Kostičas

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193478/kosticas-xn0-193478.jpg 4.3932

Kostičas (1.)

The Bone Season (2013)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

Bookworm11

Chvíli trvalo, než se příběh rozjel, ale abychom se v tom světě dokázali zorientovat, muselo to tak být.
Stačí jen překousnout začátek a už se nebudete chtít od knihy odtrhnout.

Andy0892

Vlastně ani nevím, proč dávám čtyři hvězdičky. :D Právě jsem knihu dočetla a jsem trochu rozpolcená. Do strany sto jsem vůbec nevěděla co se to tam děje, dál jsem se ztrácela ve všech podivných jménech a názvech s cílem knihu dočíst, ovšem postupem času jsem zjistila, že nečtu pro: Konečně jsem to dočetla!, ale pro: Musím vědět jak to skončí!
Ani po dočtení si nejsem jistá, o co tam vůbec šlo :D Možná jsem ji měla číst v klidu a ne v dopravním prostředku, možná na mě působí to nehorázné vedro, ať tak či tak, druhý díl si musím přečíst.

Sameva

Zacatek je velmi narocny, objevuje se zde spousta jmen a cizich nazvu a je obtizne se v nich zorientovat, druha polovina knihy uz je ctivejsi a udrzuje ctenare aktivniho. Jsem zvedava, jak se bude pribeh vyvijet dal.

Micumys06

Osobně musím říct že kniha se mi opravdu mega moc líbila. I když to bylo na začátku "zmatené", po chvíli jsem se už začala orientovat. Hrdinku jsem si hned oblíbila. Opravdu originální svět a naopak mi to vůbec nepřipomíná Harryho Pottera a Bradavice.....
Vůbec jsem nezaváhala dát 5 hvězdiček.

Denisa153

Ze začátkou sem byla vhozena do naprosto cizího a zmateného světa a musela jsem se sama prokousat - což se celkem dalo. Co se ale nedalo byl děj, nebyl ničím originální ani nápaditý (mám zvláští schpnosti, unesli mě, musím utéct a všchny zachránit a porazit tu nepřemožitelnou bla bla bla...). Další co mi tam nesedělo byla "milostná linka". ona ho naprosto nesnáší a najednou ho miluje, nějak jsem nestihla postřehnout ten moment kdy se zamilovala. Hrdinka se mi vůbec nelíbila a nebavila mě. Ve většině případů jednala naprosto nesmyslně. Dvě hvězdičky jen za originální svět.

coffeelover2

Poměrně originální svět, ale nezanechá příliš výrazný dojem. Trochu mi neseděla romantická zápletka.

Guarnere

Těžko mohu knihu ohodnotit nějakým počtem hvězd, když jsem ji vlastně ani nedočetla. Ano, přiznávám se, prostě jsem to nedala. Ale snažila jsem se, vážně! Jenže to nešlo. Svět (i samotné jasnovidectví v něm) je zbytečně složitý, názvy všeho neskutečně pitomé, a to nemluvím o tom, že mě děj vůbec neoslovil. A hrdinka s ním - přišla mi nijaká a tím pádem nemám ponětí, proč bych s ní měla chtít všechno prožívat. Nakonec mi nesedla ani stylistika textu (ale to je možná překladem), no prostě... Možná tomu ještě šanci dám, ale jenom možná...

