Kočka a město

Kočka a město https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463531/bmid_kocka-a-mesto-YQP-463531.jpg 4 131 131

Propletené příběhy o kočkách, Tokiu, osamělosti a vykoupení. Tatéra oddaného tradiční technice pohltí ohromující zakázka; bezdomovec se usadí v opuštěném kapslovém hotelu; přepracovaný taxikář nepřestává oplakávat svou zesnulou manželku; uzavřený samotář se bojí opustit dům; přeborník ve videohrách hledá lásku — a všechny tyto lidi spojuje zázračná mytická kočka, která mění podobu a tančí ulicemi Tokia. Při svých toulkách se dotýká životů jeho obyvatel a neočekávanými a někdy i magickými způsoby je propojuje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

The Cat and The City , 2020

bukiet
10.11.2021 4 z 5

Žiji se třemi kočkami. Nemohu tedy jinak. Jedna hvězdička za každou kočku a jedna i za mne.

stesti.s.knihou
08.11.2021 5 z 5

Miluju kočky a miluju Japonsko. Když jsem na instagramu začala vídat tuhle knížku, hned jsem věděla, že si ji taky budu muset přečíst. A pokud jste ji nečetli, rozhodně to napravte, jelikož tohle bylo skvělé.
Knihu jsem poslouchala v audioverzi, která byla perfektní!
Jedná se o sérii několika příběhů, které jsou více či méně propletené postavami, jež se v nich objevují. Hlavním pojítkem je však záhadná kočka, která se vždy objeví na okraji příběhu a zasáhne do něj.
Každý z příběhů je žánrově trochu jiný, některý je laděn spíše romanticky, jiný třeba thrillerově, sci-fi či realisticky. Vše je lehce a citlivě protkáno japonskou kulturou, každý z příběhů ve vás zaseje semínko přemýšlení a celkový dojem z knihy je pak více než uspokojivý.
Jo, tohle mě hodně bavilo a více takových knížek prosím :)

Greenfingers
12.09.2021 5 z 5

Pro milovníky povídek, mezi které se také řadím, nabízí prvotina Nicka Bradleyho nevšední čtenářský zážitek. Autor dokázal v několika na sobě navazujících příbězích poutavě vykreslit osudy lidí různého společenského postavení, které spojovalo Tokio- velkoměsto připravující se za zahájení letních olympijských her. Dalším spojovacím článkem byla záhadná kočka, která se v každé z povídek objevila a nějakým způsobem zasáhla do děje.
Doporučuji!

soukroma
13.08.2021 5 z 5

Nakonec hodnotím na maximum, i když odezvy na knihu přímo doma nebyly valné a nevěděla jsem, do čeho přesně jdu. Zejména s britským autorem, který žil v Japonsku "jen" 10 let! Japonsko a japonskou kulturu mám moc ráda, a spíše důvěřuji tamním autorům, ale ono to zase může být méně pochopitelné čtení... Takže přemostění přes západního autora je někdy potřeba a povede se (jako Mitchellovy Tisíce podzimů, či Parkerové starobylá detektivní série, nebo Clavellovy japonské knihy z Asijské ságy, ale je toho víc).
A tady se to opravdu povedlo - dýchá z knihy japonský duch, taková citlivost, s níž se probírají nejrůznější témata (od koček, kterých je v knize vlastně málo, ale přesto jsou všudypřítomné, a japonského jazyka a možnosti překladů, přes městskou problematiku bezdomovců a pijatik salarímanů, nemoci, zranění až smrt, jakuzu, tetování až po vztahy a sex), která pospojoval autor nenásilně a zajímavě prostřednictvím jednotlivých kapitol různých žánrů (román/detektivka/poezie/sci-fi/komiks) provázaných nejrůznějšími hrdiny (překladatelka, pošťák, bezdomovec, taxikář, ...) do zdařilého celku. Celku, který umně zobrazuje současné Japonsko (po tsunami, Fukušimě a v plném proudu příprav na olympiádu). A především Tokio - ohromující, nepoznatelné, překvapující, obludné, špinavé, přecpané lidmi i auty, hlučné, zastrašující, přesto neodolatelné... a s reálným i tajemným podkresem všudypřítomných koček (živých doma, na ulici, v kočičích kavárnách, neživých zobrazených především jako Hello Kitty s přátelsky vztyčenou packou).
Aby nedošlo k omylu: není to žádná procházka sakurovým sadem, není to lyrická poema, ani náhodou, je to realita vyjádřena japonským stylem: špína, problémy všeho druhu, prostě jako v každém velkoměstě.

