Koza

Koza https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16624/koza-16624.jpg 3 4 1

Satirický románik zachytáva v úsmevnom príbehu ambiciózneho majiteľa kozy sánskej prospechárstvo a prežívajúce malomeštiactvo v súčasnej spoločnosti.

Humor Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Smena

Koza , 1980

freejazz
16.04.2020 5 z 5

bola to taká naša slovenská koza. koza nostra...
jedno z najlepších humoristických diel, aké som čítal. svojrázny, originálny pohľad na svet, brilantný štýl, schopnosť nebrať nič vážne. myslím, že napriek tomu, čo všetko Vlado Bednár popísal, toto bolo jeho kľúčové dielo a týmto vošiel do dejín literatúry.
a vôbec to nebol lacný príbeh...
čo určite stojí za zmienku, je slovník tejto novielky. Vlado Bednár, zberateľ fráz, floskúl a klišé, ktorý sa drží hesla čím prázdnejšie, tým lepšie, bohato čerpal z tej najprázdnejšej podoby dobového jazyka. oceniť by to mal každý, kto v tej dobe žil a čo len raz za čas chytil do ruky niektorý z tlačových orgánov ÚV, ROHu, SZM alebo hoci aj zväzu záhradkárov, neohrozeného predvoja robotníckej triedy.
a nezabudnuteľná óda na tretie nástupište bratislavskej hlavnej stanice... opäť, kto to nezažil na vlastnej koži, dokáže si aspoň matne predstaviť, aké kultúrno-spoločenské centrum vtedajšej doby to bolo!
jednoducho kniha, ktorú si treba prečítať, aby človek pochopil, čo sa písalo medzi riadkami a čím ľudia skutočne (ne)žili:)

Vlado Bednár
slovenská, 1941 - 1984