Království

Království
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1378 1378

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

Munzik
02.01.2021 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se těšil celé vánoce, ale bohužel po jejím přečtení nejsem moc spokojený. Není to Nesbo, jakého mám rád. Jedná se spíše o román, u něhož jsem čekal alespoň daleko lepší konec, než jen konec, který není žádným překvapením.

Gagarin
02.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale já na románech od JN obdivuju, že ačkoli jsou ty příběhy velmi komplikované a propletené a krve je v nich nepřirozeně mnoho, stále se jim dá věřit. Málokdy najdu něco, co vypadá zcela nepravděpodobně. Ale tady si tím úplně jistý nejsem. Fakt je možné, ze by uprostřed dnešního Norska byla jáma, do které by padalo jedno auto za druhým? Že by první dvě oběti té jámy policie i s autem nevyzvedla k expertýzám? Že by se tak snadno zakryla vražda majitele autobazaru, když k ní měl pachatel slušnou motivaci i příležitost...? Takže ty 2 hvězdy jsou za atmosféru, která se povedla. Ale Lovci hlav nebo Syn (a většina HH) jsou úplně jiná liga.

Milinito
01.01.2021 5 z 5

Nejlepší kniha od JB, jak se tak říká...za mě o dost lepší než Story o nesmrtelným, neomylným, a věčně ožralým HH007
Vyzdvihl bych překlad, je pořeba si na ten hovorovej jazyk některých postav trochu zvyknout, ale pak už je to v pohodě a překlad nakonec podle mě posouvá knihu ještě o chlup výš, což se nedá vždy říct - anžto ne vždy se to tak úplně povede, že? Za mě 4 příběh + 1 překlad = za plný počet.

Jaruš7
01.01.2021 5 z 5

Po sérii s HH nový směr a parádní.
Od jiných autorů jsou severské knižní trháky vesměs psychodelicky působïcí.
Tato nová kniha od JN je v podstatě opakem.
Vše je plynoucí z prostředí, kde charaktery dozrávají v závislostech na podmínkách odtržených, uzavřených rodin - společnosti od husté civilizace v krajině drsných přírodních podmínek.
Jde o sled vývoje v nové době, kdy vlastnictví pozemku - rodové "království" zatočí s osudy tak, jak pocit správné volby pro budoucnost vychází z přirozeného instinktu - slabí nevítězí - nehledě na zákony.
Citace:"Když už seš po krk ve sračkách, je dobrý nevěšet hlavu."
Super.

ienda.spk
31.12.2020 2 z 5

Jsem Nesbøho obrovský fanoušek, ale tohle byl v mých očích přešlap. Nebavilo. Hlavní postava se tváří jako vidlák, ale s IQ 200. Jeho bratr těžký vyčůránek a prospěchář. K tomu přidejte do hrnce problém v podobě ženy a máme tu zaděláno na guláš. Závěr knihy? Nad tím jsem jen kroutil hlavou. Přijde mi to psané moc na krev. Ale abych nebyl jen kritický, tak rukopis je jasný. Je to Nesbø a kolikrát mě nutil k zamyšlení. Tohle mám na něm rád. Nicméně jsem od samostatné knihy vážně čekal víc. Například Lovci hlav či Syn byli daleko lepší počiny.

nai.ivka
30.12.2020 4 z 5

Líbilo se mi to hodně, ale asi na třech místech jsem měla pocit, že tohle už jsem někde četla nebo viděla.

karolina5333
30.12.2020 5 z 5

Moc mě to bavilo. Pochmurné a pomalé přesně tak, abych se dokázala dokonale do obyvatelů Osu vžít.
Konec šílený a vlastně nevím, jestli to někdy budu chtít číst znova, protože mě docela nepříjemně zasáhl, ale je to zkrátka další masterpiece autora.

hs777
29.12.2020 5 z 5

Teda ... šest set stran a jen to zasvištělo. Není to Harry Hole, ale je to Nesbo - temný, nekompromisní, chladnokrevný, k tomu hory, norská zima, výborná atmosféra, oba bratři perfektní .... prostě další prvotřídní kniha napínavá od první kapitoly a jedna z autorových nejlepších (aspoň pro mne).

Hany.Honey
26.12.2020 4 z 5

Nesbø může napsat cokoliv a nenudí. Mě nikdy. Naprosto ujíždím na jeho vypravěčským stylu. V tomto případě dva bratři. Taková láska mezi nima, pouto. K neuvěření. A vraždy tam jsou nevyhnutelný a jakoby normální. Jakože co jinýho se dalo dělat. Škoda té, prakticky dvojnásobné na závěr. To Royie i litujete, jak dopadl, a jak se vlastně Carl vybarvil...

david6273
25.12.2020 3 z 5

Po dlouhé době jsem se opět těšil na Nesbø, a začátek knihy mě skvěle navnadil. Pěkná životní zápletka, retrospektivní vypravování, vraždy, milostné scény...všeho se v podání tohoto výborného spisovatele dočkáme, ale tak ňák už to očekáváme že...Takovej ten pocit, když žvejkáte vyžvejkanou žvejkačku nebo vymačkáváte vymačkaný citrón...Neurazí, nenadchne ( podotýkám, že jsem velký fanoušek ). 3,5/5

V28
23.12.2020 5 z 5

Měl jsem spoustu zpráv o tom, že nový Nesbø je špatný, že to je takové a makové....moc se mi do toho tedy nechtělo. Po přečtení jsem nadšený, podle mého názoru jedna z nejlepších jeho knih. Jasně, žádný superman HH, ale o to víc vynikl příběh dvou bratrů, skvěle se to četlo a HH mi nechyběl ani trochu.