"Tokio je jedním z největších vězení na světě - třicet miliónů obyvatel.
... Tokio se bere moc vážně. A z dobrého důvodu - je to vážné místo."

CUNDOKU = nakupování a hromadění knih, aniž by je člověk přečetl

Lauralex
06.08.2021 4 z 5

Je dokázáno, že jakmile je na knize kočka a je k tomu taky ještě navíc říznutá Japonskem, přečtu si ji. Ať už jako milovník koček, Japonska nebo literatury, Kočka a město nebyla výjimkou.

Mozaika několika povídek, ve kterých se odehrávají celkem běžné, avšak něčím záhadné osudy, jejichž vysvětlení proběhne jen tak mimochodem, úplně jinde a úplně jinak, než byste čekali. Krásná myšlenka toho, že ne všechno je takové, jak to na první pohled vypadá. Pěkně se promítaly jedna do druhé, doplňovaly se, i když třeba jen slabým náznakem, mezi řádky, a čtenář si tak může sám skládat střípky do celého příběhu. Ač britský autor a styl vyprávění, cítila jsem z toho tu japonskou atmosféru a opravdu jsem měla pocit, že čtu japonskou knihu, což oceňuji, jednak je to těžké zachytit a někdy se to nepovede ani samotným Japoncům. Dokázal celkem věrohodně vystihnout místní poetiku a pohled na život.

Je to lehké, samo a jednoduše plynoucí čtení, které se dá přečíst rychle i pomalu, a zanechá úsměv na tváři a tajemno v mysli.

Medovnice
31.07.2021 5 z 5

Krásné propojení povídek a jednotlivých osudů. Konec maličko nepovedený, ale většina příběhů brilantní. Nutnost pro milovníky koček a Japonska. A taky hezká obálka.

Majkyna
28.07.2021 4 z 5

Líbí se mi tento typ knih, povídky, kterými se táhne společný jmenovatel, skládá se vám pomalu celý příběh, rozuzlení. Fajn čtení na léto.

jeani001
26.07.2021 1 z 5

Zbožnuji kočky a Japonsko, takže když jsem tuto knihu objevila, neváhala jsem a hned jsem se do ní s chutí pustila.
Bohužel přečetla jsem něco přes polovinu a dal to nejde, s každou další povídkou se mi kniha zošklivuje více a více...

Mrzí mě to, ale nemůžu doporučit, spíše naopak.

Hanče027
15.07.2021 4 z 5

Povídky, které se vzájemně proplétají, mě baví. Baví mě, když nevím co postavy čeká, co jsou zač a jak jejich příběhy dopadnou. Ani mi nevadilo, že byly některé bez konce.
Magično mezi řádky mě pohltilo a osudy postav mě dostaly.
A závěr nemohl dopadnout uspokojivěji.
Za mě krásná kniha!!

Terinka-ka
07.07.2021 5 z 5

Kniha je poskládaná z několika propletených příběhů. U některých mi chybělo dokončení, ale na celkovém dojmu to nic nemění.
Je psaná japonským stylem, což se mi líbí. Nechybí taková ta záhadná magická atmosféra, která čtenáře udržuje v napětí.
Za mě super!

Aleen
06.07.2021 4 z 5

Kniha plná zajímavě propletených, až zašmodrchaných životů a překvapivých spojení. Postavy si ujasňují životní hodnoty, přehodnocují své životy a to na pozadí zvláštní poetiky velkoměsta. Ne vše se podle mě dostatečně propojilo, ale většina příběhů se uzavřela, ať už se kočka snažila pomoci, nebo zabránit vyřešení. Závěr mě trochu dojal a uspokojil mou potřebu nadějných konců.

Teckovana
21.06.2021 5 z 5

Vynikající a současně docela zábavná kniha, která přibližuje současné Tokio a Japonce prakticky zevnitř. Po Lafcadio Hearnovi a Davidu Mitchellovi je Nick Bradley další občan Velké Británie, kterému se podařilo sžít se s japonskou kulturou a literaturou tak dobře, jako by se v Tokiu narodil.
Román je sice složený z více příběhů a různých postav, ale vše je uvěřitelné a postupně se to logicky propojuje, takže pozorný čtenář se v tom neztratí. Lehkou inspiraci možná autor načerpal z filmů Jima Jarmusche i z japonských klasiků. Kniha je přínosná i z hlediska studia japonské popkultury a společnosti. Pochválit musím i nápaditý překlad a grafickou úpravu knihy. Jediné, co mi v knize občas chybělo, byl překlad některých japonských frází. Po "Probudím se na Šibuji" je to nepochybně další jasná "must-read" pro čtenáře - japanofily.