Kostičas

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

-- zdroj: legie.info -- méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193478/kosticas-xn0-193478.jpg 4.4741

Kostičas (1.)

The Bone Season (2013)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

LiLLu
předevčírem

Nebylo to zle, ale nekdy mene je vice... ale je to ctive a me to bavilo...

Fizulka71

Velmi příjemné překvapení. Zpočátku kapáček zmatek, slovník pojmů vzadu hodil by se spíše na přední stranu, aby jeden věděl předem. Prvních pár stran se těžko trávilo, pak jsem se ale zahryzla a nešlo to pustit, dokáď jsem to celé nezdolala. Poklona autorce k vymyšlení a vykreslení vpravdě fantasmagorického světa, ve kterém jsou lidé s nadpřirozenými schopnostmi loveni a integrováni pod ušlechtilou záminkou ochrany nenadpřirozeného zbytku lidstva, jen aby vzápětí posloužili v lepším případě jako zábava, v horším jako gáblík jakési nadrase, jejíž pani šéfová trpí urputnou představou nenahraditelné jedinečnosti a hodlá v honbě za stále větší mocí požrat celý lidský svět. Děj rychle plyne, velmi dobře se mi četl, o zvraty a překvapení není nouze. Jo a pokud jde o tu milostnou zápletku, tak to beru, romaťyka prostě musí byť, i dyby na chleba nebylo... Jdu se pokusit sehnat Vidořád. Užijte si čtení!

vandalindakova

Na začátku jsem byla docela zmatená, protože autorka nezačíná lehce seznámením s jejím světem a vysvětlováním, jak to funguje. Ale zorientovala jsem se vcelku rychle a od té chvíle se kniha četla sama. Příběh má spád a mnoho obratů. Pořád se tam něco děje. A ten konec! Po něm musím číst další díl.

Sarah11

Nesedla jsem si z toho na zadek, ale i tak jsem pořád musela číst dál a dál, dokud jsem nebyla u konce. Velmi mě potěšila a překvapila originalita příběhu, autorka má vážně neskutečnou fantazii. Taktéž se mi líbily dodatečné materiály (mapa, řády jasnovidosti), i když mě tohle jinak nebere. Kniha je celkově moc hezky zpracovaná.
Nicméně mi tu ale stejně takové to "něco", ta jiskra, ta třešnička na dortu prostě chyběla. Možná to bylo postavami, které mi tak úplně nesedly, nevím. Každopádně si ale myslím, že Kostičas má obrovský potenciál a doufám, že si autorka tím velkým počtem dílů neukousla moc velké sousto a zvládne udržet úroveň celé série.

evickakyticka

Asi jsem udělala chybu a nedávno jsem přečetla knihu Naslouchač od Petry Stehlíkové. No, ono to nebylo ani tak nedávno, bylo to v únoru, ale kniha ve mě zanechala takovou "stopu", že ji mám pořád v hlavě. Asi proto mě tato kniha nebavila. Bylo v ní moc pojmů, moc prapodivných postav, děj mě nebavil, hlavní postava mě nezaujala...prostě já nevím....nedočetla jsem ji...

andyval

Jsem nadšená! Ze začátku jsem se malinko motala v celém tom světě, ale v momentě, kdy jsem se začala orientovat, jsem zjistila, že je tam slovník pojmů, který jsem ale i tak ocenila. Chválím celkovou propracovanost světa a oceňuju mapu Šeolu a přehled řádů jasnovidosti, jde vidět, že při psaní této knihy někdo myslel. Na rozdíl od komentáře pode mnou mi milostná zápletka nevadila, i když bych se bez ní obešla. Jak už jsem psala, jsem nadšená a těším se na další díl. Dávám 5*.

JillyD.

Tak já musím říct, že mě kniha opravdu neskutečně zklamala. Ten svět je naprosto nádherně vymyšlený, všechny ty detaily do sebe krásně zapadají a kniha měla velký potenciál, ale autorka se prostě nemohla vyhnout (v prvním díle z nějakých sedmi) naprosto zbytečné milostné zápletce. Je to sice YA, ale i tak by se hodila jakás takás soudnost, no ne? Iracionalita Paige mě doháněla k šílenství a její nestálost jakbysmet. Doufám, že v tom nejsem sama, ale takové zklamání už jsem opravdu dlouho nezažila. Ty dvě hvězdičky jsou za svět, za příběhovou linii nedávám ani jednu.
Další věc, kterou nechápu, je složitost, o které každý druhý básní. Svět je sice propracovaný, ale rozhodně ne složitý na pochopení.
Kvůli zklamání z první knihy už si Vidořád nejspíš nepřečtu.
Bohužel nechápu, jak si kniha mohla vysloužit téměř devadesát procent.