Selket

Ty dvě hvězdy jsou především za svět, ve kterém se příběh odehrává, ačkoliv se na mě z knihy vylil jako kýbl se studenou vodou, ustála jsem to a dokonce se i rychle zorientovala. Pro zbytek díla mi ale zbyly jen otázky. Například: Proč se hrdince zhruba ve třetině knihy začne vytrácet IQ? (nechoď tam, tam jsou miny...tady je mrtvola! A jo, tady jsou vlastně ty miny! Nemohla jsi ho jen tak zabít, musela bys použít ten prášek...myslím, že ho nezabila ta střela, ale ten prášek...vážně? Dali mi do ruky sledovač - teď je nejlepší čas zdrhnout přímo tam, kde jsou moji kamarádi!) Proč je většina postav tak plochá a proč nad nimi ta neuvěřitelně Drsná hrdinka z londýnského podsvětí tak brečí, když je zná sotva pár minut? Proč se mnohdy na deseti stránkách objeví dvacet různých zvratů, z kterých větčina vyšumí do nicoty? A hlavně, proč se lidi, kteří mají tak dobré nápady jako je SciLo nechávají strhnout distopickými youngadult romancemi, když by mohli vymyslet něco jiného a nového? (neříkám, že nemám mezi youngadult své oblíbence, ale už jsem tím vážně přesycená) Mimochodem opět jsem četla přirovnání s Rowlingovou a Harry Pottrem - je mi jasný, že se do Prvního Šeolu jezdí vlakem, ale už si nejsem jistá tím, že by HP souhlasil s tím, že jsou to jen trochu drsnější Bradavice...

h.mose

První třetina knihy je docela náročná na orientaci v neznámém prostředí, termínech a jménech. Autorka ale všechno dobře popisuje, takže se člověk rychle dostane do děje a pak už to prostě jede. Knihu jsem přečetla za jeden den. Mám všechny tři díly, ale fakt mě jímá hrůza, že těch 500 stránkových bichlí má být celkem 7 ??? Hlavně, ať to nedopadne jako s Hroby od Daryndy Jones, kdy vydavatelství po 4. knize, sérii utlo, kvůli nízkým prodejům. Podruhý už bych asi vylítla z kůže!!!

Lethania

Další parádní fantasy série, která mě nadchla. Originálně zpracované postavy a jejich schopnosti, úplně nový svět, kde vládne fašismus a zajímavý příběh. Neuškodilo by ubrat trochu romantiky, ale jinak se kniha vezla na vlně napětí a akce. Doporučuji.

Hadati

V Londýně budoucnosti, který má fašistické zřízení, existují tzv. vidoucí, osoby s nadpřirozenými schopnostmi, kteří zejména dokáží rozmlouvat s duchy a manipulovat s nimi. Shannonová tyto vidoucí rozdělila podle schopností do různých skupin a druhů. Praktické užití to ale moc nemá. Z Londýna se pak podíváme do utajeného Šeolu. Daleko víc mě bavil začátek v Londýně, než zbytek příběhu v Šeolu. Přestože nutná lovestory nechybí ani tady, není to tak hrozné jako v jiných Young Adult knihách. Daleko více mi přišlo nelogické chování některých postav, které se nedá omluvit ani tím, že se v některých případech jednalo o nelidi, kteří by mohli mít jiný způsob uvažování. Na další díl se už nechystám.

Pobavilo mě však dělat při čtení příměry ke světu Harryho Pottera (většina příběhu se odvíjí na pozemcích školy, kam se dá dostat prakticky jen vlakem, který jezdí z Londýna, a obyčejní „mudlové“ nemají ani potuchy, že tento svět existuje).

Tesset

Naprosto parádní, skvělý nápad na příběh, sympatické a propracované postavy. Dobře se to četlo a rychle utíkalo. Miluju Strážce. Těším se, až si přečtu další díl.

Kostka_ledu

Knížka je, pravda, svým způsobem specifická. Vyskytují se zde výrazy, kterým čtenář mnohdy porozumí až během čtení, což někomu může ze začátku dělat problém v orientaci. Celkově se pohybujeme v poněkud jiném světě, na který se musíme adaptovat. Příběh je jedinečný, poutavý a poměrně složitý. Když jsem Kostičas četla poprvé, na začátku jsem byla mírně zmatená, neboť částečně nastupujeme do rozjetého vlaku - příběhu, což v kombinaci se zvláštním slovníkem (na který se ale dá poměrně rychle zvyknout) může být pro nového čtenáře zpočátku hůře stravitelné. Mě osobně však Kostičas po pár stránkách chňapnul a již nepustil. Jakmile jsem se zorientovala, knížka se mi četla vyloženě sama. Po dočtení jsem se nemohla dočkat pokračování.
Rozhodně se jedná o něco nového, originálního. Osobně jsem nikdy nebyla fanynkou fantasy, ale Kostičas je pro mě příjemná výjimka, které ráda věnuji čas.