Klára90
22.12.2020 5 z 5

I když děj není o Harrym, celkem snadno poznáte, že čtete Nesba.
1) Čím víc se blížíte konci, tím víc musíte číst a číst, protože to je jóó napínavé a zároveň se snažíte oddalovat čtení co to jde, aby vám příběh vydržel co nejdéle. A za 2) cítíte určité sympatie k hlavní postavě, i když racionálně k tomu moc důvodů nemáte, ale prostě něco na tom Royi je a je to tak silné, že si v duchu říkáte, že to je frajer...

Je to temný příběh a to natolik, že vás ta temnota obejme a nepustí ani v momentech, kdy zrovna (náhodou) nemáte knihu v ruce. Není tam nijak moc brutality, ale to zlo, chladnokrevnost a beznaděj pomalu probublávají již od prvních stránek a ke konci to už je celkem solidní var.
Napínavé, čtivé, temné, děsivé, sympatické...nevím co víc dodat, prostě si to přečtěte

pkweb.eu
22.12.2020 3 z 5

Autor na začátku zmínil myšlenku, že události v životě se opakují a pak kolem téhle myšlenky rozvinul zdlouhavý příběh. Takže, aby se čtenář užil konec, musí se prokousat několika set stránkami vzpomínkami na minulost, které bohužel nenabízí takový spád jako bych od autora čekal. Mrtvoly v příběhu jsou, ale emoce okolo toho minimální.
A na konci přichází nepřekvapivě překvapivý zvrat, který nekoresponduje s dosavadním chováním postav.
Nesbø je můj oblíbený autor, ale Království z mého pohledu určitě nepatří k vrcholu jeho tvorby (spíš naopak).

Jrsnbl
22.12.2020 5 z 5

Od tohoto norského autora jsme většinou zvyklí na vraždy, policii a zapeklité případy. Ač se to zprvu možná nezdá, i tento román nám tohle všechno nabídne a to sice ve stylu, který se točí okolo romantiky a rodinných vztahů. Nesbo zde dokázal úžasně vystihnout vzájemný vztah dvou bratrů, který je temnější, než se z úvodu může zdát. Rozhodně doporučuji! Výběrem této knihy nešlápnete vedle, já se moc bavil. ;)

jfialova
22.12.2020 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem za poslední dobu četla. Drsná, napínavá, uvěřitelná. Perfektně vykreslená atmosféra norského horského statku, studená a strohá krása hor, kde se v odstřižení od okolního světa dějí různé věci. Nic není černobílé, každý z hrdinů si s sebou nese kus viny a odpovědnosti, vše do sebe zapadá a samotný závěr knihy je v podstatě nevyhnutelný, žádný happy end se nekoná. A když se nad tím člověk zamyslí, tak se ani konat nemůže, protože z toho propletence není žádná normální cesta ven. Drama jak má být.

happy-smile
20.12.2020 4 z 5

Jeden známý tuto knihu okomentoval slovy: začátek byl dobrý, pak už to vlastně byl jenom takový román pro ženy. Mně začátek knihy docela nudil, nějak jsem se nemohla začíst, nic moc se tam nedělo. Potom se do toho zamíchaly intriky a začalo to dostávat grády. Nakonec to sice byl vlastně takový román pro ženy (který obecně moc nemusím), ale už mi to nějak nevadilo. Kniha začala mít děj a mě ty intriky začaly bavit.

Ilirea25
19.12.2020 3 z 5

Marně přemýšlím, jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky. Je to absolutně jiný Nesbö, než ho známe. A možná právě tohle knize docela zlomilo vaz. Prvních 100 stran je opravdu nuda, až jsem přemýšlela, jestli opravdu čtu knihu od správného autora. Království mi dalo zabrat a občas jsem se přistihla, že nevnímám text a místy se i nudím. Chjoo a to jsem měla od knihy velké očekávání a musím říct, že jsem krapet zklamaná a právě tomu nejspíš dávám knize 3 hvězdy. Srdce mi krvácí, ale bohužel...

Martiiiik
16.12.2020 5 z 5

Tak konečně jsem se dočkala :-) Od Nesba se ani špatná kniha čekat nedá :-) Trvalo mi se začíst delší dobu než obvykle, ale tak po sté stránce už to jelo.. :-D Vypravěčský styl na jedničku a hlavní postavy, super.. :-) Přiměřené množství mrtvých na délku knihy :-D Byla jsem spokojená.. :-) Doporučuji :-)

Gracian1964
15.12.2020 5 z 5

Tak, mám to za sebou, i keď som sa minule zapovedal, že už kašlem na "severskú krimi". Opäť som neodolal, i keď sa o tejto knihe možno ani nedá hovoriť ako o severskom krimi. Nazval by som ju skôr klasickým románom s kriminálnou linkou. Rozhodne si to Nesbo u mňa vylepšil. Pravdepodobnosti, uveriteľnosti a motivácie neriešim, ide o literárnu fikciu. Páčilo sa mi to.

sioux
14.12.2020 5 z 5

Pro mě také nejlepší Nesbo. Některé HH romány byly také hodně dobré, román Syn byl také super, ale toto mi přišlo o třídu výše. Skvělé atmosféra, dobré zvraty, výborné dialogy, temné postavy a pro mě fantastický překlad takové hovorové češtiny, v norštině asi hovorové norštiny. Na Nesbovi a na tomto románu hlavně mě také bavilo, že mi přišlo, že se mě nesnaží vychovávat, že mi neříká, co je správné a co špatné chování, prostě mi jen předkládá výborný příběh.