Krakonoš a pohádky z hor

Krakonoš a pohádky z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365073/bmid_krakonos-a-pohadky-z-hor-5nL-365073.jpg 4 7 2

Autoři knihy Krakonoš a pohádky z hor díky jejich dobré znalosti prostředí popisují barvitě a velmi přesvědčivě tamní přírodu a postavy místních horalů. Svým poetickým stylem vyprávění volně navazují na odkaz spisovatelky Marie Kubátové. Podobně jako ona vycházejí nejen z krkonošského folklóru, ale i ze současného života. Kniha je nádherně a bohatě ilustrovaná akademickým malířem Jiřím Bernardem a obsahuje kromě úvodu šestnáct čarokrásných krkonošských pohádek o pánu hor Krakonošovi. Zanechte na chvíli všelikého shonu a jinej lidskej činnosti. Uvelebte se pohodlně u pece či kde vám samotným libo a dopřejte si potěšení z vyprávěnek o pánu na horách krkonošských. Tyto čarokrásné pohádky se odehrávají v dobách již dávno minulých, kdy ještě člouječí pokolení bylo s přírodou spjato. V dobách, kdy v zimě pokaždé byly stromy sněhem obtěžkané a zasněžená krajina a jiskřivý vzduch lákaly výletníky k častým procházkám. V tom čase jste mohli na Krkonoších potkat všemocného vládce těchto hor, jemuž místní horáci Krakonoš říkají a německy mluvící obyvatelé hor jej Rüberzahlem zvou. Dozvíte se, co se kde na verškách šustlo a jaké taškařice a šprýmy Krakonoš pro dobré horáky připravil a jak případné nedobroty a jimi činěné nepravosti dokázal ztrestat. Věříme, že tato sbírka pohádek a zkazek potěší nejen děti, ale nalezne dostatek čtenářů a ctitelů Krakonošových kousků i mezi dospělými milovníky hor a zanechá ve všech něco málo z kouzla starých Krkonoš a života tamních horalů.... celý text

Zvlčelý
07.12.2022 4 z 5

Za sebe jsem v hodnocení rozpolcen.
Jednoznačné plusy získává kniha za situování různých příhod do míst, která velmi dobře znám a která miluji. A tak mne baví mé děti na těch místech upozornit, že zde se odehrávala část té či oné pohádky. Pak také velkým plusem je, že mnohé z příběhů jsou psány alespoň částečně nářečně (Co se šustlo na verškách je skvost).
Na straně druhé je fakt, že mnohé z pohádek jsou poněkud nedotažené. Že zápletka příběhu by se dala více propracovat. Přiznávám, že sám jsem si pro děti některé příběhy upravil a nedržel se tolik originálu a dětem se to líbilo mnohem více, než ve verzi originální. Ale abych se nechlubil cizím peřím, nebýt autorů knihy, tak bych neměl na čem stavět, protože celý příběh bych sám nevymyslil.
3,5 - přikloním se nahoru, protože je to citová záležitost.

mot33
13.04.2019 4 z 5

Dobré pohádky a vyprávění z hor ,za mě ano .Krásně ilustrováno J.Bernardem.