jeduna

to je opravdu nesmyslne prekombinovane cekani na to, kdy se obejmou a polibi. ale nic proti tomu, taky me to v urcitym veku bavilo

Peťule159

Popravdě...ze začátku jsem se nějak nemohla vžít do příběhu...ale to mě rychle přešlo. Už se těším na další díl.

unavensluncem

Precist se dalo, ale moc me to nechytlo.
Jelikoz je to autorky prvotina (napsano v 19) - mozna dalsi knizky budou lepsi. Treba tomu dam nekdy jeste sanci.

Lenka40

Tak z této knihy jsem byla prostě unešená.Četla se sama. Příběh byl úžasný. Musím si hned pořídit Vidořád .

Halka2

Fantasy příběh, který má všechno co má mít. Doporučuji.

Sandalkar

Prijemna knizka. Najdete v ni zajimavy fantasy svet, do ktereho ovsem autorka hodi ctenate dost rychle a tim padem je zpocatku trochu obtiznejsi sev nem zorientovat a uzit si ho naplno. Hvezdicku ubiram za velmi nepropracovanou love story. Jako by ji tam autorka naroubovala navic. Presto se tesim na dalsi dil.

Silmarien

Na druhé prečítanie lepšie (prvýkrát som tomu po prečítaní dala 2* a knihy sa pomerne rýchlo zbavila). Možno som sa za tie 3-4 roky posunula, možno sa s množstvom kníh "otupili" moje nároky alebo som prístupnejšia žánru po prečítaní xy iných kníh, neviem.
Nový svet je zaujímavý, ale prvý diel v ňom necháva pomerne dosť veľký chaos. Samozrejme tu máme aj vždy prítomný syndróm jedinečnosti "vyvolenej" hlavnej hrdinky so skvelými schopnosťami, mentora, ktorý ju pošťuchne za hranice alebo na hranice vlastných možností, čím sa stane síce hrdinkou, ale zároveň prakticky každý stret končí v bezvedomí. Do toho si namiešajte zakázanú lásku a pár ďalších klišé a je to.
Ale! Tento raz mám chuť aj na pokračovanie, lebo som zvedavá, ako je svet domyslený.

polly23

Tato kniha byla mou první v tomhle ehm..světě? V tom zvláštním,tajemném,depresivním světě budouctnosti..musím uznat,že Kostičas mě téměř do poloviny moc nebavil,protože jsem se musela prokousávat dál a dál kvůli hromadě neznámých pojmů. Každopádně druhá polovina knihy mě navnadila na Vidořád. Závěr? Neurazí,ale pro mě to byl nezvyk.

silvara

Číst Kostičas je doopravdy výzvou (a přesně tak to i autorka zamýšlela). Hned ze začátku vhodí čtenáře do neznámých vod, zahrne ho tunou nicneříkajících výrazů a ... "Čtenáři, plav si!" Ale když jsem zdárně překonala prvních pár kapitol, začal se přede mnou otevírat velice zajímavý a propracovaný svět, kde není vše takové, jak se na první pohled zdá. Ano, je tam pár momentů, kdybyste hlavní hrdinku vzali po hlavě knížkou, aby si holka srovnala priority, ale i přes to je to velice dobrý začátek většího dobrodružství.

Adeline44

Tuhle knihu jsem si prostě zamilovala, i když jsem se někdy nestotožňovala s hlavní hrdinkou. Dávám pět hvězdiček..

Paklicz

Výborná kniha.

anna6486

Přečtena během jednoho dne. Jinak by si asi člověk neměl šanci zapamatovat všechny informace o tomto světe :) Ale kniha se mi líbila, po začtení začnou informace dávat smysl a je to docela jízda :)

OndřejMergl

Knihu jsem na první půjčení zavřel po úvodních kapitolách, zasypaný ve složitém novém světě kupou neznámých termínů. V mezičase jsem ovšem přelouskal Havraní kruhy, po kterých se mi na druhé půjčení zdál Kostičas jako velice jednoduché čtení.