Danielka001

Do kategorie young adult už nějaký ten rok nespadám, ale tohle mě teda čaplo z vlasy a vyplivlo na konci... supr, líbilo se mi to moc. přečetla jem na doporučení od Petry Stehlíkové (kniha Naslouchač) a fantasy začíná být má krevní skupina))))

Shinstria

Chvíli mi trvalo než jsem stihla pobrat tu hatmatilku, dost jsem se v ní topila. Ale jakmile jsem se v tom začala vyznávat, tak mě kniha zcela pohltila a doslova jsem přestala vnímat čas. Svět i příběh si myslím jsou neuvěřitelně originální, zatím jsem žádnou takovou podobnou knížku nečetla. Byla to prostě bomba! Všem milovníkům fantasy, rozhodně doporučuji. A s dovolením bych vám poradila, aby jste se ze začátku nenechali odradit pojmy. Protože to za to rozhodně stojí.

Lenka40

Tak z této knihy jsem byla prostě unešená.Četla se sama. Příběh byl úžasný. Musím si hned pořídit Vidořád a pak čekat ,až vyjde v řijnu třetí díl A zrodí se píseň .Takže , kdo ještě nečetl vřele doporučuji.

Věrka256

Až teprve teď jsem si všimla, že jsem zapomněla napsat komentář, tak to napravím teď.
Takhle kniha patří mezi moje TOP. Ani jsem se nemusela nutit ji číst. Šlo to samo a několikrát jsem ani nedýchala. Paige byla fajn, ale k tomu konci mi přišla trochu moc... nevím jak to říct. Taková "velitelka" a já osobně takové lidi (postavy) nemám ráda. Strážce byl... zajímavý. V jednu chvíli chladný a v tu druhou ochranitelský. Jejich vztah byl také velice zajímavě protkaný. V jednu chvíli jsem nevěděla, jestli je dobrý, nebo na straně Nashira. Bylo to celé zajímavé. Všem vřele doporučuji.

adorjas

Na Martinus majú knihy zaradenú pod sekciu Deti a mládež, ale kniha zaujme aj dospelého čitateľa. Mladá autorka vytvorila úplne nový svet, aký to doteraz nebol s nevšedným popisom. Tým, že na začiatku knihy nič nevysvetľuje, všetko ponecháva na chápavosti čitateľa a ku konci už nemáte problém s pojmami ako je kočena, vidopán a podobne. Šikovná, nevšedná knižka!

katallinka

Velmi originální příběh, zcela nové nadpřirozené bytosti. Autorka, přestože bych ji nepřirovnávala k Rowlingové, vytvořila velmi čtivý a propracovaný příběh , od kterého se jen velmi špatně odcházelo. Tento ,, budoucí,, svět mne naprosto uchvátil. Už se těším na další dil, který doufám bude pokračovat v originalitě toho prvního.

karavela

Nejdřív jsem se trochu ztrácela-spousta nových výrazů,naštěstí je na konci knihy slovníček.Postupně to bylo čím dál lepší a konec už byl strhující.

mirus.m

Kniha byla tak dobře psaná, že se nešlo od ní odtrhnout.

Denisa.KC

Skvělé čtení. Kostičas se vymyká tuctovým příběhům a velmi rychle se přídal k mým oblíbeným knihám. Originální námět, krásně propracované do nejmenších detailů až si člověk není jistý, jestli náhodou za pár let takto Londýn opravdu nebude vypadat. Doporučuji.

ji7967

Hm...po letech jsem se dostala náhodou ke sci-fi. Nadchlo, pohltilo, bavilo, překvapilo. Rozhodně bych nepřirovnávala k Potterovi, ale jako čtivo skvělé.

desmic

Dlouho jsem hledala podobnou knihu k Misbornovi. Kostičasu se povedlo mé hledání uspokojit. Tento jiný svět byl to, o čem jsem chtěla číst. Zpočátku jsem se nemohla vyznat v používaných termínech, ale četla jsem a nepřestávala. Postupem času se mi povedlo do děje zaplout a používané názvy lépe chápat a představovat si.
Těm, co se na knihu teprve chystají, doporučuji přečíst si krátký slovníček používaných pojmů na konci knihy. Bude se vám číst o něco snáz ;-)
A také se nezapomeňte mrknout na mapu nakreslenou na deskách knihy.
Celkově moc příjemné čtení a těším se na pokračování.

