismus

Peter Schäfer
německá, 1943
2003  84%Dějiny Židů v antice
2022  92%Krátké dějiny antisemitismu: Kde se zrodila nenávist k Židům a proč se pořád vrací
2017  100%Rabínské židovství a rané křesťanství
1995  96%Prezidenti USA