Král Madagaskaru

Král Madagaskaru https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76251/kral-madagaskaru-76251.jpg 4 34 34

Obsahuje též 2. část Tábornických návodů F.A. Elstnera Dobrodružnou stezkou a 5. část románu na pokrač. Karla Maye: Červenomodrý Metuzalém, který z něm. orig. Der Blaurote Methusalem přel. a upr. Milan Korejs

Adapa
29.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Příjemně zjednodušený dobrodružný román o uherském šlechtici Mořici Beňovském. Realita je tu upravena tak, aby Běňovský ze všeho vyšel jen kladně.

Beňovský byl prakticky u všeho. Jako generál v Polsku, jako vyhnanec v Kazani a pak na Kamčatce. Na Kamčatce vyvolal povstání a na ukradené lodi odplul na Aleuty, Tchaj-wan, Čínu, Madagaskar a pak do Francie.

Ve Francii přesvědčil krále o kolonizaci Madagaskaru, kde byl zvolen králem. Pak ho divoká krev hnala do Francie, Rakouska, vznikajicich USA, Brazílie, aby nakonec našel smrt na Madagaskaru.

Mrzelo mě, že velký ruský mořeplavec Gerasim Ismajlov je tady popsán jen jako neschopný ulhaný kupec, který se pokusil ukrást pro sebe slávu Beňovského plavby. Doporučuji se podívat na wikipedii, kdo skutečně byl Ismajlov.

Jinak knížka příjemně překvapila. Dost je podobná starší ruské knížce Říše slunce, která je na stejné téma.

Atanone
04.03.2020 4 z 5

Nevzpomínám si, jestli mě kniha přivedla k seriálu, nebo naopak, každopádně se to hezky doplňovalo

Ječmínek
13.12.2013

Četl jsem tuhle knihu jako mladý kluk a pamatuji si, že se mi moc nelíbila.

tenax
11.08.2013 3 z 5

Čtivé, pravděpodobně dost věrné vyprávění o osudech autentického hrdiny Mořice Beňovského.