PLLlover

Přirovnání k Harry Potterovi i dle mého názoru není zrovna na místě. Strukturou psaní a kvalitou dosahuje hodně vysoko, o tom žádná. Kostičas je ale úplně o něčem jiném a už proto je nelze srovnávat. Knížka měla hodně zajímavý děj s mnoha dobrými zápletkami, mlely se ve mně emoce a já jsem si jenom říkala: ,,A co teď?" Občasné vyprávění o minulosti jasnovidců dávalo knížce nový rozsah. Už od samého začátku jsem si oblíbila Strážce a trochu mi vadilo, jak dlouho Paige trvalo přijít na to, že je na její straně. Použití slov vycházejících z mytologie nebo nově vymyšlených výrazů dodávalo knize na propracovanosti a kniha byla náramně čtivá. Jenom mě štvou otevřené konce - když nemám na dosah ruky pokračování, nemůžu myslet na nic jiného. O to víc se těším, až si přečtu další díl. Za mě pět hvězd a doufám, že autorka nepřestane psát takhle skvěle.

Teclaireddy

Hodnocení této knihy je pro mě docela těžké. Rozumově si uvědomuji její slabiny, ale ty emoce, které u mě vyvolala, nelze jen tak přehlížet. Ano, ze začátku jsem také měla problém se do knihy začíst. Téma mi připadalo zajímavé, ale přesto to někdy působilo trošku přitaženě za vlasy, na hranici fantasmagorie (vrhání duchů apod.). Paige mi až trochu moc připomínala klasickou hrdinku typu "navenek tvrdá, uvnitř zranitelná s dobrým srdcem". Se Strážcem to bylo podobné (také někomu připomínal Severuse Snapea?). Vadila mi jednorozměrnost Nashiry (ale třeba se dozvíme víc).
Ale stejně mě to chytlo za srdce. Celý ten svět je vymyšlen krásně - nejvíc mě nadchla idea snové krajiny, která je podle mě vlastně docela reálná. Strážcovo charisma mě samozřejmě také nenechalo chladnou. Kniha mě naprosto pohltila a chvíle, kdy jsem ji musela odložit, byly tvrdým pádem do reality. A pokud ve mně nějaká kniha probudí takové pocity, zaslouží si vysoké hodnocení, i přes nějaké ty slabiny.
Překladatelce uděluji 5 hvězdiček! Pojmy jako "skejva" či "vidopán" nemají chybu.
Na závěr ještě krátké srovnání s českým Naslouchačem, který mě ke Kostičasu přivedl: obě knihy ve mně vyvolaly podobně silné pocity, ale podle mě Naslouchač svého předchůdce, kterým se inspiroval, ještě předčil (působil na mě kvalitněji). Takže těm, kteří neznají, rozhodně doporučuji!

Zornaddie

Po chvilce mě to přestalo bavit. Potom jsem četl spíš z donucení.

DuncanIdaho

Kostičas rozhodně není klasická fantasy. Hlavní myšlenka je dosti originální. Kniha se čte snadno, je v ní napětí, osobní prožitky i "běžný život", běžný život, který mohou hrdinové prožívat za jejich daných podmínek. Oceňuji i to, že děj je zasazen do jedné z možných budoucností. Už, z našeho pohledu, minulost je jiná, než ji známe my (myšleno 19. a 20. století ve světě Kostičasu které proběhlo jinak, než je známe my). Je zde nastíněna situace vpádu silnější a vyspělejší civilizace, kterému nemá lidstvo snahu vzdorovat. Přest všechno se občas najde několik odvážných jedinců, kteří se o to pokusí. Jsou tu také popsání zrádci, zbabělci a tak dále. Na to že je to autorčina prvotina, je to víc než zdařilé dílo. Od knihy jsem se nemohl odtrhnout. Škoda, že jsem na čtení neměl tolik času, jinak bych ji snad přečetl za dva nebo tři dny. Tuto knihu vřele doporučuji k přečtení a těším se už na další díly celé série.

Janičta

Zaujalo, ale neohromilo.
Celkově to je zajímavě zpracovaný nápad, ale šlo by to i o něco lépe.
Je trochu složité se v příběhu časově orientovat. Neměla jsem moc přehled kdy kolik času uběhlo. V příběhu se objevuje spousta informací a ne vždy jsou dobře podané a zpracované.
Vztah mezi dvěma hl. hrdiny se tvoří přinejmenším podivně. Paige se jeví jako docela snadno ovladatelná postava, i když se tak jevit asi neměla...
Každopádně další díl přečtu už jen pro tu spoustu volných provázků.

kubakubikula

chvili mi trvalo, nez se do toho noveho sveta dostanu natolik, abych se orientovala, ale pak me to chytlo tak, ze jsem nemohla prestat cist...skvela kniha

Pheonix

Ze začátku mě kniha nějak neoslovila, než jsem se přiučila novým slovům a pod., po přečtení několika kapitol jsem zjistila, že je na zadních stranách knihy slovníček :D to pro mě bylo docela velké překvapení :D, když jsem ho objevila už jsem ho nepotřebovala, na slova jsem si přivykla a odvodila.
Co se týče knihy jako takové, jak jsem psala začátek byl pro mě trochu těžší na rozjezd, ale po chvíli mi stránky ubíhaly ani jsem nevěděla jak! Musím říct, že jsem stále nevěděla, co od knihy čekat a celý její vývoj byl pro mě velkým překvapením, konec trochu smutný a proto se hnedka vrhám na další díl, abych věděla jak to bude se Snílkem a Strážcem dál!

