Konec "Třetí říše": Porážka, denacifikace a Norimberk, leden 1944–listopad 1946

Konec "Třetí říše": Porážka, denacifikace a Norimberk, leden 1944–listopad 1946 https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185180/mid_konec-treti-rise-porazka-denacifika-6o1-185180.jpg 3 2 2

Objevná historie porážky a poválečné likvidace nacismu - Monografie vynikajícího britského odborníka na německé dějiny 20. století Tobyho Thackera mapuje vojenskou porážku Německa v letech 1944-1945 a zkoumá, jakým způsobem se Spojenci po závěrečné kapitulaci „třetí říše“ pokusili o zničení nacismu. Kniha věnuje pozornost nelidským podmínkám poválečného Německa, podrobně se zabývá zrušením nacistické strany a potrestáním jejich vůdců v Norimberku a přezkoumává rozsáhlý proces denacifikace. Současně ukazuje, že tyto ozdravné procesy nevyhnutelně vedly k napětí mezi Spojenci a okupovaným německým obyvatelstvem, sužovaným zimou, hladem a psychologickým traumatem. Silnou stránkou Thackerovy objevné analýzy je vyvážená pozornost věnovaná jak Spojencům v úloze okupantů, tak Němcům v roli okupovaných. České vydání doplňuje rozsáhlá kapitola 'Konec „třetí říše“' z československé perspektivy' vojenského historika a specialisty na závěr druhé světové války Tomáše Jakla.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Mladá fronta

The End of the Third Reich , 2008

Filatov
13.04.2016 3 z 5

Upřímně jsem čekal, že denacifikaci Německa se bude kniha věnovat trochu více, takže jsem byl trochu zklamán. Ani norimberskému procesu se kniha nevěnovala tolik, jak bych asi čekal. Dění od přípravy Dne D až po porážku Německa bylo věnováno mnohem více prostoru, což vlastně bylo obsaženo i v názvu knihy, ale já jsem čekal, že toho se kniha dotkne okrajově a zbytek bude věnován procesům. Zmýlil jsem se, proto dávám knihu do průměru.

druhá světová válka (1939–1945) nacismus 20. století okupace denacifikace

Autorovy knížky

Toby Thacker
anglická
2011  60%Konec "Třetí říše": Porážka, denacifikace a Norimberk, leden 1944–listopad 1946