Krajina jako antropologická čítanka

Krajina jako antropologická čítanka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284165/bmid_krajina-jako-antropologicka-citanka-y1L-284165.jpg 5 2 1

Kolektivní monografie „Krajina jako antropologická čítanka“ obsahuje patnáct odborných studií věnovaných problematice krajiny. Na krajinu jednotlivé příspěvky nahlížejí z různých úhlů, které spojuje jednotný antropologický diskurs. Ústředním tématem je vztah člověka a krajiny. Knihu tvoří příspěvky antropologů, urbanistů, etnologů, architektů a historiků, které doplňuje stať archeologická. Autoři vybraných textů prezentují jednotlivá témata na základě různých metodologických a teoretických přístupů v rámci sociální a kulturní antropologie. Vedle úvodních textů obsahuje kniha specializované studie, které jsou rozděleny do čtyř okruhů – částí knihy. Kniha je druhým svazkem edice STEAM. Autoři: Tereza Blažková, Pavel Bolina, Tomáš Boukal, Petra Červinková, Hana Daňková, Petr Gibas, Milan Hlinomaz, Martin Charvát, Josef Kadeřábek, Tomáš Klimek, Václav Kozina, Milan Kuchařík, Robert Kulmiński, Karolína Pauknerová, Zuzana Skořepová, Miloš Sládek, Lukáš Vacek, Martin Veselý, Jan Vtípil O edici: Steam, anglicky pára, parní nebo třeba také plnou parou vpřed. Všechny uvedené významy splňují představy nakladatele i editorů o charakteru a smyslu nové edice odborné literatury. Budeme usilovat o to, aby edice Steam sloužila k publikaci odborných prací o „věku páry“ a „věku parních strojů“. Tedy o době průmyslové revoluce, industrializace a v nejširším slova smyslu o věku komplexní modernizace. O dlouhých desetiletích 2. poloviny 18., 19. a prvé poloviny 20. století, kdy byly pokládány základy moderní městské industriální civilizace. Civilizace, v níž žijeme dodnes, na kterou jsme hrdí, ale s níž si také někdy nevíme rady. Takže: plnou parou vpřed!... celý text

Přidat komentář

dmatej
23.03.2020 5 z 5

Knížku jsem koupil po náhodném prolistování v knihkupectví a nelituji. Každý turista se dívá kolem sebe, krátce se zamyslí nad krajinou, ale tahle kniha jde o hodně dál.

Každý se asi zamyslel nad tím, jak dlouho tu asi je ta cesta, po které zrovna jde, ale jen málokdo přemýšlí nad tím, jak asi fungoval dovoz ze stokilometrových vzdáleností před vznikem automobilismu a železnice. Jak fungovalo hospodářství na úrovni státu, kde lidé skladovali zemědělské produkty, jak je zpracovávaly a proč bylo efektivní to či ono. Jak a proč vznikala městská centra, panelová sídliště, aleje podél cest, zemědělská družstva, jak to všechno ovlivnily politické a technologické zvraty.

Nakonec člověk přestane pohrdat různými obdobími naší historie, protože prostě pochopí, proč tehdy lidé dělali to či ono. A za to díky. Protože teď je na řadě zamyslet se nad všemi důsledky toho, co děláme dnes, bez přílišných emocí, ale o to víc s rozumem.