Barbarka_CZ

Takhle kniha je pro mě docela kontroverzní. Na jedné straně stojí fakt, že téma vidoucích, jasnovidců, duchů a éteru mi vůbec není blízké, na druhou stranu autorka dokázala příběh zpracovat natolik poutavě, že jsem měla problém se od čtení odtrhnout. To samo o sobě považuji za velké plus. Zároveň však musím říct, že až do konce jsem měla trochu guláš ve všech těch nových výrazech, které jsou v knize použity. Kdyby tak ještě pro každou jednu skupinu bylo použito jedno nové slovo, člověk by se orientoval lépe, ale jak tam byly pomalu tři výrazy pro každou novinku/neobvyklost, měla jsem v tom zmatek. To je ostatně také důvod, proč bych nejraději dala jen 3,5 hvězdičky, navzdory čtivosti a poměrně i propracovanosti knihy - protože příběh je rozhodně o dost lepší než průměrný, ale ty nejasnosti způsobené novými, nepříliš dobře vysvětlenými výrazy ho dost sráží. Nakonec však dávám 4 hvězdy, protože o celou jednu méně si tahle kniha nezaslouží.

vivalamuff

Dočteno, ani nevím jak :-) smekám klobouk. Vytvořit takový svět není jenom tak. Příběh mě zaujal, určitě si seženu druhý díl.

SlamLenka

Mám ráda knihy, které mi dávají nahlédnout do jiných světů, ať už jde o nějaký reálný, který jsem dosud neměla možnost poznat jinak, nebo nereálný a smyšlený, který autor vytvoří ze své fantazie. Tenhle svět je parádní, komplexní, zajímavý a děsivý. Přiznám se, že než jsem se v něm zorientovala, chvilku mi to zabralo - musela jsem si přečíst slovníček pojmů vzadu a prvních cca 20 stran jsem si dala dvakrát, ale pak už to jelo jako po másle.
Jsem zvědavá, co mi nabídne Vidořád - těším se na něj!

Beatrice_s
30.12.2016

Vzhled knihy je naprosto úžasný... V jednoduchosti (a přitom nápaditosti) je prostě krása. :) Nádherná obálka, krásná zlatá předsádka... mapy v knihách mám moc ráda, takže vizuální dojem na mě Kostičas udělal velice pozitivní. K samotnému obsahu: ze začátku jsem byla trochu rozpačitá ze změti různých šílených pojmů a toho, jak se na čtenáře valí zpočátku nepříliš srozumitelné informace a pozadí vymyšleného světa. Prvních pár stránek jsem se prokousávala a váhala, zda knihu číst dál (i přestože jsem věděla, že knihy nikdy neodkládám a vždy jim dám šanci až do konce vyprávění). Musím říct, že od jistého okamžiku ve vlaku přišel ten zlom, kdy se spustila parádní, akční a dynamická jízda příběhu. Brzy jsem neměla již s žádným pojmem problém. Autorka dílo napsala velice čtivě, takže čtenář skutečně po krátké době přestane vnímat neologismy a mnoho abstraktních pojmů jako cizí prvek a lehce si je osvojí. Je dobré si již před samotným čtením projít slovníček pojmů na konci knihy, zorientujete se o to dříve. :) Dále mi byl moc sympatický únikový námět příběhu a s tím spojené to správné napětí a zoufalství postav. I přes uvedená pozitiva to však necítím na ohodnocení plným počtem hvězd - ještě něco mi tam zkrátka chybělo k tomu, abych byla z knihy úplně unešená... Zkrátka zatím mě tato knižní série baví, ale jako něco převratného to necítím (ale to bude spíše mým žánrovým naladěním, nikoli nedostatkem knihy :)). Druhý díl Vidořád právě čtu. :)

Alskar
26.12.2016

Kniha mě nadchla. Ležela jsem v posteli celý den s teplotou a hledala jsem knížku, kterou bych si mohla přečíst. Ze začátku se mi do ní moc nechtělo, ale postupně jsem se začetla a večer jsem zjistila, že už zase nemám co číst.
Postavy mě velice bavily a Strážce si našel cestu i do mého srdce :)

Každý den vyhlížím další díl v knihovně a moc se na něj těším :)