Především prostředek knihy mě velice zaujal, avšak závěrečné vyvrcholení mi přišlo poměrně slabé, téměř až neuctivé vzhledem k předchozímu ději. Přesto konec neodradil od čtení dalších dílů.

_Peprmintka_

Kostičas mi ve výsledku dal něco úplně jiného, než jsem od něj očekávala. Kdo ví proč, z nějakého důvodu jsem čekala jakýsi paranormální steampunk z londýnského podsvětí. Fantastika s prvky dystopie mi celkem vyrazila dech, zklamaná jsem ale rozhodně nebyla. Kostičas je jedna z těch mála sérií, u které mi netrhá žíly, že je sérií a naopak jsem zvědavá, co autorka v dalších dílech předvede. Ač vidím lehké náznaky inspirace současným fenoménem dystopií, nemohu si vybavit nic podobného a přijít dnes s něčím novým je sakra těžké. Už dlouho jsem nečetla knihu s tak komplexním a propracovaných světem, který přímo srší kdejakými možnostmi, jak své příběhy rozvíjet. Jsem nadšená (dokonce mě zde netrápil ani milostný trojúhelník), jsem natěšená na pokračovaní a nejradší bych usínala s knihou pod polštářem (kdyby to nebyla takový bichle), aby se mi o ní zdálo. Nechtěla jsem odložit a nechtěla jsem dočíst.

Roxik

Tak tahle kniha mě celkem dostala, ze začátku jsem měla problém se zorientovat ve světě ve kterém Paige žije, chvilku mi trvalo pochopit Scion, Vidopány a její dar ale jakmile jsem se do toho dostala už to svištělo.Zamilovala jsem si nejen Paige a Strážce ale i její přátele. Musim uznat, že mě asi nejvíc bavilo když byla Paige se strážcem a jak se to mezi nimi vyvíjelo a také celá situace okolo Nicka. Víc mě bavila přítomnost než minulost ale to prostě do té knihy patří, především jsem byla celou dobu napnutá jestli se vůbec Paige podaří uprchnout. Je to originální a neotřelý příběh, který v dnešní době fantasy je vzácnost.

Majdule
26.12.2017

Zpočátku mi příběh trochu drhnul. Paige byla až příliš razantní, stále v opozici a přitom zcela v područí svého světa. Její zajetí, násilí, které je nezbytnou součástí autorčina světa, určitá neosobnost, to vše mě vzdalovalo. Pak ovšem příběh najel na klasičtější vzorec YA, byť dobře maskovaný, a už mě měla.
Tajemný strážce, osobnost Paige, která najednou dává smysl, její rozvíjející se schopnosti, to vše mě bavilo až uchvátilo.
Autorka přitom netlačí na pilu. Navíc svět, který stvořila, působí velmi promyšleně. Líbí se mi i péče, kterou věnovala pojmosloví. Slibný začátek.

hanpari
15.12.2017

Netradiční urban fantasy. Pokud stejně jako moje maličkost bloudíváte knihovnou a nemůžete si vybrat, pak Kostičas vám může zachránit pár večerů. Jde o dílko solidní, které by v ideálním světě patřilo k průměru, ale protože toto není ideální svět a knihovna je plná titulů, které se hodí leda k podložení stolu, dávám 4 hvězdy.

Mimochodem, pochvala za překlad. Člověk ocení, že se překladatel/překladatelka snaží převést původní anglické novotvary do češtiny. Už jen za tu snahu díky.

A také jsem si vzpomněl, co mi Kostičas připomínal. Sandersonova Mistborna. Ano, ano, to bude ono. Ovšem, kvalita překladů se zde liší. Jen idiot může do češtiny přeložit "Final empire" jako "Finální říše".