Kořist a žold 1395

Kořist a žold 1395 https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526195/bmid_korist-a-zold-1395-6551863c2d690.jpg 5 3 2

Jan Sokol z  Lamberka a Hynek Suchý Čert z  Kunštátu a Jevišovic se proslavili jako vynikající vojáci v průběhu moravských markraběcích válek. Byli to ale i loupeživí rytíři, pro které zemské právo příliš neznamenalo. Poprvé se setkali v Bíteši, kde přívrženci markraběte Jošta uvěznili jejich blízké. Odvážným pokusem o osvobození přátel proti sobě poštvali nejen muže Jošta Lucemburského, ale znepřátelili si i mocný Řád německých rytířů. Tím se začal psát jejich společný příběh plný krutosti, prolité krve i intrik na pozadí vysoké politiky.... celý text

nero 13
26.02.2024 5 z 5

Tohle bylo dobrý, ne dobrý je za tři, tohle bylo výborný, sice to není historický román, ale spíše historická novela, ale na tak malém prostoru tam bylo překvapivě hodně děje.
Jak už název napovídá odehrává se příběh na konci 14. století v období takzvaných markraběcích válek, kdy spolu válčili bratři Prokop a Jošt Lucemburští o to kdo ovládne celou Moravu, hlavními postavami ovšem nejsou bratranci Václava IV. ale Jan Sokol z Lamberka a Hynek z Kunštátu jinak známý jako Suchý Čert, původ této přezdívky by mně teda zajímal. Na oba tyto pány kteří se z loupeživých rytířů vypracovali na slavné vojevůdce jsem už v jiných knihách několikrát narazil a chválím autora že si je vybral, aby zmapoval jejich osudy, doufám že to dotáhne až pro Poláky k legendární bitvě u Grunwaldu kde jedním z velitelů na polské straně byl Jan Sokol z Lamberku.
Pokračování Kořist a žold 1396, jak jsem se díval by měl vyjít v nejbližších dnech, tak si ho určitě koupím.

JaKnap
31.01.2024 5 z 5

Neznámý autor a až podezřele nízká cena, takže jsem si od toho moc nesliboval. Co mě zlákalo, jsou jména hrdinů, Jana z Lamberka a Hynka z Jevišovic, tedy skutečných historických postav z mého kraje. Ale i to mě do jisté míry ze začátku trochu uvádělo do rozpaků. Ve finále jsem ale byl velmi mile překvapen. Je to napsané čtivě, příběh je napínavý a z pohledu historie je v knize spousta zajímavých informací. Tohle se za mě povedlo.

Jaroslav Ráček
česká, 1975