Kosti Mraza

Kosti Mraza https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445106/bmid_kosti-mraza-nc8-445106.jpg 4 174 174

Siva dokáže přežít i ty nejtužší zimy. Je totiž jednou z Dětí Mraza… vlastně byla. Její lid byl vyhlazen, ona jediná zůstala. Teď musí žít mezi vrahy svých nejbližších a čelit požadavkům kněžky Jedwigy, které ji dovedou až do vězení. Tam potká Bogobora – tvora, kterého kletba připravila o vlastní vůli a nutí ho zabíjet – a uzavře s ním dohodu. Společně se vydají hledat kosti Mraza, mocný artefakt, který může zabránit Jedwize, aby otevřela bránu samotné Nicoty a zničila severní království, jedno po druhém. Podaří se jim najít pozůstatky boha a zkáze zabránit?... celý text

Časnačtení
08.10.2020 5 z 5

Tahle knížka mě okouzlila už na první pohled svou obálkou a hned na začátku první kapitoly mě i hodně mile překvapila jmény míst a postav. Strachkvas Bogoústý, Samodiva... - nádherná práce s jazykem, kterou máme tak rádi u Rowlingové nebo Tolkiena. Názvy, z nichž můžeme něco vyčíst, vyprávějící své vlastní příběhy, kterým automaticky porozumíme, aby je nebylo potřeba sáhodlouze vysvětlovat. Volba slovanské mytologie s prostředím podobnému Rusku dodává na atmosféře zimy, která ze stránek přímo sálá.
Hlavní hrdinové Siva a Bogobor jsou lidé stižení těžkým životem v mrazivém světě ovládaném bohy i předsudky, mají komplikovanou minulost i postupně vyvíjející charakter. Siva, mrzačka a jedno z posledních Dětí Mraza; Bogobor, velmi stará obávaná bytost soužená krutou kletbou – oba procházejí velkou proměnou. Nejvíc se mi líbí ta u Sivy. Mladá holka s nelehkým osudem, jež je milá a laskavá ve chvílích, kdy by mohla jednat krutě, přestože její schopnosti ji často svádí k tomu sejít z cesty. Nic není vyloženě dobré ani zlé. Tenhle příběh má hloubku. Nejen, že má originální magický systém, vymyká se spoustě klišé a dobře se čte, ale ukrývá se v něm hodně moudrých pasáží. Je úžasně lidský, ačkoliv pojednává o hledání kostí mrtvého boga, promlouvá spíše o lidech jako takových. O úctě k životu samotnému i druhým bytostem. Kdy jste naposledy viděli, že by si postavy vykaly? Siva Bogoborovi vykala, Bogobor pekl placky, aby měli co jíst. Jsem upřímně nadšená, protože nemůžu pořádně vymyslet knihu, jež bych ke Kostem Mraza přirovnala, možná o hodně propracovanější verzi Trnité řeči od Leigh Bardugo, i když ten příměr není taky úplně vystihující.
Takovou knihu jsme tu ještě neměli, mohla bych o ní mluvit do mnohem větší hloubky, ale tím bych vás okradla o ten pocit překvapení. Přečtěte si ji. S klidným srdcem můžu říct, že patří k tomu nejlepšímu, co u nás letos vyjde. Rozhodně nebudete litovat.
5/5* + ohromný klobouk dolů.

farys_books
08.10.2020 5 z 5

S každou další knihou od českého autora, kterou přečtu, se chytám za hlavu, že jsem si dřív myslela, že česká literatura je nic moc. No a jinak tomu nebylo ani u Kostí mraza.
Strašně se mi líbil svět, který se opíral o slovanskou mytologii. Takových knih není moc, o to lepší zážitek je potom čtení.
Siva, jakožto hlavní hrdinka, nebyla nijak všemocná, právě naopak. Na druhou stranu, dělala co mohla místo toho, aby jen fňukala a stěžovala si. Siva byla velmi příjemná postava.
Co ještě musím vyzvednout, je úžasně vytvořená a provedená postava hlavní záporné postavy - Jedwigy. Už jenom díky tomuhle byste si knihu měli přečíst, protože taková postava se jen tam nevidí. Ono vlastě celkově jsou v téhle knížce krásně vyvedené postavy.
Jediné, co bych vytkla byl lehounce nudný prostředek knihy, který obsahoval cestu za Kostmi. Začátek vás lehce vtáhne do děje no a konec je jedním slovem epický ♡.
Celkově tedy dávám 4,5 ★ a vřele doporučuju.

barbb8k
08.10.2020 5 z 5

Do knihy jsem se zamilovala už v prvních deseti stranách. Časem jsem jí propadala čím dál víc.
Během čtení jsem měla neustále husí kůži a skoro celou knihu jsem četla s pusou otevřenou dokořán.

Siva mi byla od začátku hrozně sympatická. Záviděla jsem ji její zapálenost pro věc, protože stále pokračovala ve své cestě, ať už se musela vypořádat s jakýmikoliv překážkami.
Bogobora jsem měla už od začátku ráda. Často sice dělal věci, které se mi celkem příčily, ale i tak mi byl sympatický.

Na začátku jsem přemýšlela, jestli se tu vůbec objeví romantická linka, protože mi nepřipadalo, že by ti dva měli být spolu, ale časem jsem svůj názor změnila. Jejich vztah jsem si zamilovala a později mi připadalo, že je dokonce i roztomilý ????

Moc se mi líbilo, jak autorka dokázala vymyslet tak dokonalý svět, jako je tento. Všechny postavy byly neskutečně krásně popsané. Užasla jsem nad novým druhem magie SLOVATEPECTVÍ, se kterým můžete úplně všechno.

Konec jsem v žádném případě nečekala. Celou dobu jsem si myslela, že vím jak to dopadne, ale během posledních pár stran se všechno změnilo.

Popsat knihu jedním slovem nedokážu. Snažila jsem se přijít na jedno, které by ji popisovalo dokonale, ale vždy mě jich napadne víc.

Kniha rozhodně patří mezi moje TOP knihy roku.